Co jest lepsze: mleczko pszczele czy propolis? Porównanie


Produkty pszczele od lat królują na liście popularności naturalnych suplementów diety i pochodzących wprost z przyrody substancji leczniczych. Chociaż zdecydowanie najpopularniejszym produktem pszczelim jest miód z roku na rok coraz więcej osób poszukuje innych produktów pszczelich wspierających organizm. Dziś nikogo nie dziwią kuracje pyłkiem pszczelim, pierzgą czy propolisem. Coraz popularniejsze staje się też wyjątkowo drogocenne dla pszczół mleczko pszczele, jak i wykorzystywany od pokoleń propolis. Jakie zastosowanie znajdują i po co lepiej sięgnąć – po propolis czy mleczko pszczele?

mleczko pszczele propolis kit pszczeli porównanie właściwości

Mleczko pszczele – pszczeli eliksir długowieczności

Mleczko pszczele, chociaż kiedyś dość trudno dostępne dzisiaj jest obecne praktycznie w każdym sklepie pszczelarskim. To naturalna substancja o przeróżnych właściwościach. Jedno jest pewne – już po jednej kuracji mleczkiem pszczelim przekonasz się, jak fantastyczne działanie ma ten produkt pszczeli!

Co to jest i jak powstaje mleczko pszczele?

Tajemnica skuteczności działania mleczka pszczelego ukryta jest nie tylko w jego składzie, ale i w funkcji, jaką ten produkt pszczeli pełni wewnątrz pszczelego gniazda. Mleczko pszczele wyróżnia się lejącą konsystencją i lekko kremową, śmietankową barwą. Pszczoły produkują mleczko pszczele po to, aby karmić rozwijające się w komórkach pszczelego plastra larwy oraz matkę pszczelą. Dzięki temu, że matki pszczele przez całe swoje życie otrzymuje porcje mleczka pszczelego w przeciwieństwie do zwykłych robotnic może ona żyć nawet kilka lat – podczas, gdy statystyczna robotnica żyje jedynie kilkadziesiąt dni. Z tego powodu mleczko pszczele jest nazywane eliksirem długowieczności.

Właściwości mleczka pszczelego

Naukowcy wskazują, że w składzie mleczka pszczelego można znaleźć nawet do 150 substancji aktywnych, które odpowiadają za tak wyjątkowo odżywcze właściwości tego produktu pszczelego. W składzie mleczka pszczelego znajdziemy przede wszystkim białka, lipidy, związki mineralne, aminokwasy, witaminy czy biopierwiastki, m.in. żelazo czy wapń.

Zobacz produkty w kategorii Mleczko pszczele

Z jakimi chorobami można walczyć za pomocą mleczka pszczelego?

Mleczko pszczele - niezależnie czy będzie to mleczko w tradycyjnej formie, w postaci takiej, jak w ulu, w postaci tabletek czy w wygodnych kapsułkach - jest polecane przede wszystkim w rekonwalescencji. Po taki produkt pszczeli mogą więc sięgnąć osoby po zabiegach operacyjnych, wyczerpane i osłabione długim leczeniem. Mleczko znajduje też zastosowanie w kosmetyce – nadaje elastyczność skórze i przeciwdziała zmarszczkom. Jest też polecane przy problemach układu nerwowego – łagodzi dolegliwości przy nerwobólach, poprawia pamięć. Po mleczko warto sięgnąć również przy bezsenności i nerwicach.

Propolis – pszczeli kit dobry nie tylko dla pszczół!

Propolis, nazywany inaczej jako kit pszczeli to kolejny produkt pszczeli, który znajduje wiele zastosowań w medycynie naturalnej i nie tylko. Kit pszczeli to jedyny produkt pszczeli, który nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Pomimo to jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że jest niemniej cenny od pyłku, pierzgi, miodu czy mleczka pszczelego.

Co to jest i jak powstaje kit pszczeli?

Kit pszczeli, czyli propolis występuje w ulu w postaci bardzo gęstej, lepkiej lub w niższych temperaturach twardej substancji. Pszczoły produkują kit pszczeli z mieszaniny żywic i wosku pszczelego. W składzie kitu pszczelego znajdziemy też wiele innych substancji – m.in. woski roślinne, substancje garbnikowe czy domieszki takie, jak pyłek kwiatowyDla pszczół kit pszczeli to substancja idealna do uszczelniania gniazda – w drewnianych a nawet i w styropianowych ulach mogą pojawić się jakieś nieszczelności. Kitem pszczelim pszczoły pokrywają uliczki międzyramkowe i wszystkie inne luki – w ramkach, pomiędzy korpusami, w ściankach bocznych ula itd.

Właściwości kitu pszczelego

Kit pszczeli ma właściwości antybakteryjne i jest nazywany naturalnym, pszczelim antybiotykiem. Pszczoły wykorzystują go do dezynfekcji gniazda. Silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne propolisu są wykorzystywane głównie w leczeniu rozległych ran – wystarczy przyłożyć bezpośrednio na ranę opatrunek z propolisu. Kit pszczeli jest wykorzystywany także w łagodzeniu dolegliwości reumatycznych i w leczeniu stanów zapalnych.

Co jest lepsze – mleczko pszczele czy propolis?

Kit pszczeli i propolis to dwa zupełnie inne produkty pszczele o zupełnie innych zastosowaniach. Chociaż obydwa niezbędne w każdym ulu są całkowicie odmienne od siebie nie tylko pod kątem składu, ale i wykorzystania ich w medycynie naturalnej. Kuracja propolisem nie wyklucza kuracji mleczkiem pszczelim i odwrotnie! Oba są tak samo wartościowe!

Bibliografia:

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Apiterapia. Leczenie miodem i produktami pszczelimi, Wydawnictwo SBM, 2020.

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Produkty pszczele w leczeniu i suplementacji diety, Borgis – Postępy Fitoterapii, 4/2006,213-222.

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Apikosmetyka. Miód, propolis, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele, jad pszczeli, wosk, Borgis, 2020.