Kiedy najlepiej założyć pasiekę? Doradzamy


Założenie własnej pasieki to marzenie każdego miłośnika pszczelarstwa. Własne ule tętniące życiem i prawdziwy miód prosto z pasieki a najlepiej zjadany wprost z ramek pszczelich? Bajka! Posiadanie nawet niewielkiej pasieki ma mnóstwo zalet, ale wiąże się też z wieloma dodatkowymi obowiązkami. Jednak gra jest warta świeczki! Biorąc pod uwagę, że zakładając pasiekę stajemy się właścicielami zwierząt, które produkują pyszny, świeży miód naprawdę warto się nad tym zastanowić. Jeśli Tobie także po nocach śnią się własne ule z pszczołami i samodzielnie podbierany miód nie czekaj dłużej i sprawdź, który moment w trakcie sezonu pszczelarskiego wybrać, aby stać się właścicielem silnych i zdrowych rodzin! 

kiedy założyć pasiekę wskazówki

Zakładanie pasieki – od czego zacząć?

Założenie pasieki w teorii może wydawać się skomplikowane. Tymczasem wystarczy nawet niewielka przestrzeń, aby postawić jeden lub dwa ule. Da się to zrobić nawet w mieście! 

Najważniejsze – pamiętać o wszystkim!

Pszczelarz-teoretyk, który chce się zamienić w pszczelarza-praktyka powinien na początku przeanalizować:

- miejsce ustawienia uli – gdzie powstanie pasieka, jaka jest odległość od zabudowań, dróg i innych obiektów; czy pszczoły będą miały swobodny tor lotu; czy istnieją jakieś przeszkody w najbliższym otoczeniu itp.;

- bazę pożytkową w okolicy – jakie rośliny miododajne występują w wybranej lokalizacji, jaki jest przybliżony termin ich kwitnienia, czy będzie konieczność wywożenia pszczół na pożytek, czy występują okresy bezpożytkowe w danej lokalizacji;

- bezpieczeństwo pracowników pasieki – kto będzie pomagał w prowadzeniu pasieki, czy przyszły właściciel pasieki nie jest uczulony na jad pszczeli itp.;

- jakie ule wybrać – istnieje kilka typów uli – możemy je podzielić m.in. ze względu na materiał konstrukcyjny (ule drewniane, ule styropianowe, ule poliuretanowe), ale i rozmiar ramki gniazdowej (ule Dadanta, ule warszawskie, ule wielkopolskie itd.);

- jakie pszczoły wybrać – w Polsce główne rasy hodowlanej pszczoły miodnej to rasa kraińska, kaukaska i środkowoeuropejska, ale istnieje możliwość zakupu mieszańców różnych ras;

- jaki termin jest najlepszy na założenie pasieki – wiosna, lato a może jesień? Odpowiedź na to pytanie poznasz w dalszej części artykułu!

Sprawdź naszą ofertę sprzętu pszczelarskiego

Zakładanie pasieki – jaki termin jest najlepszy?

Właściwie nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o moment założenia pasieki. Jedynym kryterium ograniczającym może być możliwość zakupu matek pszczelich, które są dostępne zwykle od maja do sierpnia. Jeśli planujesz kupić dobrze rozwijającą się rodzinę zamiast odkładu – kilku ramek z pszczołami, do których trzeba poddać matkę pszczelą, aby powstał nowy, dobrze prosperujący rój pszczeli możesz to zrobić w dowolnym momencie. Najczęściej pszczelarze decydują się na sprzedaż rodzin po pierwszych, wiosennych oblotach,  po głównym pożytku (np. po podebraniu miodu lipowego) lub jesienią. Jakie to ma znaczenie dla rozwoju rodziny pszczelej? 

Dlaczego termin założenia pasieki ma znaczenie?

