Jak prawidłowo rozpuścić miód?


Pyszne, naturalne, korzystnie wpływające na stan zdrowia i wspomagające leczenie wielu chorób… takie właśnie są miody z polskich pasiek. Rzepakowy, lipowy, spadziowy czy wielokwiatowy – wybór jest nie mały! Oprócz właściwości związanych z konkretnym gatunkiem miodu kupujący najczęściej zwracają uwagę na stan skupienia miodu. Płynny czy skrystalizowany? Ten pierwszy zdecydowanie wygrywa! Jednak krystalizacja to absolutnie naturalny a wręcz pożądany proces, który prędzej czy później będzie miał miejsce w każdej odmianie miodu – pod warunkiem, że to prawdziwy, naturalny miód pszczeli. Jak rozpuścić miód, aby cieszyć się jego walorami zdrowotnymi a jednocześnie wygodnie używać go w kuchni?

jak rozpuścić miód wskazówki

Miód – cenny dar pszczelego roju o wielu zastosowaniach!

Naturalny miód pszczeli to źródło wielu cennych dla organizmu substancji. To zdrowe, pochodzące wprost z pasieki źródło węglowodanów, o wiele korzystniejsze dla nas niż sztucznie syntezowane słodycze. Oprócz cukrów a z nimi konkretnej dawki energii miód dostarcza nam również aminokwasy, enzymy, białka, witaminy i różne biopierwiastki – jak np. magnez czy wapń. Po naturalny miód pszczeli albo miód z naturalnymi dodatkami można sięgać niezależnie od wieku czy historii chorób – stosowania miodu w diecie nie wyklucza nawet cukrzyca, chociaż nie w każdej jej postaci można pozwolić sobie na małe co nieco z ula. 

Miód i nie miód, czyli inne dary pasieki

Coraz częściej miód jest tylko jednym z wielu różnych naturalnych, pszczelich suplementów diety. Zamiast faszerować się sztucznie syntezowanymi wzmacniaczami organizmu warto sięgnąć po pyłek kwiatowy czy pierzgę pszczelą – w świetle najnowszych badań okazuje się, że to prawdziwe bomby witaminowe o świetnej przyswajalności! Bardziej zdeterminowanym polecamy niezwykle cenne mleczko pszczele, kit pszczeli a nawet powietrze propolisowe – rewelacyjne dla zdrowia i urody!

Krystalizacja miodu – proces całkowicie naturalny!

Powszechnie uważa się, że krystalizacja to proces niepożądany dla miodu, który utrudnia korzystanie z tego słodkiego efektu pracy pszczelego roju. Tymczasem jest to proces samorzutny, który w pewien sposób zabezpiecza miód przed zanieczyszczeniami i fermentacją – odparowując wodę. Miód po odwirowaniu najczęściej jest przed rozlaniem do słoików pozostawiany jeszcze przez pewien czas w odstojnikach i wiadrach na miód, gdzie ulega klarowaniu. Po rozlaniu do słoików każdy miód skrystalizuje – to naturalne. Konkretne odmiany miodu różnią się pomiędzy sobą nie tylko właściwościami, ale też m.in. czasem krystalizacji, który jest uzależniony od dokładnej zawartości poszczególnych cukrów.

Dlaczego trzeba zwracać uwagę na temperaturę miodu, którego używamy?

Temperatura to jeden z najważniejszych parametrów, które mają znaczenie dla przechowywania i używania miodu przy przygotowywaniu codziennych posiłków. Zarówno przechowywanie, jak i przegrzewanie miodu (podgrzewanie do zbyt wysokiej temperatury) w nieodpowiednich warunkach termicznych może doprowadzić do utraty wartości odżywczych a nawet do fermentacji miodu.

Jaka temperatura jest prawidłowa dla miodu?

Miód najlepiej przechowywać w chłodnym pomieszczeniu – najlepiej w temperaturze 8-10⁰C, w suchym miejscu. Rozpuszczanie miodu musi być zawsze kontrolowane – nie należy przekraczać temperatury 40⁰C, bo w wyższych temperaturach cenne składniki odżywcze takie, jak enzymy czy białka ulegają rozkładowi i taki miód nie spełnia już swojej leczniczej funkcji.

Do jakich zastosowań wobec tego nie warto wykorzystywać miodu?

Wszystkie kulinarne zastosowania miodu, które wymagają podgrzania go do temperatury powyżej 40⁰C pod względem leczniczego wykorzystania miodu właściwie nie mają sensu. Ale czy można wyobrazić sobie bożonarodzeniowy piernik nie na miodzie? Chyba nie! Pieczenie i gotowanie z miodem w roli głównej nadaje przyrządzanym potrawom ciekawy, oryginalny smak.

Jak rozpuścić miód w prawidłowy sposób?

Warto wiedzieć, jak rozpuścić miód prawidłowo, aby w pełni wykorzystać leczniczą moc miodu. Jest kilka sposobów, ale bez wątpienia najpopularniejszym jest rozpuszczenie miodu w kąpieli wodnej.

Kąpiel wodna

Polega na umieszczeniu słoika z miodem w ciepłej, ale nie gorącej wodzie – najlepiej o temperaturze ok. 38-40⁰C. Zawartość słoika trzeba mieszać w trakcie podgrzewania miodu w ten sposób – najlepiej drewnianą łyżką lub szpatułką.

Komory i spirale dekrystalizacyjne

Rozpuszczanie większych ilości miodu niż 1 słoik jest możliwe za pomocą dedykowanego sprzętu pszczelarskiego – nie zawsze długo niekrystalizujący miód to oszukany produkt! Komory dekrystalizacyjne, jak i spirale do dekrystalizacji miodu umożliwiają szybkie i sprawne rozpuszczenie miodu bez utraty jego właściwości. Spirale służą raczej do rozpuszczania miodu na większą skalę – tego gromadzonego w odstojnikach, wiadrach lub beczkach. Komory dekrystalizacyjne – w zależności od pojemności – mogą służyć do rozpuszczenia jednocześnie kilku, kilkunastu a nawet kilkuset kilogramów miodu naraz. Komory to urządzenia wielofunkcyjne – większość tego typu sprzętu pszczelarskiego służy również do suszenia pyłku pszczelego. 

Zapoznaj się z naszą ofertą urządzeń do kremowania miodu

Inne sposoby rozpuszczania miodu

Na domowe potrzeby można pokusić się o rozpuszczanie miodu w piekarniku czy w kuchence mikrofalowej. Niektórzy zamiast kąpieli wodnej wykorzystują też garnki ze specjalnym, podwójnym dnem. Miód można podgrzać nawet na kaloryferze lub korzystając z podgrzewacza do butelek – sposobów jest naprawdę wiele. Który jest najlepszy? Naszym zdaniem rozpuszczenie miodu w słoiku w kąpieli wodnej to najbardziej sprawdzony i skuteczny sposób, aby ze scukrzonego już produktu mieć z powrotem płynny i zdrowy miodek idealny do herbaty!