Jaki miód na stany depresyjne?
Depresja jest nazywana chorobą cywilizacyjną. Chociaż mogłoby się wydawać, że to naprawdę poważne schorzenie nie dotyczy osób w naszym otoczeniu prawda jest zupełnie inna – coraz częściej na chorobę duszy cierpią coraz młodsi, nawet dzieci. Depresję często można pomylić z okresowymi obniżeniami nastroju. Jest trudną do zdiagnozowania a jednocześnie bardzo poważną chorobą. Oprócz leczenia farmakologicznego warto sięgnąć po naturalne produkty znane w medycynie ludowej. Jednym z nich jest miód. Czy miód ma znaczenie w leczeniu depresji? Jaki miód wybrać, aby wspierać leczenie depresji i jak go stosować, aby odczuć kojące działanie miodu? O tym w dzisiejszym artykule!
Miód pszczeli kontra depresja – co łączy naturalne produkty pszczele z chorobami neurologicznymi i psychicznymi?
Naturalne produkty pszczele to tradycyjne remedium na przeróżne dolegliwości. Miód, pierzga pszczela czy pyłek kwiatowy są powszechnie znane i stosowane od pokoleń w medycynie ludowej. Szczególnie rozpowszechnione jest stosowanie miodu – praktycznie w każdym polskim domu znajdziemy słoik tego „małego co nieco”.
Zobacz produkty w kategorii Miody naturalne
Miód nektarowy, ale i spadziowy to bogate źródło wielu różnych związków chemicznych – m.in. kwasów organicznych, flawonoidów, terpenów, biopierwiastków, enzymów i innych. Regularne stosowanie miodu wzmacnia organizm i pomaga walczyć z dolegliwościami także ze strony układu nerwowego.
Jak działa miód na układ nerwowy? Jakie właściwości miodu mogą być pomocne w leczeniu depresji?
Słodki smak i intensywny aromat miodu oddziałuje na wiele zmysłów. Swoje lecznicze działanie miod wykazuje niezależnie od tego, czy miód podjadamy po prostu ze słoika, stosujemy go w trakcie przygotowywania potraw czy przyrządzamy zimne napoje z jego udziałem. Aby zachować lecznicze właściwości miodu należy pamiętać o dodawaniu go do lekko przestudzonych naparów i dań – w wysokich temperaturach substancje takie, jak enzymy ulegają rozkładowi i wtedy miód staje się po prostu bezwartościowym słodzikiem.
W leczeniu depresji i innych zaburzeń psychicznych warto wykorzystać następujące właściwości miodu:
- działanie uspokajające,
- działanie nasenne,
- działanie regulujące – zwłaszcza zdolność do regulacji ciśnienia krwi,
- działanie łagodzące stres,
- działanie wzmacniające w przypadku wyczerpania psychicznego i mocno odżywcze – dodatkowa dawka energii.
Miód to naprawdę uniwersalny produkt i z powodzeniem można go stosować na wiele różnych sposobów – czy to jako dodatek do sosów i deserów, jako nieodłączny element napojów chłodzących i rozgrzewających naparów czy jako składnik sałatek, ciast i innych potraw.
Jaki miód warto wybrać przy depresji?
Chociaż każda odmiana miodów z polskich pasiek będzie dobrym uzupełnieniem diety osób borykających się z depresją, wśród krajowych miodów nektarowych warto wymienić kilka szczególnych gatunków. Oto miody naturalne, dzięki którym nabierzesz energii i zupełnie nowej motywacji do działania!
Miód lipowy
To najpopularniejsza w Polsce odmiana miodu nektarowego. Najbardziej popularne są jego wzmacniające właściwości wykorzystywane przede wszystkim w stanach osłabienia organizmu – przy pierwszych objawach grypy bądź przeziębienia. Miód lipowy dzięki zawartości olejków eterycznych z kwiatostanów lipy wykazuje również działanie lekko nasenne, dzięki czemu ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Ciepły napój z dodatkiem miodu lipowego – np. herbata – działa kojąco i uspokajająco i te właściwości można wykorzystać w trakcie leczenia depresji.
Miód gryczany
Ten wyjątkowo ostry w smaku gatunek miodu nektarowego cechuje najwyższa zawartość substancji o działaniu antybiotycznym. Miód gryczany jest też bardzo ceniony przez konsumentów z uwagi na pozytywny wpływ na układ krążenia – dzięki obecności rutyny w miodzie gryczanym możliwe jest nie tylko wzmocnienie mięśnia sercowego, ale również uelastycznienie żył i regulacja poziomu ciśnienia krwi. Dla osób, które borykają się z wahaniami ciśnienia związanymi ze zmianami nastroju jak znalazł!
Miód wrzosowy
Pozyskiwany z efektownych kwiatów wrzosów miód wrzosowy to prawdziwy rarytas na polskim rynku pszczelarskim. Nie każdy pszczelarz ma go w swojej ofercie a ilości pozyskiwanego miodu wrzosowego w Polsce są stosunkowo niewielkie – stąd wysoka cena. Miód wrzosowy działa regulująco na układ nerwowy – łagodzi niepokoje i poprawia ogólną kondycję psychiczną organizmu. Działa uspokajająco i wyciszająco.
Miody ze spadzi
Miody ze spadzi iglastej lub miody ze spadzi liściastej często są nazywane miodami królewskimi – zawartość biopierwiastków w tych odmianach może być nawet kilkukrotnie większa niż w najbardziej znanych miodach odmianowych. Miody ze spadzi szybko dostarczają niezbędnej energii i działają wzmacniająco na system nerwowy – to z tego powodu miody spadziowe są polecane osobom narażonym na intensywny wysiłek fizyczny lub wytężoną pracę umysłową. Pomagają także uspokoić skołatane nerwy i wyciszyć się nawet w kryzysowej sytuacji.
Bibliografia:
Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Krajowe miody odmianowe w profilaktyce i lecznictwie, Borgis – Postępy Fitoterapii, 2/2021, 114-124.
Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Leczenie miodem, Polski Związek Pszczelarski, 1998.
Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Zastosowanie miodu i roślin leczniczych w chorobach ośrodkowego układu nerwowego, Borgis – Postępy Fitoterapii, 2/2018, 128-133.