Czy miód może się przeterminować?


Słodki przysmak prosto z ula najczęściej nie zalega zbyt długo w słoiku do miodu. Nie trzeba być wielkim łasuchem, aby szybko skonsumować słoik miodu – dla kilkuosobowej rodziny najbardziej popularny słoik 0,9 l to zdecydowanie za mało! Jednak podobnie, jak w przypadku wszystkich produktów spożywczych, tak i w kwestii miodu można mówić o terminie przydatności. Czy miód może się przeterminować? Po czym rozpoznać zepsuty miód i czy zawsze miód po terminie oznacza sfermentowany produkt pszczeli? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące terminu przydatności do spożycia miodu!

termin przydatności miodu

Miód i inne produkty pszczele – źródło cennych witamin i minerałów 

W ostatnich latach jesteśmy świadkami prawdziwego miodowego szaleństwa. Miody naturalne, miody świata, miody z dodatkami w postaci liofilizowanych owoców czy innych dodatków… to dopiero początek długiej listy produktów pszczelich, które można znaleźć w sklepach pszczelarskich czy tych ze zdrową żywnością. Miód to zdecydowanie coś więcej niż naturalna słodycz prosto z ula. Miody doskonale nadają się na prezent, za ich pomocą można przeprowadzić skuteczne kuracje wzmacniające organizm a nawet mają zastosowanie kosmetyczne – kosmetyki z miodem w składzie pomagają zadbać o promienny wygląd cery, nawilżyć skórę i wzmocnić włosy.

Termin przydatności miodu

Termin przydatności miodu – tak, jak w przypadku innych produktów spożywczych oznacza maksymalny czas, w którym dany produkt (tutaj: miód) powinien zostać skonsumowany, aby zachować swoje właściwości. Ale czy na pewno?

Gdzie szukać informacji o terminie przydatności miodu?

Słoik z miodem pochodzący ze sprawdzonego źródła zazwyczaj posiada etykietę. Etykiety na miód dostarczają wszelkich informacji odnośnie danego słoika, m.in.: znajdziemy tam adres gospodarstwa pasiecznego, z którego pochodzi miód, dokładne wartości odżywcze miodu i właśnie termin przydatności określony za pomocą sformułowania „najlepiej spożyć przed końcem” itp. 

Szukasz naturalnego miodu? Sprawdź nasze produkty!

Jaki jest termin przydatności miodu?

Czy miód ma w ogóle termin przydatności? Co ciekawe, przechowywany w odpowiednich warunkach miód może z powodzeniem służyć człowiekowi przez kilka, kilkanaście lat a nawet jeszcze dłużej.

Co do terminu przydatności miodu ma archeologia?

Wykopaliska archeologiczne są doskonałym dowodem na to, że miód posiada niezwykle długi termin przydatności – w Gruzji w 2012 r. znaleziono naczynie z miodem, którego wiek szacuje się na ponad 5000 lat a miód ten nadal nadawał się do spożycia. Podobnych zdarzeń było więcej – m.in. w Afryce. 

Dobrze, dobrze… ale jak to naprawdę jest z tym terminem przydatności miodu?

Skąd zatem termin przydatności miodu? Największe znaczenie ma on w przypadku miodów z dodatkami – termin przydatności naturalnych miodów odmianowych, pozyskanych zgodnie z zasadami sztuki pszczelarskiej i przechowywanych w odpowiednich warunkach jest bardzo, bardzo długi – o wiele dłuższy niż na etykiecie. Zwykle na etykietach znajdziemy informację o przydatności do spożycia ok. 2 – 3 lat od momentu rozlania miodu do słoików. Taka informacja jest związana głównie z przepisami i normami, którym podlega miód jako produkt spożywczy.

Czy rodzaj miodu ma wpływ na termin przydatności?

Niezależnie od tego, czy miód został pozyskany ze spadzi czy z nektaru roślin miododajnych termin przydatności do spożycia jest tak samo długi. Naturalne miody z pasieki są zabezpieczone przed procesami psucia przede wszystkim dzięki niewielkiej zawartości nadtlenku wodoru. Samorzutnym sposobem na obejście procesów, które mogłyby zaszkodzić naturalnym miodom jest też proces krystalizacji, któremu w różnym czasie ulegają praktycznie wszystkie gatunki miodów.

Miód po terminie przydatności – co z nim zrobić?

Okazało się, że termin przydatności minął. Czy taki miód nadaje się do spożycia? Co można z nim zrobić? Słoik z takim miodem jeszcze nie jest skazany na wyrzucenie do śmieci!

Czy miód po terminie przydatności można zjeść?

Jak najbardziej tak. Jeśli wewnątrz słoika nie znajdziemy żadnych oznak, że zaczęły zachodzić procesy fermentacji miodu, wiemy, jak przechowywać miód i stosujemy się do wszelkich zasad związanych z korzystaniem z tej pszczelej słodyczy to z takiego miodu nadal możemy korzystać.

Miód po terminie przydatności = miód zepsuty?

Upłynięcie terminu przydatności miodu nie oznacza, że miód jest zepsuty. Termin przydatności miodu został określony na 36 miesięcy od daty rozlewu jedynie umownie – unikalny skład tej pszczelego wyrobu gwarantuje, że nadal można z niego korzystać. 

Po czym można rozpoznać zepsuty miód?

W przypadku, gdy miód jest zepsuty niestety nie nadaje się już do spożycia. Jest kilka podstawowych symptomów, na podstawie których można rozpoznać sfermentowany miód:

- kwaśny zapach,

- lekko kwaskowaty lub piekący smak,

- charakterystyczny dźwięk przy otwieraniu słoika (jeśli jest szczelnie zamknięty),

- obecność piany lub wylewanie się miodu ze słoika.

Do czego można użyć sfermentowanego miodu?

Sfermentowany miód nadal można jednak wykorzystać - może nie bezpośrednio do zjedzenia, ale można z niego zrobić np. domowe nalewki lub miód pitny.

Jak nie dopuścić do sfermentowania miodu?

Dłuższy termin przydatności do spożycia miodu a zarazem uniknięcie sfermentowania miodu zagwarantuje przechowywanie pszczelego nektaru w dość chłodnym miejscu (w temperaturze najlepiej 8-10⁰C), w zacienionym pomieszczeniu - bez bezpośredniego dostępu promieni słonecznych, które mogłyby nagrzać słoik. Miód przechowujemy zawsze w szczelnie zakręconym słoiku, gdyż chłonie wilgoć i obce zapachy z powietrza. Do nabierania miodu należy używać zawsze czystych i suchych łyżek lub nabieraków – dzięki temu unikniemy przeniknięcia do miodu bakterii wprost ze śliny lub innych pokarmów.