Jak przechowywać miód? Poradnik


Miód pszczeli to jeden z najpopularniejszych na świecie zamienników cukru. Przechowywany w odpowiednich warunkach może cieszyć nas swoją naturalną słodyczą przez długi, długi czas. Co to znaczy „odpowiednie warunki dla miodu”? Gdzie i jak długo można przechowywać miód od pszczelarza, aby maksymalnie wykorzystać właściwości tego cudownego leku z pasieki? A co z innymi produktami pszczelimi takimi, jak pierzga pszczela i propolis? Dzisiaj pokażemy Ci nasze sprawdzone triki dotyczące przechowywania miodu, dzięki którym wszyscy Twoi bliscy będą mogli rozsmakowywać się w naturalnym miodzie pszczelim nawet przez kilka lat!

instrukcja jak przechowywać miód

Miód ze sprawdzonej pasieki – naturalny antybiotyk, suplement diety i…?

Naturalne miody pszczele – zarówno te tradycyjne (jak miód lipowy czy miód gryczany), jak i te bardziej orientalne (miody świata takie, jak miód manuka czy miód eukaliptusowy) czy miody z dodatkami w postaci np. liofilizowanych owoców – są źródłem wielu cennych witamin, minerałów i aminokwasów wzmacniających organizm. Miód jest chętnie wykorzystywany po prostu jako uzupełnienie diety w biopierwiastki, ale świetnie sprawdza się również jako zamiennik dla białego cukru. Jest też po prostu smaczny i wiele osób sięga po niego zamiast po słodycze. I na zdrowie!

Podbieranie miodu a jego przechowywanie: kupuj tylko tam, gdzie masz pewność co do jakości!

Aby w pełni skorzystać z właściwości, jakie posiada naturalny miód z pasieki trzeba go odpowiednio przechowywać. Jednak nawet najlepsze warunki czasem to za mało, aby cieszyć się miodem doskonałej jakości przez długi, długi czas. To, jak długo miód będzie nadawał się do spożycia zależy już od pracy pszczelarza. Podebranie miodu zbyt szybko – w momencie, kiedy pszczoły nie zdążyły jeszcze odparować w dostateczny sposób zbieranego nektaru – może doprowadzić m.in. do zbyt dużej zawartości wody w miodzie, który trafi do słoika. Stąd już krótka droga do psucia się miodu, który nie może odparować w szczelnie zakręconym słoiku. Wniosek? Zanim kupisz miód, znajdź sprawdzonego dostawcę – w produkty pszczele najlepiej zaopatrywać się w sklepach pszczelarskich lub bezpośrednio u pszczelarza.

Przechowywanie miodu a jego właściwości

Dlaczego przechowywanie w odpowiedni miodu jest tak ważne? Miód to produkt naturalny, a więc pozbawiony konserwantów. Co więcej, w składzie miodu można znaleźć m.in. enzymy, które mogą przyśpieszyć zachodzenie procesów biologicznych w tym płynnym złocie. Przechowywanie miodu w zbyt wysokiej temperaturze lub w niezakręconym do końca słoiku może doprowadzić do jego fermentacji.

Fermentacja miodu

Fermentację miodu można rozpoznać bardzo szybko. Miód, który sfermentował zmienia smak na lekko kwaśny. Sfermentowany miód można poznać też po zapachu – zamiast słodkiej woni po odkręceniu słoika unosi się kwaskowany zapach. Czasem odkręcaniu nakrętki sfermentowanego miodu towarzyszy też charakterystyczny dźwięk a w skrajnych przypadkach taki miód może wykipieć ze słoika – pod wpływem wysokiej temperatury miód, który się psuje zaczyna rosnąć niemal jak ciasto drożdżowe.

Czy sfermentowany miód nadaje się do spożycia?

Miód, który uległ procesom fermentacji nie jest jeszcze całkiem skreślony! Owszem, walory smakowe takiego miodu nie są już tak atrakcyjne, ale takie miody można jeszcze użyć np. do domowego miodu pitnego lub nalewki.

Jak przechowywać miód w słoikach?

Rodzaj miodu a warunki przechowywania

Zalecenia co do przechowywania miodu są analogiczne w przypadku wszystkich gatunków. Niezależnie od tego, czy zależy nam na zachowaniu jak najlepszej jakości miodu nektarowego, nektarowo – spadziowego czy spadziowego temperatura przechowywania powinna wynosić ok. 8 – 10⁰C. Jeśli to niemożliwe, należy zadbać o to, aby w pomieszczeniu, w którym będzie przechowywany miód temperatura nie przekraczała 20⁰C. 

Niezależnie od gatunku miodu i wielkości słoika słodki przysmak powinien być też umieszczony w zacienionym miejscu – promienie słoneczne mogą nagrzać miód wewnątrz słoika a tym samym umożliwić zachodzenie fermentacji takiego miodu.

Przechowywanie miodu – nie tylko temperatura!

W pomieszczeniu, w którym planujemy przechowywać miód nie powinno być też zbyt wilgotno – miód jako produkt higroskopijny chłonie wilgoć z powietrza. Podobnie miód może zmienić zapach w kontakcie z obcymi zapachami – z tego powodu trzeba go przechowywać w szczelnie zakręconym słoiku.

Aby uniknąć procesu fermentacji miodu warto pamiętać też o korzystaniu ze specjalnych drewnianych łopatek lub nabieraków do nakładania miodu. Absolutnie nie wolno korzystać z mokrych lub ubrudzonych łyżek i łyżeczek, które mogą przenieść do miodu np. bakterie.

Gdzie tak właściwie powinno się przechowywać miód?

Chłodne, zacienione miejsce bez promieni słonecznych ? Najlepszym rozwiązaniem będzie domowa spiżarnia. Możliwe jest też przechowywanie miodu w lodówce, ale miód z lodówki w niektórych przypadkach może być trudny do nakładania – w lodówkach często panuje temperatura zdecydowanie niższa niż 8⁰C.

Przechowywanie miodu a inne produkty pszczele

Miód to nie jedyny produkt pochodzenia pszczelego, na który trzeba zwrócić uwagę co do jego przechowywania. Podobne zasady stosuje się w przechowywaniu pyłku pszczelego, pierzgi pszczelej czy kitu pszczelego – w przypadku pyłku kwiatowego wymagania co do temperatury są jeszcze bardziej surowe – do 5⁰C.

Tutaj kupisz miód ze sprawdzonej pasieki

Jak przechowywać miód w trakcie i bezpośrednio po wirowaniu?

Przechowywanie miodu w taki sposób, aby nie utracił swoich właściwości jest ważne już w trakcie miodobrania. W tym celu sugerowane jest stosowanie odstojników polipropylenowych lub nierdzewnych odstojników i wiader na miód. W przypadku większych ilości stosuje się dedykowane beczki na miód.

Jak długo można przechowywać miód?

Miód przechowywany w odpowiednich warunkach może spełniać swoje właściwości przez wiele lat! Na pewno warto pamiętać o przechowywaniu miodu w niskiej temperaturze i w szczelnie zamykanych słoikach – dzięki temu na pewno będzie można dłużej cieszyć się jego rewelacyjnymi właściwościami.

Informacje na etykiecie

Dokładnych informacji dotyczących terminu przydatności miodu warto szukać na etykietach – zwykle na etykiecie miodu znajdziemy informację typu: „należy spożyć do”.