Jak często dezynfekować ule?


Taką czynność należy wykonywać w wielu przypadkach. Po pierwsze, gdy zwalczamy warrozę, to pszczoły muszą być wtedy przeniesione do innego ula. Należy zadbać o jak największą precyzję i ostrożność w odkażaniu, jeśli skutecznie chcemy pozbyć się choroby. Po drugie, wykonujemy to po każdej zimie w przypadku, gdy doszło do całkowitego osypu w pasiece.

Ule styropianowe należy dezynfekować w przypadku, gdy przenosimy rodzinę, albo jest on po spadłej rodzinie. W tym przypadku używa się środków chemicznych, a znanym sposobem jest użycie 3% roztworu sody kaustycznej. Jednak po użyciu tego środka ul trzeba jeszcze przepłukać środkiem, który zneutralizuje działanie odczynu zasadowego.
Z kolei w ulach drewnianych, dezynfekcję należy przeprowadzać stosunkowo często. Ramki z węzą muszą być oczyszczone każdorazowo po wyjęciu. Powszechnie używanym sposobem oczyszczenia takich uli jest użycie palników gazowych, co ma swoje zalety (bardzo dobrze odkażona przestrzeń), ale i wady (nieprzyjemna woń oraz ryzyko zniszczenia ula). Dlatego warto skorzystać z przeznaczonych do tego celu środków chemicznych niwelując ryzyko destrukcji uli.

Należy pamiętać, że preparaty dezynfekcyjne przydadzą się także do odkażania narzędzi, z których korzysta się przy wydobywaniu miodu. Miód, to bogate źródło cukrów, a więc też idealna pożywka dla bakterii. Trzeba zadbać o to, by dokładnie pozbyć się resztek miodu z całego sprzętu.