Dekrystalizacja miodu - najważniejsze kwestie


Dekrystalizacja miodu to zabieg, który wśród osób związanych zawodowo z pszczelarstwem budzi dużę emocje. Nie da się ukryć, że klienci coraz częściej poszukują gęstego, ale płynnego miodu, który przez długi czas nie zmieni swojej konsystencji. Jak odpowiedzieć na oczekiwania klientów?

Dekrystalizatory do miodu - najważniejsze informacje

Najbardziej popularne dekrystalizatory do miodu to podgrzewające miód spirale, które upłynniają konsystencję miodu. Pszczelarze, którzy używają dekrystalizatorów w swojej pasiece najczęściej sięgają właśnie po spirale. Mają one wiele zalet - należy do nich m. in. możliwość przeprowadzenia dekrystalizacji bez przekładania miodu do innych pojemników czy łatwość czyszczenia sprzętu po zakończeniu procesu. To zdecydowanie najpopularniejsze urządzenie wśród pszczelarzy - stosunkowo niska cena powoduje, że wielu posiadaczy pasiek zaczyna swoją przygodę z dekrystalizacją właśnie od małych spirali grzewczych.

Profesjonalna dekrystalizacja miodu 

Wahania temperatury przy dekrystalizacji miodu przy użyciu spirali grzewczej może spowodować, że proces nie będzie miał pozytywnego skutku. Nic dziwnego, że w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem pszczelarzy cieszą się urządzenia droższe, ale zapewniające stałe warunki temperaturowe. Takie dekrystalizatory miodu w obudowie, które mogą jednocześnie nadawać pynną konsystencję miodu w słoikach i odstojnikach to bardzo wygodne rozwiązanie. Większość z nich posiada wewnątrz obudowy kilka swobodnie wyjmowanych półek, więc pszczelarz w zależności od potrzeb może modyfikować funkcjonalność urządzenia.

Dekrystalizacja miodu - odpowiedź na potrzeby konsumenta?

Profesjonalna i skuteczna dekrystalizacja miodu może znacząco zwiększyć sprzedaż miodu, zwłaszcza, jeśli pasieka korzysta szczególnie z wczesnowiosennych pożytków. Miody takie, jak rzepakowy czy wiosenny wielokwiatowy bardzo szybko ulegają naturalnej krystalizacji. Dekrystalizacja miodu sprawia, że ponowny proces krystalizacji przebiega zdecydowanie wolniej a konsumenci dłużej mogą cieszyć się płynną, pełną mikroelementów słodyczą.