Miód na trądzik. Czy to działa?


Medycyna naturalna od lat podsuwa skuteczne i sprawdzone rozwiązania najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Wykorzystanie ziół i innych produktów naturalnych takich, jak miód naprawdę może pomóc – pod warunkiem, że wiesz, jak z nich skorzystać!  Walczysz z trądzikiem a nieestetyczny wygląd Twojej skóry blokuje Cię przed wyjściem do ludzi? Marzysz o gładkiej cerze, ale Twoja jest daleka od ideału? Sprawdź, jak w tej nierównej walce z pryszczami możesz wykorzystać dary pszczelego roju! Podsuwamy kilka rozwiązań, dzięki którym raz na zawsze powiesz „pa pa!” wypryskom!

antybakteryjne właściwości miodu trądzik

Miód – recepta na odporność, pyszne posiłki i… piękną cerę!

Lecznicze zastosowania miodu są znane od setek lat. Miód to nie tylko doskonały zamiennik słodyczy – można go stosować leczniczo i profilaktycznie w wielu różnych chorobach. Właściwie w każdym roku pojawiają się w literaturze nowe doniesienia na temat zastosowania miodu w medycynie i farmakologii.  

Właściwości naturalnych miodów pszczelich

Naturalne miody prosto z pasieki to słodkie substancje, których unikatowy skład wpływa na niecodzienne właściwości. Obecność enzymów, kwasów organicznych, witamin czy biopierwiastków – nawet w niewielkich ilościach korzystnie wpływa na organizm. To właśnie dzięki nim tradycyjny miód, jak i miody z naturalnymi dodatkami mają m.in. właściwości:

- wzmacniające,

- przeciwbakteryjne,

- przeciwwirusowe,

- przeciwgrzybiczne, 

- przyśpieszające gojenie się ran,

- antybiotyczne

i wiele, wiele innych. Warto włączyć miód na stałe do swojej diety – niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Ale zaraz, zaraz – przecież osoby borykające się z trądzikiem nie powinny sięgać po słodycze? 

Czy osoby z trądzikiem powinny jeść miód?

Większość składowych miodu stanowią węglowodany, czyli cukry. A zwiększony poziom glukozy we krwi może prowadzić do większych problemów trądzikowych. Łyżka czy łyżeczka miodu dziennie nie zaszkodzi, ale spożywany w zbyt dużych ilościach może nasilić problemy z cerą. Jak więc można wykorzystać miód jako naturalne remedium na trądzik?

Miodowe tajemnice, czyli o tym, dlaczego miód pomaga w walce z trądzikiem

Miód – mimo, że jest zazwyczaj traktowany jako produkt spożywczy – można wykorzystywać też na inne sposoby. Kąpiele w miodzie i mleku były znane już w czasach starożytnych Egipcjan. Chociaż w naszych czasach byłoby to bardzo kosztowne, za pomocą miodu można przygotować w domu domowe spa a zarazem cieszyć się z jego cudownych właściwości! Wystarczy posmarować twarz cienką warstwą miodu, aby już po chwili poczuć jego głęboko nawilżające działanie. Chociaż na efekty walki z trądzikiem dzięki antybakteryjnym właściwościom miodu będzie trzeba trochę poczekać, już niedługo po użyciu takiej miodowej maseczki będzie można zauważyć szybsze gojenie się trądzikowych ran. 

Które składniki miodu mają działanie antybakteryjne?

Co takiego jest w miodzie, że potrafi tak rewelacyjnie wpłynąć na kondycję skóry? Sekretem antybakteryjnego działania miodu są przede wszystkim enzymy pochodzące ze śliny pszczół pobierających nektar a następnie przetwarzających go w trakcie produkcji miodu wewnątrz ula. 

Jakie inne produkty pszczele warto wybrać w walce z trądzikiem i innymi zmianami skórnymi?

Miód to nie jedyny pszczeli lek, który możemy wykorzystać w profilaktyce i leczeniu trądziku i innych problemów skórnych. Inne pszczele produkty spożywcze, po które warto sięgnąć to:

Propolis

Znajduje zastosowanie w leczeniu ropnych chorób skóry (pomaga m.in. zwalczyć czyraki, ropne zapalenia skóry, zakażenia wywołane działaniem gronkowców), oparzeń i innych tego typu schorzeń. Najprostszym zastosowaniem propolisu jest przykładanie kawałków kitu pszczelego bezpośrednio na miejsce chorobowo zmienione.

Sprawdź naszą ofertę produktów z propolisem

Pyłek pszczeli

Źródło przeróżnych witamin a dla skóry kolejny naturalny środek, który wspomaga regenerację i nawilżanie. Najważniejsze składniki pyłku pszczelego, dzięki którym można go wykorzystać w leczeniu chorób skóry to:

- witamina A – która ma działanie silnie regenerujące,

- witamina B2 – odpowiedzialna za łagodzenie zmian trądzikowych,

- cynk i żelazo – wsparcie syntezy włókien kolagenowych,

- kwas gamma-linolowy – działanie przeciwzapalne i ochronne dla skóry.

Pyłek pszczeli stosujemy doustnie w ilościach dostosowanych do wieku i masy ciała.

Który miód na trądzik jest najlepszy?

Jaki miód będzie najlepszy do zastosowania w leczeniu trądziku? Przede wszystkim: płynny. Warto więc szukać sprawdzonego miodu prosto z pasieki – świeży miód niedługo po odwirowaniu w miodarce będzie miał postać płynną. Po upływie pewnego czasu każdy gatunek miodu jednak krystalizuje – prędzej czy później. Na domowe potrzeby – np. do celów kosmetycznych - można miód rozpuścić na przykład w kąpieli wodnej, aby nie utracić jego cennych, antybakteryjnych właściwości.

Domowy sposób na trądzik z wykorzystaniem miodu – zobacz, to proste!

Na oczyszczoną skórę połóż cienką warstwę miodu. Jeśli zależy Ci dodatkowo na efekcie rozjaśniającym do miodu dodaj kilka kropel soku z cytryny – w ten sposób można zauważalnie rozjaśnić blizny, nawet te po trądziku! Dla urozmaicenia przed nałożeniem na twarz można miód wymieszać z jogurtem, otrębami a nawet… z truskawkami! Przygotowaną miksturę pozostaw na skórze na około 15 minut a następnie zmyj ciepłą wodą i ciesz się piękną ,rozświetloną skórą bez trądziku!

Bibliografia:

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Leczenie propolisem chorób skóry wywołanych przez drobnoustroje, Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2007, s. 23-30.

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Wykorzystanie propolisu i miodu w zakażeniach, Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2007, s. 202-206.

Dominika Kopczyńska, Sylwia Klasik-Ciszewska, Katarzyna Duda-Grychtoł: Produkty pszczele w pielęgnacji skóry, Borgis - Medycyna Rodzinna 1/2018, s. 48-52.