Apiterapia - czym jest, na co pomaga?


Apiterapia to jedna z naturalnych metod leczniczych, ostatnio coraz popularniejsza w Polsce. Chociaż tzw. leczenie pszczołami nadal budzi niemałe kontrowersje, osoby korzystające z tej metody są przekonane co do jej skuteczności. Apiterapia – jak mylnie czasem się uważa – to nie tylko leczenie jadem pszczelim. W tej metodzie stosuje się także inne, mniej bolesne metody i zdecydowanie bardziej smaczne produkty pszczele. Dzisiaj podglądamy, jak można wspomóc swój stan zdrowia za pomocą pszczół, po jakie produkty spożywcze i preparaty zdrowotne warto sięgnąć i czy leczenie jadem pszczelim naprawdę boli!

 jak korzystać z apiterapii

Co to jest apiterapia?

Apiterapia to określenie naturalnej metody leczenia, zaliczanej do medycyny niekonwencjonalnej. Apiterapia w dosłownym tłumaczeniu – z greckiego – oznacza leczenie pszczołami. We współczesnym rozumieniu apiterapia to raczej leczenie produktami pszczelimi, ale do grupy metod leczenia zaliczana jest apitoksynoterapia, czyli kontrowersyjne leczenie jadem pszczelim.

Skąd pomysł na apiterapię?

Apiterapia to tak naprawdę metoda, która jest znana od starożytności. Produkty pszczele takie, jak miód, propolis, pyłek pszczeli czy mleczko pszczele są od wieków znane ludzkości. W starożytnym Egipcie kit pszczeli używany był do balsamowania zwłok. Miód doskonale nadawał się do kąpieli, doskonale nawilżając i uelastyczniając skórę a jednocześnie wykorzystywano go do gojenia trudnych ran. Pomimo upływu wieków nic się nie zmieniło – produkty pszczele nadal świetnie smakują a jednocześnie pomagają zwalczyć różne dolegliwości.

Produkty pszczele w apiterapii

Najbardziej rozpowszechnioną częścią apiterapii jest stosowanie produktów pszczelich w profilaktyce i leczeniu różnych chorób. W apiterapii zastosowanie ma pyłek pszczeli, pierzga pszczela, propolis zwany również kitem pszczelim a także różne gatunki miodu. 

Apitoksynoterapia – leczenie jadem pszczelim

Apiterapia to również temat do wielu dyskusji – najbardziej kontrowersyjne jest zastosowanie jadu pszczelego w leczeniu zwłaszcza takich dolegliwości, jak reumatoidalne zapalenie stawów, paradontoza czy trudno gojące się rany. Zastosowanie apitoksyny, czyli jadu pszczelego – mimo, że może być skuteczne – może być zagrożeniem dla zdrowia i życia, zwłaszcza w przypadku niewykrytego uczulenia na jad tych małych, pracowitych owadów.

Leczniczy aspekt apiterapii – w jakich chorobach można wspomóc się produktami pszczelimi?

Spektrum dolegliwości, które można naturalnie zwalczać za pomocą produktów pszczelich jest naprawdę szerokie. Przyjrzyjmy się dokładnie, jak można się wspomóc różnymi produktami pracy pszczelego roju.

Miód

Miód to najbardziej popularny produkt pszczeli, który w Polsce występuje w wielu odmianach. Każda z nich ma absolutnie unikatowe właściwości i może wspomagać proces leczenia różnych chorób:

- miód gryczany jest stosowany wspomagająco w leczeniu chorób układu krążenia. Sięgają po niego także chorzy cierpiący z powodu anemii;

- miód lipowy to znany od wieków naturalny medykament stosowany w leczeniu grypy i przeziębienia. Jest wykorzystywany także jako środek napotny i przeciwgorączkowy;

- miód wrzosowy to skuteczny antybiotyk wykazujący działanie silnie przeciwwirusowe;

- miód spadziowy jest wykorzystywany jako środek odtruwający. Pomaga także w walce z uporczywym kaszlem;

- miód nawłociowy może pomóc w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych;

- miód wielokwiatowy to uniwersalny gatunek miodu, który doskonale sprawdza się w kuchni.

Wszystkie gatunki miodu wykazują działanie antybakteryjne i można je wykorzystywać do smarowania ran i otarć. Miód to także naturalna słodycz, która jest doskonałym, zdrowszym zamiennikiem cukru a także cenny składnik wielu kosmetyków

Propolis

Propolis, inaczej nazywany kitem pszczelim to kolejny produkt pochodzenia pszczelego, który ma zastosowanie w naturalnej medycynie. Jest przede wszystkim stosowany jako środek wspomagający regenerację trudno gojących się ran. Wykorzystuje się go także do domowych nalewek, które pomagają w leczeniu problemów skórnych a jednocześnie wspomagają układ oddechowy.

Pyłek kwiatowy i pierzga pszczela

Zarówno pyłek, jak i pierzga pszczela to prawdziwe bomby witaminowe prosto z ula. Wyjątkowo bogaty skład powoduje, że z ich pomocą można szybko i skutecznie uzupełnić poziom witamin i składników mineralnych takich, jak magnez, wapń czy żelazo. Pyłek i pierzga są stosowane przede wszystkim dla wzmocnienia organizmu i w rekonwalescencji po chorobach.  

Mleczko pszczele

Mleczko pszczele to najbardziej drogocenny dar ula – występuje w niewielkich ilościach i jest dla pszczół niezwykle cenne a sam sposób pozyskiwania mleczka pszczelego jest dość skomplikowany i wymaga odpowiedniego sprzętu pszczelarskiego. Mleczko pszczele pomaga regulować poziom cholesterolu we krwi a nawet może pomóc w szybszym zrastaniu się kości. Ilość zastosowań mleczka pszczelego jest naprawdę duża – można je wykorzystywać m.in. w zwalczaniu bakterii takich, jak gronkowiec czy w problemach trawiennych. 

Sprawdź,jakie preparaty zdrowotne mamy w ofercie

Apiterapia – naprawdę warto! Dlaczego warto skorzystać z tej metody?

Z roku na rok liczba zwolenników apiterapii zdecydowanie rośnie. Zaletą stosowania produktów pszczelich w codziennej diecie jest nie tylko pozytywny wpływ na zdrowie, ale także urozmaicenie codziennych posiłków. Ryzyko reakcji alergicznych na produkty pszczele jest bardzo małe, co powoduje, że miód, pierzgę i pyłek kwiatowy mogą stosować zarówno dzieci, jak i osoby starsze.

Nowoczesna apiterapia – to coś więcej niż leczenie produktami pszczelimi!

Apiterapia ciągle się rozwija. Pomimo, że nowych produktów pszczelich nie przybywa, na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, dzięki którym możemy korzystać z dobroczynnego wpływu pszczół na nasze zdrowie.

Domki do apiterapii

Jednym z ostatnich trendów są domki do apiterapii, które umożliwiają oddychanie powietrzem prosto z ula. Odpoczynek w takim domku to naturalna inhalacja miodem, powietrzem prosto z ula i wyjątkowo aromatycznym zapachem propolisu. Uloterapia to też świetny sposób na odpoczynek!

Świece z wosku pszczelego

Kolejnym sposobem na skorzystanie z apiterapii jest spalanie naturalnych świec z pszczelego wosku, których łagodny, lekko miodowy zapach pomaga zrelaksować się nawet najbardziej zestresowanym. Wystarczy już kilkanaście minut dziennie, aby naturalnie wspomóc układ oddechowy a jednocześnie odpocząć po ciężkim dniu.