Jaki miód na rany? Jak stosować miód w leczeniu ran?


Miód pszczeli wprost od pszczelarza jest uznawany za jeden z skuteczniejszych, naturalnych suplementów diety. Codzienne wspomaganie się miodem może wspomóc kurację w wielu różnych dolegliwościach. Miód pszczeli jest ceniony ze względu na swoje wzmacniające właściwości, ale nie tylko. Leczniczych właściwości miodu jest naprawdę wiele – można go stosować nie tylko wewnętrznie! Miód to także sprawdzony środek przyśpieszający gojenie się ran. Jaki miód będzie najlepszy w tym celu i jak stosować miód na rany, aby szybciej się zagoiły? Dzisiaj dowiemy się więcej na temat leczenia ran w naturalny sposób!

jak stosować miód na rany porady

Miód prosto z pasieki – produkt o wszechstronnych zastosowaniach!

Fenomen prawdziwego, aromatycznego miodu polega na tym, że można go stosować naprawdę na wiele sposobów. Jest doskonałym dodatkiem do napojów, idealnym kompanem w gotowaniu a nawet składnikiem wielu naturalnych kosmetyków. Nawet, jeśli nie przepadasz za słodkim smakiem miodu warto mieć chociaż jeden słoik w domu – na pewno się nie zmarnuje!

Miód w domu – lekarstwo, ale i kosmetyk!

Lecznicze właściwości miodu są doskonale znane od wieków. Już w starożytności miód był używany do słodzenia potraw, ale i… do konserwowania zwłok. Dzisiaj korzystamy przede wszystkim z pozytywnego wpływu miodu na organizm stosując kuracje doustne, polegające na przyjmowaniu stopniowo coraz większych dawek miodu każdego dnia przez okres najczęściej kilku miesięcy.

Zapoznaj się z naszą ofertą zdrowotnych produktów pszczelich

Stosowanie miodu doustnie

Miód i inne produkty pszczele – takie, jak np. pyłek kwiatowy czy pierzga pszczela można spożywać praktycznie bez żadnych zaleceń lekarza. Na dawkowanie miodu powinny zwrócić uwagę szczególnie osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę – w takim przypadku niektóre gatunki miodu są dozwolone, ale ilość przyjmowanego miodu lepiej skonsultować z lekarzem. Popularne są również preparaty zdrowotne, w których znajdziemy skoncentrowaną dawkę produktów pszczelich – przygotowaną po to, aby celnie uderzać w dany problem.

Pyszne kuracje doustne miodem można przeprowadzić także dodając miód do przygotowywanych posiłków. Naturalny miód pszczeli świetnie komponuje się ze słodkimi, jak i ostrymi przyprawami. Można go używać do sałatek, koktajli, marynat, do sosów a także do napojów. Smacznego!

Stosowanie miodu zewnętrznie

Lecznicze właściwości miodu powodują, że może być wykorzystywany nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. Jest wartościowym składnikiem wielu naturalnych kosmetyków, ale nie tylko. Można stosować go samodzielnie – wprost na włosy czy skórę i dzięki temu uzyskać naprawdę rewelacyjny efekt. Co ciekawe, miód pszczeli wykorzystuje się także w leczeniu poważnych problemów skórnych – przy egzemie czy tzw. stopie cukrzycowej. 

Naturalny miód pszczeli w leczeniu ran 

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych zewnętrznych zastosowań miodu jest przyśpieszenie procesu gojenia się skóry. Leczenie ran z wykorzystaniem miodu jest całkowicie bezpieczne, ponieważ miód działa łagodząco i ryzyko podrażnienia w delikatnym miejscu rany jest minimalne. Naturalny miód pszczeli działa antyseptycznie, więc można go uznać za substancję odkażającą a jego przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe właściwości pomagają szybciej oczyścić nawet mocno zmienione miejsce na skórze. Nawilżające i głęboko regenerujące właściwości miodu sprawiają, że stan skóry może dużo szybciej się poprawić a blizna powstała w miejscu rany będzie minimalnie widoczna.

