Co robią pszczoły w deszczowy dzień? Czy mogą latać, gdy pada deszcz?


Pszczoły to niezwykłe stworzenia pod każdym względem. Na tle innych owadów wyróżniają się nie tylko wyjątkową pracowitością, ale i tworzeniem ściśle zorganizowanej hierarchii, w której każdy członek rodziny ma określone zadanie do wykonania. Co ciekawe, pszczoły mogą również pełnić funkcję naturalnych wskaźników pogody – obserwując ich zachowanie można przewidzieć, jaka będzie pogoda w kolejnych godzinach. Czym pszczoły zajmują się w deszczowy dzień? Czy brak możliwości odbywania lotów powoduje, że praca w ulu nieco zwalnia tempo? Przekonaj się sam(a)!

co pszczoły robią w deszcz deszczowy dzień w pasiece

Pszczoły kontra pogoda 

Życie rodziny pszczelej jest bardzo mocno uzależnione od pogody. Rój może rozwijać się tylko i wyłącznie pod warunkiem, że pogoda będzie sprzyjać – to od temperatury, opadów i wilgotności powietrza zależy m.in. to, jak wcześnie wiosną pszczoły zaczną pierwsze, wiosenne obloty. Pogoda warunkuje również zimowlę pszczół – podawanie syropu dla pszczół jest ściśle skorelowane z prognozami pogody. Pszczoły żyją mocno pod dyktando pogody – czy to źle?

Temperatura a życie rodziny pszczelej

W trakcie sezonu pszczelarskiego największe znaczenie dla rozwoju rodziny pszczelej ma temperatura. To od wskazań termometru zależy, jak szybko konkretne gatunki roślin miododajnych rozkwitają i kiedy zaczynają nektarować. To właśnie produkcja nektaru najbardziej interesuje przecież te malutkie owady. Długo utrzymująca się wysoka temperatura jednak dla pszczół też nie jest korzystna -  pszczoły w upale nie pracują, podobnie, jak przy niskich wskazaniach termometru.

Poznaj ciekawostki o pszczołach i miodzie - sprawdź naszą ofertę literatury.

A co w deszczowy dzień?

Czy w czasie deszczu pszczoły się nudzą? Oczywiście, że nie! Deszczowy dzień dla pszczół wiąże się tylko i wyłącznie z brakiem możliwości odbywania lotów po nektar i pyłek kwiatowy. To jednak nie oznacza, że pszczoły podczas deszczu są bezrobotne – za przynoszenie nektaru do ula odpowiada jedynie część pszczół określanych mianem zbieraczek. Pozostałe robotnice przebywają w ulu, w którym czeka na nie mnóstwo innej pracy.

Czym dokładnie zajmują się pszczoły w trakcie deszczu?

 Życie rodziny pszczelej wewnątrz uli drewnianych czy styropianowych jest niezależne od pogody. W ramkach pszczelich matki pszczele składają jajeczka, które szybko i intensywnie są karmione przez robotnice-karmicielki. Wychowanie czerwiu, czyli kolejnych pokoleń pszczół to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoi przed rodziną pszczelą – od tego zależy, czy rodzina przetrwa w przyszłości. Część pszczół przebywających wewnątrz ula zajmuje się również karmieniem i opieką nad matką pszczelą – to kolejne niezwykle ważne zadanie, aby zapewnić jak najlepsze warunki królowej.

Nudy w ulu nie ma nawet w deszczowy dzień!

W deszczowy dzień – i nie tylko – pszczoły zajmują się także obróbką zgromadzonych produktów pszczelich. Miód musi zostać odpowiednio odparowany a następnie zasklepiony – dopiero tak zgromadzony surowiec może stanowić pokarm dla pszczół na zimę. Pyłek kwiatowy jest ubijany przez robotnice w komórkach plastra razem z miodem i śliną pszczół – w ten sposób powstaje pierzga pszczela, która jest nie tylko mocno odżywczym źródłem pożywienia, ale i doskonale uzupełnia pszczelą dietę w różne pierwiastki i minerały.  Zajęciem pszczół idealnym na deszczowy dzień jest również produkcja kitu pszczelego nazywanego inaczej propolisem – to gęsta, klejąca substancja, którą pszczoły uszczelniają wszelkie powierzchnie w ulu o wątpliwej szczelności – przestrzenie pomiędzy ramkami, w ściankach bocznych ula czy w okolicach wylotka. 

Inne zajęcia pszczół – mniej doceniane, ale równie potrzebne

Pszczoły nie bez powodu najczęściej są kojarzone z przynoszeniem do ula miodu – to najbardziej spektakularna umiejętność, jaką posiadają te niewielkie owady. Aby rodzina mogła odnieść sukces w postaci sporej ilości zgromadzonego miodu cały rój musi włożyć w to wiele pracy. W deszczowy dzień – i nie tylko – skierowane do tej pracy osobniki muszą sprzątać gniazdo i usuwać zanieczyszczenia czy ciała obce, które mogą znaleźć się w ulu – np. inne owady. Bardzo ważna jest też funkcja obronna pszczół – strażniczki dzień i noc czuwają nad tym, czy rodzinie nie zagraża jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Tą pracę należy wykonywać zarówno podczas deszczowej pogody, jak i w słoneczny, upalny dzień.  

Czy pszczoły mogą latać w deszcz?

Odbywanie lotów przy deszczowej pogodzie jest mało opłacalne dla pszczół. Istnieje bardzo duże ryzyko, że pszczoła, która odbywa lot w niekorzystnej pogodzie nie wróci do ula. Pomimo to pszczoły przy okresowo występującym w ciągu dnia deszczu odbywają loty po nektar i pyłek – to niezwykle pracowite stworzenia, dla których nie ma ani chwili do stracenia. Pszczoły sporadycznie latają w deszcz, chociaż przy słocie nie opuszczają gniazda. O lotach w trakcie deszczu mówimy praktycznie tylko w przypadku, gdy pszczoła oddali się od ula, aby znaleźć nektar lub pyłek i w tym momencie zaskoczy ją zmiana pogody. Zdecydowana większość pszczół nie opuści gniazda narażając się na utratę życia w trakcie deszczu.