Czy można spożywać miód przed snem?
Szklanka ciepłego mleka, kakao lub herbaty idealnie komponuje się z niewielką porcją miodu. Smak takiego napoju jest wyśmienity, ale to nie jedyne pozytywy, które towarzyszą wieczornemu podjadaniu miodu. Miód wieczorem – ale nie tylko – możemy podjadać na wiele sposobów. Jest idealnym dodatkiem do uwielbianych przez dzieci i dorosłych deserów takich, jak lody czy gofry, może być samodzielnym składnikiem sosów sałatkowych czy marynat a nawet nadawać charakteru dietetycznym koktajlom i smoothie. Jakie korzyści może przynieść ze sobą regularne spożywanie miodu przed snem? Czy i jak to zrobić, aby naprawdę odczuć lecznicze działanie miodu?
Miód przed snem – czy to dobry pomysł?
Wiele osób ma problem z wieczornym podjadaniem. Wieczorem – szczególnie jesienią i zimą, gdy wieczory są naprawdę długie – w końcu mamy czas na to, aby odpocząć po męczącym dniu. Wiele osób jedzeniem odreagowuje też stres, który napędza ich każdego dnia. Ogólnie uważa się, że wieczorne podjadanie to jeden z największych wrogów szczupłej sylwetki. Czy zamiana cukierków i batoników na miód może przynieść korzyści dla naszego zdrowia? Okazuje się, że tak!
Miód i nie tylko miód, czyli jak wykorzystać produkty pszczele każdego dnia
Popularność produktów pszczelich w ciągu ostatnich kilkunastu lat diametralnie wzrosła. To wszystko za sprawą zdrowego stylu życia, który coraz częściej towarzyszy nam już od najmłodszych lat. Zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci na pewno przełożą się na lepszy stan zdrowia w przyszłości – nic dziwnego, że rodzice bardzo dokładnie przyglądają się temu, co sami nakładają na talerze, ale i czym żywią się ich dzieci. Produkty spożywcze i preparaty zdrowotne wyprodukowane w oparciu o miód pszczeli i inne produkty pszczele to doskonałe uzupełnienie niedoborów w naturalny sposób. Miód od pszczelarza można wykorzystać na wiele sposobów – jako naturalna przekąska, kosmetyk czy składnik napojów… Miód i pyłek pszczeli to też doskonałe pomysły na prezenty na każdą okazję dla miłośników zdrowego stylu życia. Naprawdę warto!
Słodki miodek, czyli dlaczego warto zamienić słodycze na miód
Sprawdzony i naturalny miód pszczeli to przede wszystkim źródło węglowodanów – niestety, od tego nie unikniemy. Jest to też mocno kaloryczny produkt – w 100 g miodu jest przeciętnie ponad 300 kalorii. Mimo to można go bezpiecznie stosować nawet wieczorem – oczywiście w umiarkowanych ilościach! A to dlatego, że większość miodów – chociaż to zależy od odmiany – jest zdecydowanie słodsza od cukru i ostatecznie zjemy go mniej niż innych, słodkich przekąsek. Wartościowe, zdrowe przekąski z miodem to też dobry pomysł dla osób, które potrafią wiele godzin wytrzymać bez posiłku a później „rzucają się” na jedzenie. Zjedzenie łyżki miodu nawet w trakcie zabieganego dnia dostarczy do Twojego organizmu porcji energii i zapobiegnie późniejszym napadom głodu!
Skład miodu kontra nasze żywienie: co – oprócz węglowodanów – zawiera miód?
W składzie miodu znajdziemy wiele cennych substancji, dzięki którym miód może być stosowany profilaktycznie, jak i leczniczo w wielu przeróżnych schorzeniach – od nerwic po problemy z sercem, trawieniem czy alergie. Miód jest źródłem kwasów organicznych i enzymów. Niektóre odmiany miodu są bogate także w olejki eteryczne a większość krajowych miodów odmianowych zawiera też biopierwiastki takie, jak żelazo, wapń, magnez czy mangan. Warto wspomnieć też o obecności witamin w miodzie – chociaż ich ilość nie jest zbyt duża, już niewielka domieszka pozytywnie wpływa na kondycję organizmu.
Jedz miód wieczorem – to nie przytyjesz!
Jedzenie miodu – niezależnie od tego, czy rano czy wieczorem – to dobry pomysł. Pamiętajmy, aby stosować go regularnie – wtedy po pewnym czasie na pewno będzie można zauważyć poprawę stanu zdrowia. Wiele osób twierdzi, że właśnie wieczorem warto sięgnąć po miód jako zdrową alternatywę dla słodkich czy słonych przekąsek. Od miodu i produktów pszczelich często się zaczyna – szukając informacji na temat miodu można znaleźć wiele porad na temat zdrowego żywienia i wprowadzić je w życie. Na pewno zjedzenie kilku łyżek miodu wieczorem jest lepsze niż sięganie po ciastka i chipsy – zjadając miód apetyt nawet największego głodomora szybko zostanie zaspokojony a jak wiadomo – to właśnie wieczorne podjadanie sprzyja nadwadze.
Jaki miód podjadać wieczorem?
Poszczególne gatunki miodu różnią się zawartością glukozy – informuje o tym m.in. indeks glikemiczny miodów, który może wahać się od 40 do nawet 90. Skład miodów jest zróżnicowany – konkretna zawartość enzymów, witamin czy aminokwasów jest uzależniona nie tylko od gatunku, ale też od miejsca i czasu zbioru. Do jednych z „najlżejszych” miodów możemy zaliczyć miód akacjowy o najniższym indeksie glikemicznym. Delikatne w smaku, ale zdecydowanie bardziej kaloryczne będą miody wielokwiatowe, lipowe czy spadziowe.
Miodowa dieta, czyli ciekawa teoria na temat odchudzania miodem
To jeszcze nie koniec rewelacyjnych właściwości miodu. Istnieje teoria, wg której za pomocą miodu można… schudnąć! Podobno stosując miód można zrzucić nawet 1,5 kilograma tygodniowo – wystarczy codziennie przed snem wypić szklankę wody z miodem. Autor tej teorii – Mike Innes – przekonuje, że w ten sposób można uniknąć wieczornego podjadania i napadów głodu, które znienacka potrafią dopaść nawet w środku nocy. Czy ta teoria jest skuteczna? Sięgnij po szklankę wody z miodem i sprawdź sam(a)!