Jakie właściwości ma miód lipowy? Na co pomaga, jak stosować?


Miód lipowy to najpopularniejsza w Polsce odmiana miodu. To najbardziej znany z produktów pszczelich, który słynie ze swoich właściwości. Ten gatunek miodu znają nawet ci, którzy zupełnie nie interesują się zdrowym żywieniem i nie korzystają z produktów pszczelich w codziennej diecie. Czy miód lipowy można wykorzystać inaczej niż w leczeniu przeziębienia i grypy? Jak go spożywać, aby nie stracić cennych walorów tego szlachetnego gatunku miodu? Ujawniamy odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące miodu lipowego! 

jak stosować miód lipowy

Dlaczego miód lipowy jest najbardziej popularny?

Miód lipowy – szlachetny gatunek miodu wprost z królewskiego dworu

Właściwości tego wyjątkowo aromatycznego gatunku miodu są doskonale znane od kilku wieków. Nie bez powodu miód lipowy był składnikiem wielu receptur wykorzystywanych na dworach. Obok miodu spadziowego miód lipowy to jeden z najbardziej szlachetnych gatunków miodu i nie każdy mógł pozwolić sobie na przygotowywanie potraw i napojów z jego udziałem. Dzisiejsza popularność miodu lipowego to pokłosie jego rozpoznawalności z czasów królów i szlachty. Jest powszechnie znany ze względu na skuteczne wsparcie leczenia grypy i przeziębienia.

A jak wygląda dziś pozyskiwanie miodu lipowego?

Jeszcze kilkanaście lat temu był to jeden z głównych gatunków miodu pozyskiwanych przez pszczelarzy. Obecnie miód lipowy nie jest już tak popularny, jak kiedyś – przede wszystkim za sprawą dużego zróżnicowania gatunków miodu na rynku pszczelarskim. Oprócz miodów w hurtowniach pszczelarskich, sklepach ze zdrową żywnością czy pasiekach możemy znaleźć inne produkty pszczele: pierzgę pszczelą, propolis a nawet zdrowe przekąski z miodem. Miód lipowy to tylko jeden z setek produktów, więc nie jest już tak priorytetowo wybierany.

Duży wpływ na pozyskiwanie miodu lipowego mają warunki atmosferyczne – w ostatnich kilku latach były problemy m.in. z wyschnięciem kwiatów z powodu nadmiernego gorąca. Kwiaty lipy nektarują przy ściśle określonych parametrach temperatury i wilgotności powietrza a kapryśna pogoda ostatnich lat pokazuje, jak ciężko jest pozyskać ten gatunek miodu. Wśród pszczelarzy panuje nawet przeświadczenie, że miód lipowy w dużych ilościach występuje raz na 7 lat.

Masz ochotę na słodkości z natury? Zobacz naszą propozycję miodów naturalnych

Jak rozpoznać prawdziwy miód lipowy?

Miód lipowy, jak każdy miód pszczeli będzie idealnym uzupełnieniem diety i preparatem leczniczym jedynie pod warunkiem, że będzie to sprawdzony, niepodrobiony produkt. Sprawdzony miód lipowy powinien mieć bardzo intensywny, słodki a nawet piekący smak. Ostry smak to cecha charakterystyczna tego gatunku. Zapach oryginalnego miodu lipowego przywodzi na myśl delikatne kwiaty lipy. Jeśli chodzi o konsystencję zależnie od tego, czy jest to produkt naturalny, czy kremowany miód lipowy może mieć konsystencję płynną (niedługo po rozlaniu w słoiki po miodobraniu), stałą lub lekko lejącą (kremowaną, w przypadku zastosowania w pasiece specjalnego sprzętu pszczelarskiego, jakim są kremownice do miodu).

W ofercie naszego sklepu znaleźć można miody lipowe w różnych słoikach:

Miód lipowy – najskuteczniejszy na przeziębienie!

Miód lipowy to produkt, który słynie ze swoich leczniczych właściwości. Ta odmiana naturalnego miodu wprost z pasieki może być wykorzystywana nie tylko w leczeniu grypy i przeziębienia.

Dlaczego miód lipowy jest najlepszym naturalnym wzmocnieniem organizmu w walce z przeziębieniem?

Lecznicze właściwości miodu lipowego, które są najbardziej znane to przede wszystkim działanie wykrztuśne, napotne i przeciwgorączkowe. Dodatkowo miód lipowy działa uspokajająco i pomaga w zasypianiu, więc nic dziwnego, że jest to najbardziej rozpoznawalny gatunek miodu wykorzystywany w leczeniu sezonowych infekcji. 

Inne właściwości lecznicze miodu lipowego

Oprócz właściwości pomagających w walce z grypą i przeziębieniem miód lipowy pomaga regulować ciśnienie krwi. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Dzięki zawartości olejków eterycznych z kwiatów lipy łagodzi napięcia i jest wykorzystywany w naturalnym leczeniu bezsenności oraz innych problemów układu nerwowego. Regularne stosowanie miodu lipowego pomaga wzmocnić organizm – miód lipowy, podobnie jak inne miody odmianowe jest źródłem wielu cennych witamin i minerałów, m.in. witamin z grupy B. Wysoka kaloryczność tej naturalnej słodyczy sprawia, że miód lipowy znajduje również zastosowanie we wszelkich procesach rekonwalescencji, leczeniu anemii i po chorobach. Profilaktyczne stosowanie miodu lipowego pomaga wzmocnić organizm i zmniejszyć ryzyko chorób układu odpornościowego, co jest ważne zwłaszcza w okresach przejściowych - wiosną i jesienią. 

Jak spożywać miód lipowy?

Dodatek do napojów i nie tylko!

Miód lipowy chętnie jest wybierany jako naturalny słodzik – nadaje napojom zupełnie nowe walory smakowe, a stosowanie go w odpowiedniej temperaturze (do 40⁰C) pomaga wykorzystać jego zdrowotne właściwości. Miód lipowy pasuje zarówno do wody, lemoniady, smoothie, jak i napojów gorących – kawy czy herbaty. Zimą sprawdzi się w towarzystwie grzanego wina lub piwa. Na bazie miodu lipowego istnieje też wiele receptur na wyśmienity miód pitny. Skuteczne działanie lecznicze miodu lipowego można dodatkowo wzmocnić naparem z kwiatów lipy. 

Dodatek do potraw

Jego wyjątkowo słodki, ale i piekący aromat dobrze podkreśla smak wielu potraw, dlatego jest ciekawym składnikiem marynat czy sosów. Jest idealnym dodatkiem do naleśników i innych dań o lekko słodkawym smaku. Pasuje zarówno do mięs, jak i do domowych słodyczy! 

Samodzielnie 

Skuteczne działanie miodu lipowego można zaobserwować, gdy będziemy go zjadać samodzielnie, np. codziennie wieczorem. Dzięki swojej kaloryczności pomoże zapanować nad apetytem na słodycze – po zjedzeniu łyżki miodu nawet największy łasuch nie będzie miał już ochoty na inne słodkości!