Rozwój pszczelego roju odbywa się nie tylko w powtarzających się cyklach w trakcie sezonu– od składanego przez matkę jajeczka, przez rozwój larwy do nieustannej pracy dorosłych owadów. Rodzina pszczela rozwija się też w cyklu rocznym – najważniejsze z punktu widzenia hodowcy pszczół jest czerw składany przez matkę pszczelą w lipcu i na początku sierpnia – to te pszczoły będą tworzyć zimowy kłąb, od którego zależy przezimowanie rodziny. Po pierwszych wiosennych oblotach ilość pszczół w rodzinie stopniowo się zwiększa, bo matka pszczela na wiosnę zaczyna intensywnie czerwić. Z tego powodu jest kilka momentów w pszczelarskim roku kalendarzowym, na które warto zwrócić szczególną uwagę zakładając pasiekę:

- wczesna wiosna – zakup rodziny po pierwszych wiosennych oblotach,

- środek sezonu – zwykle po głównych miodobraniach,

- przed jesiennym podkarmianiem i leczeniem pszczół.

Chcę założyć pasiekę… no to kiedy?

Przyjrzyjmy się z bliska każdemu z wyżej wymienionych ważnych momentów dla pszczelarza – czy dzięki temu uda się wybrać najlepszy czas na założenie pasieki?

Zakładanie pasieki na początku sezonu

Ogłoszenia dotyczące sprzedaży rodzin lub uli z pszczołami najczęściej można znaleźć wczesną wiosną – to dobry moment na założenie pasieki, bo kupując rodzinę już po pierwszych oblotach mamy pewność, że rodzina z zimy wyszła w dobrej kondycji.  W tym momencie warto kupić ule, jeśli mamy już pewne doświadczenie w prowadzeniu gospodarki pasiecznej – poszerzanie gniazd i ciągłe monitorowanie rozwoju rodzin pszczelich przed pierwszymi pożytkami może być trochę skomplikowane dla kompletnego laika. Na szczęście, jest jeszcze fachowa literatura, dzięki której krok po kroku można dowiedzieć się, jakie prace wykonywać w pasiece w ciągu roku. Jeśli jest możliwość, warto pierwsze rodziny hodować pod okiem bardziej doświadczonego pszczelarza.

Zakładanie pasieki po sezonie

Zakup uli z pszczołami przed zimowlą to dobry pomysł, jeśli szukamy oszczędności – rodziny jesienią są zwykle tańsze niż na wiosnę. W tej sytuacji na start musimy być przygotowani na wydatki zamiast zysków – żeby przezimować pszczoły trzeba podać im pokarm dla pszczół:  syrop cukrowy lub inwert. Do tego dochodzi leczenie na warrozę… To inwestycja w kolejny sezon – pszczoły na jesień nie dadzą przecież miodu a potrzebują czułej ręki pszczelarza, aby dobrze przygotować się do zimowli i odwdzięczyć się w kolejnym roku dużymi ilościami miodu.

Zakładanie pasieki w trakcie sezonu pszczelarskiego

Przeniesienie ula z pszczołami w trakcie sezonu umożliwia połączenie dwóch powyższych scenariuszy – jeśli jest to rodzina produkcyjna a nie odkład będzie można podebrać jeszcze jakiś miód a do zimowli jest jeszcze trochę czasu. Jeśli pasieka ma powstać w miejscu obfitującym w późne pożytki – takie, jak np. gryka czy nawłoć można pokusić się o przeniesienie uli w trakcie sezonu. Dzięki temu kupujemy rodziny w doskonałej kondycji a liczebność pszczół w gnieździe jest naprawdę spora. W samym środku sezonu łatwiej też zauważyć, czy rodzina, którą planujemy kupić jest zdrowa – jeśli występują objawy porażenia np. warrozą, nosemozą czy innymi pszczelimi chorobami lepiej poszukać innego sprzedawcy.

Top 3 pszczelarza-amatora, czyli co trzeba mieć na start w pasiece

Pszczelarz, który dopiero co założył niewielką pasiekę – zwykle kilka pni pszczelich – zazwyczaj nie dysponuje zbyt skomplikowanym sprzętem pszczelarskim. Pewnego wyposażenia nawet najbardziej prowizorycznej pracowni pasiecznej nie sposób ominąć – najważniejsze zakupy, po które trzeba się udać już na samym początku to:

- odzież pszczelarska – specjalistyczne bluzy z kapeluszami i kombinezony chronią przed użądleniami,

- miodarka i wanienka do odsklepiania,

- drobny sprzęt pasiecznypodkurzacz, dłuto pszczelarskie, zmiotka itp.