Jakie składniki miodu odpowiadają za jego antybakteryjne właściwości?

Antybakteryjne właściwości miodu powodują, że stan zapalny, który często towarzyszy ranom szybko się zmniejsza. Dzięki przeciwbakteryjnemu działaniu miodu można szybko rozprawić się też z nieprzyjemnym zapachem poważnych ran. To, że możemy leczyć miodem nawet bardzo poważne rany – takie, jak np. cukrzycowe owrzodzenia stóp – wynika bezpośrednio z jego składu. Za sukcesem w leczeniu miodem ran stoją głównie:

- substancje o charakterze kwasowym, m.in. kwasy organiczne – kwasowy charakter nierozcieńczonego miodu powoduje, że skutecznie niszczy on drobnoustroje rozwijające się na powierzchni ran,

- nadtlenek wodoru – którego kilkuprocentowy roztwór znamy wszyscy jako wodę utlenioną. Tak, w składzie wielu gatunków miodu obecny jest nadtlenek wodoru – substancja o udowodnionym działaniu antybakteryjnym.

Jak stosować miód na rany?

Miód na rany można stosować bezpośrednio nakładając porcję miodu na obolałe miejsce. Do tego celu najlepszy będzie miód w stanie półpłynnym. W przypadku poważniejszych zranień warto zabezpieczyć miejsce posmarowane miodem gazą jałową a następnie bandażem. Okłady najlepiej wymieniać co kilka godzin.

Jaki miód warto wybrać, jeśli planujemy go użyć do leczenia ran?

 Najpopularniejszym gatunkiem, który jest wykorzystywany w leczeniu ran jest miód Manuka. To odmiana miodu, która powstaje przede wszystkim w Nowej Zelandii. Czy w rodzimych pasiekach znajdziemy jakieś gatunki, które mogłyby pod kątem właściwością antybakteryjnych dorównać tej nietypowej odmianie, jaką jest miód Manuka?

Miód nawłociowy

Często mówi się, że pod kątem właściwości miód nawłociowy można porównać do miodu Manuka. To późno występująca odmiana miodu nektarowego, która wyróżnia się lekko kwaśnym posmakiem. Zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i ma działanie odtruwające – działa korzystnie nie tylko, jeśli zależy nam na przyśpieszeniu procesu gojenia się ran, ale i ogólnym wsparciu całego organizmu.

Miód gryczany

Uważany za jeden z najsilniej działających gatunków miodu dostępnego w Polsce. Jego wyjątkowe działanie antybiotyczne jest związane szczególnie z obecnością w jego składzie enzymu, jakim jest oksydaza glukozy.

Miody spadziowe

Silne działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne wykazują też miody spadziowe, które – oprócz substancji typowych dla miodu – są źródłem cennych związków fenolowych i olejków eterycznych.

Miód lipowy

Uznany w leczeniu przeziębień miód można wykorzystać także na inny sposób. Skutecznie łagodzi podrażnienia i przyśpiesza proces gojenia się nawet bardzo poważnych ran – miód lipowy to remedium w walce z wieloma dolegliwościami. Jego rewelacyjny wpływ na kondycję skóry jest związany z obecnością enzymów, flawonoidów i garbników. Jest też źródłem witamin – m.in. z grupy A i C.

Bibliografia:

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Leczenie miodem owrzodzeń cukrzycowych stóp, Borgis – Postępy Fitoterapii, 1/2020, 49-54.

Agata Dutkowiak, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Aktywność antybiotyczna krajowych miodów odmianowych, Borgis – Postępy Fitoterapii, 2/2014, 67-70.

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Krajowe miody odmianowe w profilaktyce i lecznictwie, Borgis – Postępy Fitoterapii, 2/2021, 114-124.

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Leczenie miodem, Polski Związek Pszczelarski, 1998.