Samodzielne wykonanie świecy z wosku pszczelego


Jak zrobić świecę z wosku pszczelego?

Niezbędne akcesoria do wyrobu świec woskowych zakupisz w naszym sklepie. Co będzie potrzebne:

  1. Przygotuj formę - spryskaj formę od wenątrz silikonem w sprayu, następnie odetnij odpowiednią długość knota (musi być dłuższy niż forma) i przeciągnij go przez środek formy. Kolejną czynnością jest założenie gumek na formę. Na koniec wbij wykałaczkę w końcówkę knota i dobrze go napręż.

  2. Zalej formę woskiem - wosk rozpuść w garnku (najlepiej emaliowanym). Przed wlaniem wosk powinien mieć odpowiednią temperaturę  - ok 60st. C. Nie powinien być zbyt zimny ani za gorący. Wlej wosk wolnym strumieniem, aby dotarł we wszystkie zagłębienia. Czas tężenia wosku zależy od wielkości formy silikonowej. Wosk pszczeli do wyrobu świec można u nas zakupić tutaj:
    https://pszczelnictwo.com.pl/shop/product/wosk-pszczeli-100-w-pastylkach-opakowanie-1kg

  3. Wyjmij świecę z formy - Gdy wosk zastygnie i jest już zimny ściągamy gumki, otwieramy formę i delikatnie wyjmujemy świeczkę. Następnie wyjmujemy wykałaczkę i obcinamy knot przy podstawie, natomiast u góry świeczki zostawiamy około 1 cm. Ostatnim etapem wykończenia świecy jest "obrobienie" nożykiem dołu świeczki a końcówkę knota można zamoczyć w ciepłym wosku.

  4. Udekoruj gotową świecę - możesz użyć specjalnych pisaków do wosku, ozdobić swiecę techniką decopage'u lub np. ziarenkami kawy.

Właściwości paralecznicze i odprężające

Od dawna wiadomo, że świece z wosku pszczelego charakteryzują się wieloma pozytywnymi właściwościami. Oprócz funkcji oświetleniowej mają cechy paralecznicze i relaksacyjne. Przede wszystkim, gdy się palą, nie wydzielają żadnego dymu, natomiast w powietrzu unosi się delikatny zapach miodu oraz propolisu. To właśnie działa na człowieka odprężająco i uspokajająco. Do tego świece te ujemnie jonizują powietrze. Neutralizują zapach dymy papierosowego i szkodliwe promieniowanie wytwarzane przez urządzenia elektryczne. Gdy się palą, łatwiej się oddycha, mogą wtedy również udrażniać zatoki, łagodzą katar i dolegliwości związane z astmą. W naszym sklepie pszczelarskim można równiez zakupić gotowe świece woskowe.