Miodarka radialna - dla kogo?


Co to jest miodarka radialna i do czego służy?

Miodarka radialna zwana jest inaczej miodarką promienistą. Ramki wstawiane są do miodarki górną belką z stronę bębna miodarki i wyglądają identycznie jak promienie słońca - stąd nazwa miodarka promienista. Podczas wirowania miód wypryskuje na ściany bębna miodarki jednocześnie z obu stron ramki. Dzieje się tak dlatego, że komórki plastra pszczelego są budowane przez pszczoły lekko ku górze względem poziomu plastra. Dlatego ułożenie ramek w miodarce górną belką do ściany bębna ułatwia wylatywanie miodu z ramek pszczelich.

Czy miodarka radialna nadaje się do każdego typu ramki?

Nie. Nie każdą ramkę mozna wywirować w miodarce radialnej. Do tego modelu miodarki nie nadają się ramki warszawskie zwykłe i ramki warszawskie poszerzane, czyli wszystkie ramki o budowie wąsko-wysokiej. Ten typ ramki może być wyrywany podczas wirowania. Do tych typów ramki polecamy miodarki kasetowe. Miodarka radialna idealnie nadaje się do każdej ramki szeroko-niskiej czyli takich typów jak ramka wielkopolska, ramka ostrowskiej, ramka dadanta, ramka langstrotha, apipol i wszystkich ich modyfikacji np. ramek półnadstawkowych.

Ile ramek możemy wywirować w miodarce radialnej?

Ilość ramek jaką możemy włożyć do miodarek radialnych uzależniona jest po pierwsze od średnicy bębna miodarki a po drugie typu ramki a w zasadzie jej wysokości. Do małej miodarki radialnej (miodarki o małej średnicy bębna) nie włożymy np. ramek Dadanta a bez problemu zmieścimy ramki półnadstawkowe. Problem ten przestaje nam doskwierać od średnicy FI1000, gdzie możemy wywirować już każdy typ ramki i pomieścić ich w tym wypadku aż 42 sztuki na jeden raz! Największe miodarki radialne o średnicy bębna FI1200 mogą pomieścić aż 56 ramek na jeden raz.

Chcę dużą miodarkę ale moje drzwi są za wąskie?

Nie jest to duży problem, ale: należy zwrócić uwagę na wysokość bębna miodarki. Najczęściej wynosi ona około 75cm. To wystarcza nam na to by po zdemontowaniu nóg miodarki oraz napędu przenieść miodarkę nawet przez drzwi które mają szerokość otworu 80cm. 

Do czego służą siatki diagonalne w miodarkach radialnych?

Do miodarki radialnej można jako opcję dokupić siatki diagonalne. Po ich zamontowaniu w koszu miodarki radialnej możemy wirować ramki identycznie jak ma to miejsce w miodarce diagonalnej. Oczywiste jest, że tych ramek będzie mniej, najczęściej jest ich 6 - tyle ile sektorów w miodarce.

Miodarka z półautomatem czy automatem?

Jest wybór. Każdy może indywidualnie podejść do tego tematu. My ze swojej strony zachęcamy do zakupu miodarki z automatem. Przy zastosowaniu tego rozwiązania całością pracy miodarki steruje komputer. To ogromna wygoda, którą docenicie już po pierwszym wirowaniu miodu. Należy pamiętać o tym, że nawet sterownik automatyczny posiada dwa tryby ręczne, gdzie (jeśli oczywiście tego chcemy) możemy dowolnie sterować pracą miodarki.
Nasz bogaty asortyment pozwala na to, by każdy pszczelarz znalazł sprzęt dla swoich wymagań.