Jak pozyskuje się pyłek pszczeli?


Pozyskiwanie innych produktów pszczelich niż miód to nie tylko nowy trend we współczesnym pszczelarstwie. Poławiając pyłek, pierzgę pszczelą czy propolis wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom sklepów czy indywidualnych klientów, do których trafia miód, ale przede wszystkim wpływamy na rozwój rodzin pszczelich. W ostatnich kilku latach można zaobserwować przynoszenie przez pszczoły zbyt dużych ilości pyłku pszczelego do gniazd, co skutkuje ograniczeniem matki w czerwieniu i zmniejszeniem miodni. Warto więc zainteresować się pozyskiwaniem pyłku. Jak to zrobić krok po kroku? O tym w dzisiejszym artykule!

wskazówki jak pozyskiwać pyłek kwiatowy

Dlaczego warto pozyskiwać pyłek pszczeli?

Kontrola gniazda

Z punktu widzenia hodowcy pszczół pyłek, a właściwie bardziej pierzga gromadzony w nadmiarze może być przeszkodą w swobodnym rozwijaniu się rodziny pszczelej. Ilość ramek w ulu jest przecież ograniczona, a wypełnienie plastrów ubitą w komórkach pierzgą może zahamować rozwój rodziny, co ma największe znaczenie jeszcze przed pierwszymi poważnymi pożytkami, kiedy matka intensywnie czerwi. 

Za dużo pyłku?

Pyłek, tak jak i pierzga jest potrzebny rodzinie pszczelej zwłaszcza wiosną, kiedy pszczoły muszą bardziej korzystać ze zgromadzonych zapasów niż na bieżąco zużywać transportowane do ula świeże obnóża pyłkowe. Jeśli rodzina na wiosnę nie zużyje zgromadzonych zapasów a później intensywnie zacznie gromadzić pyłek zmniejsza się miodnia, czyli miejsce gromadzenia miodu w ulu. Ramki wypełnione po brzegi pierzgą są właściwie bezużyteczne w trakcie sezonu – chyba, że zostaną wykorzystanie przy tworzeniu odkładów pszczelich. 

Urozmaicenie oferty

Rynek produktów pszczelich dla współczesnego pszczelarza staje się naprawdę wymagający. Właściwie co roku pojawiają się na tym rynku nowinki – miody z liofilizowanymi owocami lub inne miody smakowe, miody z pyłkiem itd. Sprzedawanie tylko tradycyjnego miodu jest już passé – klienci liczą na coś więcej. W związku z tym, że produkty pszczele inne niż miód stają się coraz bardziej popularne konsumenci miodu często dopytują o możliwość zakupienia m.in. pyłku pszczelego. Sklepy współpracujące z pszczelarzami także rozwijają swoją ofertę i wymagają od właścicieli pasiek czegoś więcej niż tylko miód.

Dodatkowy dochód dla pszczelarza

Sprzedaż pyłku pszczelego to doskonały sposób na zwiększenie dochodów z pasieki. Cena pyłku pszczelego to około 60 zł za kilogram, co przy prowadzeniu średniej i dużej pasieki już może stanowić znaczny dochód. Pozyskiwanie pyłku pszczelego dodatkowo poszerza horyzonty – kto wie, może dzięki sprzedaży kilograma pyłku kwiatowego znajdzie się odbiorca, który kupi kilkadziesiąt lub kilkaset słoików miodu?

Pozyskiwanie pyłku pszczelego - jak to robić?

Kiedy poławiać pyłek kwiatowy?

Na pewno nie na samym początku sezonu, kiedy każda ilość pyłku może być decydująca dla przetrwania rodziny. Pyłek zaczynamy pozyskiwać wtedy, kiedy jego ilość w ulu jest wystarczająca do niezaburzonego rozwoju rodziny – w końcu odpowiednie ilości pyłku kwiatowego są konieczne do wykarmienia czerwiu. Poławianie pyłku kwiatowego można rozpocząć więc mniej więcej w połowie maja, kiedy kwitnących roślin będących źrodłem pyłku jest w okolicy pasieki naprawdę dużo.

Jakie są sposoby poławiania pyłku pszczelego?

Istnieje kilka metod pozyskiwania pyłku pszczelego, ale podstawą wszystkich jest to samo – poławianie pyłku za pomocą specjalnie do tego przystosowanego sprzętu pszczelarskiego - poławiaczy pyłku - w momencie przyniesienia go przez pszczoły do ula. Wyróżniamy wylotowy poławiacz pyłku oraz poławiacze stosowane na dennicy lub powałce. Poniżej krótka charakterystyka każdego typu poławiaczy.

Wylotowy poławiacz pyłku

To najprostszy poławiacz pyłku i zwykle najtańszy z nich. Jest montowany na zewnątrz ula, na wylotku. Pszczoły przechodząc przez siatkę strącają część obnóży pyłkowych, które spadają do szufladki. Tego typu poławiacze mają jednak i wady – aby strącanie obnóży w ten sposób było skuteczne powinny być zamontowane na wszystkich ulach w pasiece a gromadzony w ten sposób pyłek powinien być codziennie wyjmowany z szuflady.

Poławiacz pyłku dennicowy

Jest to poławiacz pyłku pszczelego wbudowany w dennicę. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość rzadszego wybierania pyłku z szuflady – zwykle mieści do kilku kilogramów pyłku. Szuflada, w której gromadzony jest pyłek jest zwykle otwierana z przodu dennicy i jest jej zintegrowaną częścią. Tego typu poławiaczy można używać w ulach, które posiadają wymienialne dennice.

Poławiacz pyłku na powałkę

To niewątpliwie najnowocześniejsza metoda pozyskiwania pyłku pszczelego, która jest uważana za najpraktyczniejszą i najmniej utrudniającą życie pszczół. Stosuje się go zwykle w ulach wielokorpusowych. Zaletą tego rozwiązania jest wstępnie osuszanie pyłku bezpośrednio w ulu, dzięki strumieniowi ciepłego powietrza, który przenika do szufladki ze zgromadzonym pyłkiem.

Naturalny pyłek pszczeli - kupisz w naszym sklepie!

Obróbka pozyskanego pyłku pszczelego

Pozyskiwanie pyłku pszczelego to nie tylko gromadzenie go w szufladach poławiaczy. Aby ten produkt pszczeli mógł trafić do klientów konieczne jest oddzielenie pyłku od zanieczyszczeń i wysuszenie go. W tym celu stosuje suszarki i wialnie do pyłku pszczelego.

Suszenie pyłku pszczelego 

Suszenie pyłku pszczelego musi odbywać się w kontrolowanych warunkach – temperatura powinna wynosić maksymalnie ok. 40⁰C, aby uniknąć rozkładu cennych substancji, które wchodzą w skład pyłku takich, jak enzymy czy witaminy. Suszenie trwa zwykle około 48 godzin a po zakończeniu procesu suszenia pyłek pszczeli jest następnie zamrażany na 3 do 4 dób.

Przechowywanie pyłku pszczelego

Pyłek pszczeli na długo zachowa swoje właściwości, jeśli będzie przechowywany w odpowiedni sposób. Przede wszystkim po obróbce pyłek powinien być umieszczony w szczelnych naczyniach, aby uniknąć kontaktu z wilgocią. Ważne jest także zabezpieczenie pyłku przed szkodnikami pyłku (są to m.in. roztocza pasieczne).