Na co działa miód wrzosowy? Właściwości i zastosowanie miodu wrzosowego


Silnie pachnące i efektowne kwiaty wrzosu mogą nie tylko pięknie wyglądać! To także źródło wyjątkowo cennego dla pszczół (i dla człowieka!) nektaru, z którego powstaje miód wrzosowy. Pomimo, że jego pozyskiwanie jest trudne gra jest warta świeczki – miód wrzosowy jest nazywany królem miodów m.in. ze względu na naprawdę zróżnicowany skład. Chociaż nie jest mocno popularny, jest jednak często jednym z bardziej poszukiwanych miodów odmianowych. Na co działa miód wrzosowy i kiedy warto po niego sięgnąć? Sprawdź, co warto wiedzieć o miodzie wrzosowym!

właściwości i zastosowanie miodu wrzosowego

Miód wrzosowy – królewski przysmak dla wybranych

Jak powstaje miód z wrzosów?

Miód wrzosowy to gatunek miodu nektarowego, powstającego w wyniku pozyskiwania nektaru przez pszczoły z wrzosu zwyczajnego. Uważa się, że jest pozyskiwany w okresie od lipca do października, ale większość miodu wrzosowego jest podbierana pod koniec sierpnia lub we wrześniu. 

Dlaczego pozyskiwanie miodu wrzosowego jest trudne?

Z punktu widzenia pszczelarza już sam termin zbioru stanowi utrudnienie – w tym czasie większość pasieczników podaje już syrop dla pszczół na zimę. W niektórych przypadkach podbieranie miodu wrzosowego wymaga przygotowania wcześniej odpowiednio dużej ilości ramek pszczelich z pokarmem dla pszczół – po zbiorze tego ostatniego, jesiennego miodu często nie ma już czasu na podkarmianie. Miód z wrzosów jest w Polsce w większości pozyskiwany na terenie Dolnego Śląska, gdzie występują wrzosowiska (m.in. w Borach Dolnośląskich).

Jak rozpoznać prawdziwy miód wrzosowy?

Miód wrzosowy wyróżnia się na tle innych miodów nektarowych. Ma herbacianą barwę i intensywny zapach wrzosów. Co ciekawe, przed krystalizacją miód ten zaczyna przypominać galaretę, co jest kolejnym znakiem charakterystycznym miodu wrzosowego. Można go odróżnić także po ostrym a czasem nawet gorzkim smaku – zupełnie niepowtarzalnym na tle innych gatunków.

Właściwości zdrowotne miodu wrzosowego

Miód powstały z nektaru wrzosów pospolitych to gatunek o wielu właściwościach zdrowotnych. Ma nieco inny skład niż pozostałe miody odmianowe, ale to sprawia, że można go wykorzystać na różne sposoby. Co znajdziemy w składzie miodu wrzosowego? 

Zobacz produkty w kategorii Produkty spożywcze i preparaty zdrowotne

Skład miodu wrzosowego a jego właściwości zdrowotne

Miód wrzosowy to – oprócz węglowodanów – źródło wielu cennych aminokwasów i enzymów. W skład tego gatunku wchodzą także związki fenolowe, flawonoidy oraz witaminy i biopierwiastki. Miód wrzosowy to źródło m.in. witamin z grupy B a wśród biopierwiastków warto zwrócić uwagę na obecność żelaza, które występuje w łatwo przyswajalnej dla organizmu człowieka formie. 

Jak działa miód wrzosowy?

Unikatowy skład sprawia, że miód wrzosowy znajduje zastosowanie w leczeniu i profilaktyce przeróżnych dolegliwości. Jest chętnie wybierany szczególnie przez osoby walczące z problemami układu moczowego – m.in. kamicą nerkową, nawracającymi zapaleniami pęcherza itp. Naturalny miód wrzosowy wykazuje silne właściwości antybiotyczne i bakteriobójcze. Uwagę zwraca też regeneracyjny charakter tego gatunku – działa odtruwająco, osłaniająco i wzmacniająco. Subtelny zapach kwiatów wrzosu działa też uspokajająco i wyciszająco.

Komu polecamy prawdziwy miód wrzosowy?

Miód wrzosowy to zatem idealna przekąska dla osób, które pragną szybko wzmocnić swój organizm. Już niewielka dawka miodu wrzosowego każdego dnia pomoże dostarczyć do organizmu niezbędne substancje odżywcze – polecamy go zwłaszcza osobom z niedoborami witamin i pierwiastków takich, jak np. żelazo. Miód wrzosowy jest wykorzystywany również w leczeniu problemów układu trawiennego – dzięki dość dużej zawartości enzymów pomaga w walce z niestrawnością i jej objawami: biegunkami, zaparciami czy zgagą. Po miód wrzosowy warto sięgnąć także przy występowaniu problemów układu oddechowego – intensywny zapach, który jest nieodłącznym elementem tego gatunku dodatkowo wspomaga oczyszczanie górnych dróg oddechowych. 

Jak stosować miód wrzosowy?

Miód z kwiatów wrzosu to nie tylko produkt leczniczy. Codzienne stosowanie miodu jako dodatku do przekąsek czy pomiędzy posiłkami pomoże uniknąć np. problemów trawiennych. Absolutnie wyjątkowy smak miodu wrzosowego sprawia, że świetnie odnajduje się on także w roli głównej w różnych daniach – od mięs po napoje i zdrowe przekąski z miodem. Można go wykorzystać zarówno do przygotowania lemoniady, jak i w kosmetyce – ten wyjątkowy gatunek odżywczo działa nie tylko od środka, ale i powierzchniowo. Maseczka z miodu wrzosowego to rewelacyjne wzmocnienie dla zmęczonych włosów i skóry. Kto raz spróbuje miodu wrzosowego na pewno poprosi o więcej!

Bibliografia:

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Apiterapia. Leczenie miodem i produktami pszczelimi, Wydawnictwo SBM, 2020.

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Krajowe miody odmianowe w lecznictwie i profilaktyce, Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2021, 114-124.