5 prostych metod na ochronę pszczół. I Ty możesz pomóc przetrwać tym pożytecznym owadom


Ochrona pszczół to w ostatnich latach temat niezwykle popularny. Ilość zagrożeń czyhających na te małe, pożyteczne owady jest ogromna. Zagrożenia dla pszczół w konsekwencji stanowią zagrożenie dla nas samych, bo jak powiedział niegdyś jeden z największych uczonych wszech czasów Albert Einstein – „kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata”. Dzisiaj przedstawiamy kilka prostych metod, dzięki którym w codziennym życiu można zadbać o pszczoły.

Dlaczego warto chronić pszczoły?

Pszczeli rój to doskonale usystematyzowana rodzina. Bez zewnętrznego wsparcia jest im jednak coraz trudniej, m.in. przez kapryśne i zupełnie nieprzewidywalne warunki atmosferyczne czy rolnictwo dążące do jak największych plonów bez zwracania uwagi na ekosystem. Tymczasem ule drewniane to źródło nie tylko naturalnej słodyczy, ale i wielu witamin i minerałów wspierających funkcjonowanie organizmu. Te pożyteczne owady przyczyniają się także do wzrostu efektywności współczesnego rolnictwa, zwłaszcza w dziedzinie sadownictwa. 

Chroniąc pszczoły tak naprawdę walczymy o lepsze jutro dla nas samych. Do dyspozycji mamy dziś nowoczesny sprzęt pszczelarski i profesjonalną odzież pszczelarską, więc posiadanie pasieki jest o wiele prostsze niż jeszcze trzydzieści, czterdzieści lat temu. A co z osobami, które nie mają styczności na co dzień z pszczołami? Jak mogą chronić pszczoły?

5 prostych metod na ochronę pszczół. I Ty możesz pomóc przetrwać tym pożytecznym owadom

Oto nasze metody na wsparcie pszczelich rodzin w prosty i przyjemny sposób:

1. Edukacja od najmłodszych lat

W myśl znanego powiedzenia: czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał warto zadbać o wdrażanie podstawowych zasad edukacji ekologicznej już od najmłodszych lat. Świetnym sposobem na to są spotkania dzieci i młodzieży – nawet tych uczących się w dużych ośrodkach miejskich – z miejscowym pszczelarzem czy innymi osobami posiadającymi wiedzę z zakresu ochrony przyrody, w tym pszczół. Wskazówki dotyczące wspierania rozwoju okolicznych pszczół mogą stanowić sympatyczny dodatek do głównego tematu spotkania - np. prezentacji produktów pszczelich czy lekcji na temat życia pszczół.

2.Bezpośrednie wsparcie pszczół

Rośliny miododajne

Gotowe mieszanki roślin miododajnych stosunkowo niedawno pojawiły się na rynku, ale szybko zyskały popularność. Tego typu mieszanki zwykle nie mają zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o rodzaj gleby czy stanowisko. Dobrze sprawdzą się nie tylko w ogrodach jako ozdoba (wiele miododajnych roślin ma naprawdę piękne kwiaty), ale i na terenach niezagospodarowanych. 

Poidła

Kolejnym sposobem na wsparcie pszczół z najbliższej okolicy jest wsparcie przez drobny sprzęt pasieczny - specjalne poidła dla pszczół. Zazwyczaj w pasiekach są ustawione specjalne poidła dla pszczół, ale ustawienie dodatkowych źródeł wody jest bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza wiosną i w upalne, letnie dni, kiedy zapotrzebowanie pszczół na wodę jest największe.

3. Nowoczesne, ale zgodne z naturą rolnictwo

Z punktu widzenia właściciela pasieki bardzo ważnym elementem ekologicznej układanki umożliwiającej swobodny rozwój rodzin pszczelich jest rolnictwo, które nie przeszkadza pszczołom. To przede wszystkim przestrzeganie zasad dotyczących stosowania środków ochrony roślin późnym wieczorem lub wczesnym rankiem, gdy pszczoły nie korzystają jeszcze z pożytku na danym polu. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku takich upraw, jak rzepak, który w trakcie kwitnienia jest pryskany m.in. przeciw zgniliźnie twardzikowej wywoływanej przez grzyby. Stosowanie środków ochrony roślin np. w południe jest jednym z największych zagrożeń dla pszczół i niestety często prowadzi do wyginięcia całego roju.

4. Inwestycja w pasiekę lub pojedynczy ul

Mecenat pszczeli

Hodowla owadów może stać się całkiem modnym hobby. Obecnie na rynku pszczelarskim możemy obserwować rozwój naprawdę ciekawych inicjatyw takich, jak mecenat pszczeli. Polega on na finansowaniu pszczelarza, który w zamian za wsparcie pieniężne przesyła zdjęcia i informacje na temat rozwoju rodziny. Zwykle także w zamian za wkład finansowy darczyńca otrzymuje miód ze „swojego” ula

Sprawdź naszą ofertę uli

Ekomarketing – ul na terenie firmy

Z mecenatu pszczelego lub ustawienia ula lub nawet kilku uli korzystają nie tylko osoby indywidualne, którym zależy na wsparciu rozwoju rodzin pszczelich, ale także firmy, dla których jest to dobry sposób na dodatkową reklamę. Przykładem może być tu znana marka kosmetyczna Lirene®, która w mediach społecznościowych relacjonuje życie pszczół Lirenek. Tego typu inicjatywy ocieplają wizerunek przedsiębiorstwa a często stanowią dodatkowy atut – pozyskiwany w pasiece na terenie firmy miód może być wykorzystany np. jako okolicznościowy podarunek dla kontrahentów.

5. Współpraca na linii rolnik – pszczelarz, wspieranie pszczelarzy w zakładaniu pasiek

Ostatnią propozycją, która zdecydowanie wspiera współczesne pszczelarstwo jest współpraca pomiędzy rolnikami a pszczelarzami. Umożliwienie ustawienia uli w momencie kwitnienia roślin na plantacji to korzyść dla obu stron – rolnik może cieszyć się ze zdecydowanie większych zbiorów. Dla pszczelarza to większe zbiory miodu a dla pszczół zachowanie ciągłości pożytków w trakcie sezonu. To bardzo ważne, zwłaszcza na tych terenach, które nie obfitują w różnorodne pożytki. Niestety, w tej dziedzinie jest jeszcze wiele do zrobienia – rolnicy, którzy są zainteresowani współpracą z pszczelarzami często nie wiedzą, jak dotrzeć do zainteresowanych. Pszczelarze mają podobny problem, w szczególności na terenach, na których jest już dość dużo pasiek.