Na co dobre jest mleczko pszczele?
Mleczko pszczele to jeden z mniej rozpoznawalnych produktów pszczelich. Tymczasem to jeden z najbardziej wartościowych efektów pracy pszczelego roju. Ta niepozorna substancja jest nazywana nawet eliksirem długowieczności. Na co można stosować mleczko pszczele i jaka jest tajemnica jego skuteczności? W jakich produktach znajdziemy ten ciekawy składnik a przede wszystkim – jak mądrze z niego korzystać, aby szybko zauważyć pierwsze rezultaty kuracji mleczkiem pszczelim? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule!
Mleczko pszczele – co to jest?
Mleczko pszczele ma postać lejącej się substancji w lekko śmietankowym kolorze. Konsystencja mleczka pszczelego najczęściej jest porównywana do miodu, śmietany lub galaretki. To jeden z najważniejszych wytworów pracy pszczół – mleczko pszczele naturalne służy pszczołom przede wszystkim do karmienia matki pszczelej, ale i rozwijających się larw robotnic w początkowym etapie rozwoju.
Jak powstaje mleczko pszczele?
Pokarm dla matki pszczelej, jak i dla innych larw rozwijających się wewnątrz ula to wydzielina gruczołów gardzielowych dorosłych, ale młodych robotnic. Z tego powodu jest to niezwykle cenny produkt pszczeli – nie można go wyprodukować w dużych ilościach tak, jak np. miodu.
Jak pozyskiwane jest mleczko pszczele?
Technologia podbierania mleczka pszczelego jest dość skomplikowana i mało rozpowszechniona wśród pszczelarzy. Tylko najbardziej wyspecjalizowane gospodarstwa pszczelarskie zajmują się pozyskiwaniem tego eliksiru długowieczności, jak inaczej określane jest też mleczko pszczele. W podbieraniu mleczka wykorzystywane są ramki do uli dedykowane do hodowli matek pszczelich. To właśnie mateczniki, czyli komórki, wewnątrz których rozwijają się larwy matek pszczelich są najintensywniej karmione mleczkiem pszczelim i z takiej komórki można jednorazowo pozyskać ok. 235 mg mleczka pszczelego. Ilość ta dotyczy podbierania mleczka pszczelego z mateczników 3-dniowych, co w praktyce jest najczęściej stosowane. Pozyskiwanie mleczka pszczelego wymaga od pszczelarza zmuszenia pszczół do intensywnego zakładania mateczników, co może nawet osłabić rodzinę a na pewno wpływa na zbiory innych produktów pszczelich.
Gdzie znajdziemy mleczko pszczele?
Mleczko pszczele w sprzedaży występuje w kilku formach. Najbardziej popularne jest mleczko pszczele w kapsułkach, co umożliwia szybkie uwolnienie porcji mleczka w układzie pokarmowym. Popularne jest też wygodne w aplikacji mleczko pszczele w tabletkach, które nie wymaga zbyt rygorystycznych warunków przechowywania. Najtrudniejsze w aplikacji a zarazem wymagające najbardziej sprecyzowanych warunków przechowywania bez wątpienia jest mleczko pszczele naturalne, sprzedawane w dokładnie takiej formie, w jakiej jest podbierane z uli.
Zobacz produkty w kategorii Produkty spożywcze i preparaty lecznicze
Skład mleczka pszczelego a jego właściwości
Synonimem mleczka pszczelego jest eliksir długowieczności. Tajemnica tego ciekawego produktu pszczelego polega na wyjątkowo bogatym i odżywczym składzie. Mleczko, którym robotnice karmią matkę pszczelą przez cały okres jej życia oraz larwy kolejnych pokoleń pszczół przez pierwsze dni rozwoju czerwiu jest źródłem wielu substancji o mocno wzmacniającym charakterze. W skład mleczka pszczelego może wchodzić nawet 150 substancji aktywnych o pozytywnym wpływie na ludzki organizm! Warto wspomnieć chociażby o:
- białkach,
- lipidach,
- związkach mineralnych,
- biopierwiastkach takich, jak wapń, miedź czy żelazo,
- witaminach, szczególnie z grupy C,B i E,
- aminokwasach,
- innych niezwykle wartościowych związkach chemicznych takich, jak acetylocholina.
Dla kogo mleczko pszczele?
Mleczko pszczele jest zalecane przede wszystkim osobom w trakcie rekonwalescensji. Działa regenerująco i wzmacniająco – będzie przydatne również dla osób, które są narażone na intensywny wysiłek fizyczny bądź psychiczny. Mleczko pszczele, podobnie, jak i inne produkty pszczele pozytywnie oddziałuje na odporność organizmu, więc jest doskonałym remedium w walce z okresowymi infekcjami.
Jeśli masz problemy z pamięcią lub obawiasz się pogorszenia koncentracji w przyszłości – sięgnij po mleczko pszczele! Dzięki acetylocholinie mleczko pszczele m.in. poprawia pamięć. Pozytywnie działa też na inne problemy układu nerwowego – znajduje zastosowanie w leczniu nerwic, bezsenności czy nerwobólach.
Jako eliksir długowieczności mleczko pszczele może być stosowane również zewnętrznie, zwłaszcza w kosmetykach do pielęgnacji twarzy. Mleczko pszczele w formulacjach kosmetycznych odpowiada za elastyczność skóry i przeciwdziała zmarszczkom, które są najbardziej ewidentnym, zauważalnym dowodem nieuchronnego upływu czasu…
Jak stosować mleczko pszczele?
Mleczko pszczele w postaci tabletek do ssania bądź kapsułek stosuje się zgodnie ze wskazaniami w ulotce informacyjnej – najczęściej 1 lub 2 porcje dziennie. Naturalne mleczko pszczele zażywane jest pod język w dawce dostosowanej do potrzeb pacjenta. Warto pamiętać o pobudzających właściwościach mleczka pszczelego – z tego powodu zaleca się korzystanie z preparatów zdrowotnych na bazie mleczka pszczelego rano. Kuracje naturalnym mleczkiem pszczelim zwykle trwają 3-4 tygodnie.
Bibliografia:
Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Apiterapia. Leczenie miodem i produktami pszczelimi, Wydawnictwo SBM, 2020.
Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Produkty pszczele w leczeniu i suplementacji diety, Borgis – Postępy Fitoterapii, 4/2006,213-222.
Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Apikosmetyka. Miód, propolis, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele, jad pszczeli, wosk, Borgis, 2020.