Gdzie można nauczyć się pszczelarstwa?


Pszczelarstwo to fascynująca hodowla pszczół, ale też dziedzina wymagająca sporej wiedzy. Amatorska hodowla tych maleńkich owadów po prostu dla przyjemności na pewno dostarczy sporo satysfakcji pszczelarzowi, ale nie będzie tak efektywna, jak hodowla zawodowa. Zawodowych gospodarstw pasiecznych w naszym kraju przybywa z roku na rok. Gdzie można nauczyć się tego wyjątkowego fachu i czy możliwe jest samodzielne pozyskanie niezbędnej wiedzy?

pszczelarstwo gdzie się nauczyć jak nauczyć się hodowli pszczół

Nauka zawodu – technik pszczelarz

Najpopularniejszym i najbardziej sprawdzonym od lat rozwiązaniem na zgłębienie technik pszczelarstwa jest nauka w technikum zawodowym o tym profilu. Najbardziej znaną szkołą zawodową, która kształci nowe pokolenia pszczelarzy jest Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli na Lubelszczyźnie. Uczniowie na profilu technik pszczelarz kształcą się w zakresie biologii pszczoły miodnej, ale nie tylko. Jak każde inne technikum, także i ta szkoła przygotowuje do egzaminu maturalnego. W Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli sporo uwagi poświęca się nauce języków obcych – w ramach praktyk przyszli pszczelarze mogą doskonalić swoje pszczelarskie umiejętności w zagranicznych pasiekach – m.in. w Niemczech czy Luksemburgu. Wielu absolwentów to tam znajduje zatrudnienie.

Problemem w wyborze tej szkoły może być młody wiek – mając kilkanaście lat trudno określić, czy pszczelarstwo to faktycznie dziedzina, z którą chcemy się związać na całe życie. Jakie inne rozwiązania mogą wybrać adepci pszczelarstwa w bardziej zaawansowanym wieku?

Kursy pszczelarskie

Propozycją dla osób, które ukończyły już swoją ścieżkę edukacji, ale po pewnym czasie szukają możliwości zmiany zawodu lub po prostu chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat życia i hodowli pszczół są kursy dla pszczelarzy. Tu mamy do wyboru kilka opcji:

- stacjonarne kursy pszczelarskie w formie zjazdów, podobne w swojej formie do studiów zaocznych,

- kursy pszczelarskie w formie online – za pośrednictwem nagrań i prezentacji słuchacz może zgłębić tajniki pszczelarskiej wiedzy,

- wykłady dla pszczelarzy w formie online lub stacjonarnie – jednorazowe wykłady nauczycieli lub badaczy zajmujących się hodowlą pszczół, dzięki któremu nawet pszczelarze z wieloletnim doświadczeniem mogą zaktualizować swoją wiedzę np. odnośnie hodowli matek pszczelich, wykorzystywaniu środków chemicznych w prowadzeniu pasieki czy produkcji węzy pszczelej. Tematyka spotkań może być bardzo zróżnicowana.

Kto organizuje kursy pszczelarskie? Gdzie szukać informacji na ten temat?

Dzięki możliwości korzystania z kursów pszczelarskich online dostępność tego typu szkoleń zdecydowanie wzrosła. Wystarczy wpisać w przeglądarkę internetową odpowiednie hasło i po kilku chwilach mamy do wyboru całą listę szkoleń dla pszczelarzy. Warto kierować się doświadczeniem prowadzących – kursy pszczelarskie często są organizowane przez profesjonalne gospodarstwa pasieczne, przez Centra Kształcenia Zawodowego, szkoły policealne czy uczelnie wyższe takie, jak np. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Potwierdzenie kwalifikacji pszczelarskich po kursach i szkoleniach

Czy nauka w szkole dla pszczelarzy kończy się egzaminem zawodowym?

Podobnie, jak w przypadku innych profili kształcenia również w przypadku nauki na kierunku technik – pszczelarz szkołę kończymy podchodząc do egzaminu pszczelarskiego. Tytuł pszczelarza można uzyskać podchodząc do egzaminu zawodowego R4 – prowadzenie produkcji pszczelarskiej. Z kolei tytuł technika pszczelarza można otrzymać po pozytywnej ocenie egzaminu R17 – organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej i pszczelarskiej oraz wspomnianego wyżej egzaminu zawodowego R4.

Czy kursy online dają możliwość uzyskania tytułu zawodowego w dziedzinie pszczelarstwa?

To zależy. Jeśli zależy Ci na potwierdzeniu kwalifikacji warto przyjrzeć się konkretnej ofercie szkolenia dla pszczelarzy – nie wszystkie kursy online kończą się egzaminem zawodowym. Większość z nich to po prostu uzupełnienie wiedzy lub podstawowe szkolenia dla amatorskich miłośników pszczelarstwa.

Literatura dla pszczelarzy

Kolejnym sprawdzonym źródłem niezbędnej w pszczelarstwie wiedzy jest fachowa literatura. Pozycje autorstwa Wandy Ostrowskiej czy Sławomira Trzybińskiego to obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce się dowiedzieć, jak postępować z pszczołami, na co zwracać uwagę w hodowli pszczół i jakie prace prowadzić w pasiece o określonej porze roku. Literatura dla pszczelarzy to coś więcej niż podręczniki dotyczące hodowli pszczół – to także cenna wiedza na temat produktów pszczelich i ich leczniczego zastosowania.

Zobacz produkty w kategorii Literatura

Nowoczesne źródła informacji – media społecznościowe i platformy z filmami pszczelarskimi

Internetowe fora i grupy dla pszczelarzy to miejsce wymiany opinii i doświadczeń pomiędzy fachowcami, ale i początkującymi amatorami. Coraz więcej osób korzysta z możliwości nawiązania szybkiego kontaktu z pszczelarzami z podobnego rejonu lub pasiecznikami gospodarującymi np. w określonym typie ula. Filmiki, na które możemy się natknąć w sieci pokazują krok po kroku, jakie prace wykonywać w pasiece i jak to robić. Ale uwaga! Chociaż dostęp do tego typu treści jest bardzo szybki, nie zawsze są one źródłem rzetelnej wiedzy.