Jak należy dbać o odzież pszczelarską?


Profesjonalna odzież pszczelarska to obowiązkowy element wyposażenia każdego pszczelarza. Bluza z kapeluszem lub kombinezon doskonale chronią przed użądleniami nawet bardzo agresywnych pszczół. Odzież pszczelarska to jednak coś więcej niż nakrycia głowy dla pszczelarza – to także skórzane rękawice, okulary i maski ochronne a także t-shirty i inne, gadżeciarskie ubrania związane z Twoją pasją. Jak zadbać o odzież pszczelarską, aby posłużyła przez wiele, wiele lat i ciągle była w doskonałym stanie?

odzież pszczelarska jak dbać wskazówki

Odzież pszczelarska – co to jest?

Ubrania dla pszczelarzy to synonim bezpieczeństwa pracy. Podobnie, jak w innych branżach, tak w środowisku pszczelarskim specjalistyczna odzież stanowi środek bezpieczeństwa i higieny pracy – dzięki niej pszczelarz może w spokoju zająć się dokonywaniem niezbędnych prac w pasiece nie obawiając się o własne zdrowie.

Z jakich materiałów jest wykonana odzież pszczelarska?

Odzież pszczelarska najczęściej jest wykonana z przewiewnych, ale gęsto tkanych materiałów, zwykle z bawełny – precyzyjniej z tak zwanej tkaniny drelichowej. Rodzaj materiału ma bardzo duże znaczenie w przypadku odzieży pszczelarskiej, ponieważ pasiecznicy pracują nieraz w ekstremalnie wysokiej temperaturze. Ubrania dla pszczelarzy muszą być przewiewne, aby zapewniać komfort cieplny – to z tego powodu część ubrań dostępnych na rynku posiada dodatkowe otwory wentylacyjne zapewniające cyrkulację powietrza.

Jaka odzież pszczelarska jest najczęściej kupowana?

Wśród odzieży pszczelarskiej najbardziej popularne są kapelusze pszczelarskie, które są połączeniem tradycyjnego kapelusza i zabezpieczającej przed owadami siatki, ze ściągaczami najczęściej w okolicy karku. Popularność w ostatnich latach zdobyły też bluzy pszczelarskie, będące wygodnym połączeniem kapelusza i odzieży wierzchniej – atutem tego typu odzieży pszczelarskiej jest przede wszystkim zminimalizowanie połączeń pomiędzy różnymi tkaninami, w które mogłyby dostać się owady. 

Zobacz produkty w kategorii Odzież pszczelarska

Ubrania dla pszczelarzy – nie tylko kapelusze pszczelarskie i bluzy!

Kolejną kategorią odzieży pszczelarskiej są kombinezony pszczelarskie, które są stosowane często w pasiekach profesjonalnych, w których pracuje się przez wiele godzin dziennie. Wygodną opcją dla pszczelarzy, którzy nie lubią skrępowanych ruchów są też przewiewne spodnie, które dzięki ściągaczom w kostkach znacznie zmniejszają ryzyko przedostania się pszczół pod ubranie.

Odzież dla pszczelarza czy dla chemika?

Oprócz prac bezpośrednio przy ulu, gdzie jesteśmy narażeni na użądlenia i wysoką temperaturę warto pamiętać o specjalistycznej odzieży chemicznej w pasiece. Grube i mocne rękawice przydadzą się nie tylko w pracy z agresywnymi rojami – kwasoodporne rękawice będzie można wykorzystać także zabezpieczając ramki kwasem octowym przed motylicą czy w trakcie leczenia pszczół przeciwko warrozie kwasem mrówkowym bądź szczawianowym. 

Do czego służy odzież pszczelarska w pasiece?

Profesjonalna odzież pszczelarska służy przede wszystkim do pracy bezpośrednio przy ulu. Zakładając na siebie kapelusz pszczelarski lub kombinezon można bezpiecznie podejść do ula, nawet przy niepewnej pogodzie czy o późnej porze. Ubrania dla pszczelarzy to zbawienie dla początkujących pasieczników – na początku przygody z pszczołami każde bliższe podejście do ula to niemały dreszczyk emocji. W pasiece odzież pszczelarska przydaje się też w pracach towarzyszących – w leczeniu i dokarmianiu pszczół, w pracach porządkowych czy w konserwacji sprzętów specjalnymi środkami chemicznymi.

Jak dbać o odzież pszczelarską?

W sezonie pszczelarskim trudno jest znaleźć czas na cokolwiek, zwłaszcza przy większej liczbie pni pszczelich. Dlatego też warto od razu pomyśleć o tym, jak zadbać o odzież pszczelarską, aby doskonale spełniała swoją funkcję bez dokładania sobie obowiązków!

Przechowywanie odzieży pszczelarskiej

Najlepiej, gdy nieużywaną odzież pszczelarską przechowujemy w tym samym miejscu w pracowni pasiecznej, np. przy drzwiach. Dzięki temu w razie potrzeby można szybko wymienić kapelusz pszczelarski na inny, zmobilizować pomocnika do pracy w pasiece czy przyśpieszyć sobie wykonywanie szybkich przeglądów.

Pranie, suszenie i prasowanie odzieży pszczelarskiej

Mimo, że w sezonie kapelusze i kombinezony pszczelarskie ciągle są w użyciu warto pamiętać o ich regularnym praniu – pomoże to utrzymać odzież dla pszczelarzy w czystości. Najtrudniejsze do usunięcia są plamy i przebarwienia powstałe w wyniku kontaktu tkaniny drelichowej z kitem pszczelim – przed upraniem bluzy czy kombinezonu warto sprawdzić, czy w kieszeniach nie ma kawałków kitu czy wosku pszczelego. 

A co z praniem w pralkach automatycznych?

Odzież pszczelarską można prać w pralce, w temperaturze 40 lub 60°C – jedynym wyjątkiem są tu kapelusze, które lepiej prać ręcznie ze względu na spore rozmiary i możliwość uszkodzenia siatki w trakcie prania automatycznego. Raczej unikajmy stosowania silnej chemii i intensywnie pachnących płynów do płukania – to, co przyjemne dla ludzi nie zawsze okazuje się przyjemne dla pszczół a pszczoły są wybitnie wrażliwe na intensywne zapachy. 

Jak suszyć ubrania dla pszczelarzy?

Ubrania dla pszczelarzy można suszyć w suszarkach automatycznych, ale też i na słońcu – są najczęściej w jasnych kolorach, więc nie powinny wyblaknąć a w ten sposób szybciej wyschną i będzie można ich szybciej ponownie użyć.

A co poza sezonem?

Gdy wszystkie prace pszczelarskie w danym sezonie zostaną już wykonane warto ponownie uprać odzież przed schowaniem jej w suche miejsce na zimę. Końcówka sezonu to dla pszczelarzy często czas intensywnych prac i wtedy odzież pszczelarska jest szczególnie narażona na ubrudzenie – np. pokarmem dla pszczół. Wyczyszczona i uprana odzież pszczelarska będzie mogła – razem z pszczelarzem - spokojnie poczekać na nowy sezon.