Który miód jest najzdrowszy?


Każdy, kto chociaż raz miał okazję kupić miód z pasieki bezpośrednio od pszczelarza wie, jak wiele odmian miodu występuje w Polsce. Właściwości poszczególnych gatunków miodu są bardzo zróżnicowane. Powszechnie wiadomo, że włączenie do codziennej diety naturalnego miodu od pszczelarza ma pozytywny wpływ na organizm. Skąd jednak mamy wiedzieć, który miód jest najzdrowszy? Jaki miód wybrać? Po przeczytaniu tego artykułu nie będziesz mieć wątpliwości co do odpowiedzi na te pytania!

jak wybrać najzdrowszy miód

Miód… nie tylko lipowy!

Bez wątpienia najpopularniejszym gatunkiem miodu występującym w Polsce jest miód lipowy, który kojarzony jest przede wszystkim z domowymi sposobami walki z przeziębieniem i wzmocnieniem organizmu. Mało kto jednak wie, jakie dokładnie właściwości posiadają inne gatunki naturalnego miodu, który można znaleźć w sklepach pszczelarskich, spółdzielniach pszczelarskich i bezpośrednio w pasiekach – zawodowych i amatorskich. W zależności od regionu, ilość odmian miodu dostępna w sprzedaży może być zróżnicowana, dlatego warto przyjrzeć się bliżej poszczególnym gatunkom i sprawdzić, jaki mają wpływ na organizm.

Jakie gatunki miodu prosto z pasieki są najpopularniejsze w Polsce?

Oprócz miodu lipowego w Polsce najpopularniejsze są następujące gatunki miodu:

- miód wielokwiatowy,

- miód gryczany,

- miód spadziowy – ze spadzi iglastej lub liściastej,

- miód rzepakowy – popularny szczególnie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu,

- miód faceliowy,

- miód wrzosowy – rozpowszechniony zwłaszcza na Dolnym Śląsku,

- miód akacjowy.

Polski miód prosto z pasieki - odkryj pełną ofertę

Czym różnią się poszczególne odmiany miodu?

Warto wspomnieć, że uzyskanie miodu odmianowego o 100% sprecyzowanym składzie jest praktycznie niemożliwe – chyba, że w okolicy nie ma zupełnie innych roślin niż dany pożytek pszczeli. Przewaga danego pożytku w miodzie ma jednak wpływ na konsystencję, kolor, zapach i smak miodu, stąd ogólnie za miód odmianowy uważa się miód, w którym nektar konkretnej rośliny występuje w przewadze (np. miód akacjowy w większości składa się z nektaru robinii akacjowej). Naturalny miód z pasieki może mieć bardzo zróżnicowaną konsystencję (np. miód rzepakowy należy do gatunków szybko krystalizujących a miód akacjowy do gatunków o najdłuższym czasie krystalizacji). Smak poszczególnych odmian miodu może być bardzo zróżnicowany – miód lipowy to bardzo słodki, wręcz drapiący w gardle gatunek miodu a miód gryczany to odmiana o bardziej wyrafinowanym, ostrym posmaku.

Sprawdzone źródło – gwarancja zakupu miodu o doskonałych właściwościach

Na rynku miodu w Polsce niestety nie brakuje podrobionych produktów pszczelich. Warto dokładnie przyjrzeć się słoikowi, zanim zdecydujemy się na zakup. Najczęściej miód od pszczelarza posiada etykietę, na której możemy znaleźć takie informacje, jak: lokalizacja pasieki, data przydatności, nr partii produkcyjnej itd. Jeśli decydujemy się na zakup naturalnego miodu w sklepie warto sprawdzić jego skład – jeśli jest wolny od słodzików i innych tego typu substancji mamy pewność, że to warty zakupu produkt. Tylko sprawdzony miód od pszczelarza posiada korzystne właściwości zdrowotne.

Który miód jest najzdrowszy?

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie może być trudna. Każdy gatunek miodu charakteryzuje się nieco innymi właściwościami, dlatego wybierając naturalny miód w sklepie czy pasiece warto sięgnąć po te odmiany, które będą działać wspomagająco w leczeniu konkretnych problemów ze zdrowiem. Poniżej kilka wskazówek.

Najzdrowszy na… układ krążenia

Osobom zmagającym się z problemami układu krążenia poleca się spożywanie miodu rzepakowego i miód gryczany. Miód, który powstaje z nektaru gryki zawiera dużo żelaza i rutyny, co ma pozytywny wpływ na uelastycznianie naczyń krwionośnych. Wspomagająco w problemach z sercem i układem krążenia można wykorzystać także miód spadziowy, zwłaszcza ten ze spadzi iglastej zawierający mnóstwo biopierwiastków.

Najzdrowszy na… układ odpornościowy

Domowe sposoby walki z przeziębieniem i grypą często bazują na wykorzystaniu naturalnego miodu prosto z pasieki. W tym celu warto sięgnąć po tradycyjny miód lipowymiód wrzosowy i miód malinowy. W walce z infekcjami pomaga też miód wielokwiatowy, który często powstaje z nektaru roślin o bardzo odmiennych właściwościach.

Najzdrowszy na… układ trawienny i układ moczowy

W tym przypadku faworytem jest miód rzepakowy, który wspiera organizm m.in. w zwalczaniu stanów zapalnych żołądka i trzustki. Miód rzepakowy to produkt o wielu właściwościach – jest polecany także osobom zmagającym się z chorobami układu moczowego. Przeciwzapalne właściwości, przydatne w postępowaniu dietetycznym przy chorobach układu trawiennego wykazuje również m.in. miód spadziowy.

Najzdrowszy na… regenerację i wzmocnienie

Gojenie ran wspomaga właściwie każdy rodzaj miodu, ale wyjątkowo antyseptyczne działanie wykazuje miód spadziowy. Regeneracja po przebytych chorobach jest możliwa za pomocą miodowej kuracji z wykorzystaniem właściwie każdego gatunku miodu. W takiej kuracji miodem warto sięgnąć po miód wielokwiatowy, który pomaga w przywróceniu dobrej kondycji organizmu.

Najzdrowszy na… wyciszenie i relaks

Tutaj definitywnym numerem 1 jest miód lipowy, który doskonale smakuje w towarzystwie herbaty, soku malinowego i aromatycznych przypraw. Zwłaszcza jesienią i zimą kubek herbaty lub ziołowego naparu z dodatkiem miodu potrafi wprawić w dobry nastrój. Oprócz miodu lipowego polecamy także niezwykle aromatyczny miód gryczany, który pomaga m.in. w łagodzeniu napięć.

Warto pamiętać, że oprócz naturalnego miodu pszczelego warto sięgnąć po inne produkty pszczele, które również mają doskonały wpływ na organizm. Polecamy szczególnie pierzgę pszczeląpyłek kwiatowypropolis – nazywany także kitem pszczelim oraz wyjątkowo cenne mleczko pszczele