Na co pomaga miód akacjowy? Właściwości, zastosowanie
Miód akacjowy to wyjątkowy przysmak, o charakterystycznym, bardzo jasnym zabarwieniu. To dość rzadko spotykany, szlachetny gatunek tej naturalnej, pszczelej słodyczy, która kryje w sobie zaskakujące właściwości. Jak powstaje miód akacjowy, jak rozpoznać go spośród wielu innych gatunków i jakie ma właściwości? Przygotowaliśmy prawdziwe kompendium wiedzy na temat miodu akacjowego, które pozwoli Ci poznać odpowiedzi na te i inne, najbardziej nurtujące pytania dotyczące naturalnych miodów prosto z pasieki!
Miód akacjowy – dlaczego tak wyjątkowy?
Miód akacjowy to gatunek o wyjątkowym aromacie i niepowtarzalnym smaku, który doświadczony miłośnik miodu od razu rozpozna. Jest często wybierany przez diabetyków i rodziców najmłodszych dzieci – jest łagodny w smaku a włączenie go do codziennej diety niesie ze sobą wiele korzyści.
Jak powstaje miód akacjowy?
Miód akacjowy to gatunek miodu nektarowego, pozyskiwany z kwiatów robinii akacjowej. To jeden z bardziej lubianych przez pszczelarzy pożytek pszczeli, stanowiący dla pszczół bogate źródło pyłku kwiatowego i nektaru. Robinia akacjowa nektaruje bardzo obficie, ale aby pszczoły mogły pobierać z niej nektar muszą być odpowiednie warunki atmosferyczne – pożytek ten w ostatnich latach nie występuje co roku, co powoduje, że jest jeszcze bardziej wyczekiwany przez pszczelarzy i nie tylko. Czas kwitnienia tego wyjątkowo miododajnego drzewa to – zależnie od sezonu- zwykle koniec maja i początek czerwca.
Zobacz pyłki kwiatowe, które mamy w ofercie
Robinia to nie akacja?
Drzewo robinii akacjowej często mylnie jest nazywane po prostu akacją. Chociaż obie te rośliny należą do tej samej grupy motylkowatych na tym kończą się łączące je podobieństwa. Miód akacjowy tak naprawdę jest miodem z robinii akacjowej – literatura podaje, że w naszej szerokości geograficznej prawdziwa akacja nie występuje.
Jak rozpoznać prawdziwy miód akacjowy?
Prawdziwy miód akacjowy to produkt, który łatwo można odróżnić od innych gatunków miodu. Z uwagi na większą zawartość fruktozy niż glukozy w tym miodzie występuje on wyjątkowo długo w formie płynnej – nawet do roku. Miód powstały na bazie nektaru robinii akacjowej ma bardzo jasną, słomkową barwę z lekko zielonkawą poświatą. Jest słodki, ale łagodny – czasem z mocno wyczuwalnymi nutami kwiatu robinii. Bardzo rzadko można jednak spotkać w sprzedaży „czysty” miód akacjowy – w okresie kwitnienia robinii akacjowej pszczoły zbierają nektar także z wielu innych, kwitnących roślin miododajnych, więc najczęściej dostępny jest miód wielokwiatowy z przewagą nektaru z robinii akacjowej.
Właściwości zdrowotne miodu akacjowego
Skład miodu akacjowego a jego właściwości zdrowotne
Miód akacjowy na tle innych gatunków odmianowych miodu nektarowego wyróżnia się nie tylko kolorem i smakiem, ale też składem. To właśnie ciekawa kompozycja jego składników sprawia, że możemy cieszyć się płynnym miodem akacjowym przez długi czas – decyduje o tym przewaga fruktozy nad glukozą. Miód ten jest też źródłem flawonoidów i biopierwiastków. Wyróżnia go też niewielka zawartość białka.
Dlaczego warto postawić na miód akacjowy?
Jednak popularna akacja to nie tylko słodki przysmak, który można podjadać nawet prosto ze słoika do miodu! Kuracja takim miodem może skutecznie pomóc w walce z chorobami układu trawiennego – miód z robinii akacjowej jest często wykorzystywany przez osoby zmagające się z wrzodami dwunastnicy itp. Chętnie sięgają po niego również chorzy cierpiący z powodu dolegliwości układu moczowego – znajduje zastosowanie w leczeniu kamicy nerkowej, łagodnie działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Akacja w miodzie – palce lizać i… nie tylko!
Wyjątkowo słodki, ale łagodny smak tego gatunku sprawia, że świetnie nadaje się do napojów i deserów także dla najmłodszych. Jego płynna konsystencja sprawia, że chętnie jest używany do zdrowych przekąsek z miodem i koktajli. Podobnie, jak inne naturalne miody odmianowe miód akacjowy można wykorzystywać we wspieraniu odporności i zwalczaniu pierwszych objawów przeziębienia a także stosować go bezpośrednio na skórę. Okład z miodu to nie tylko recepta na widoczny na skórze upływ czasu, ale też skuteczny środek antybakteryjny, który można stosować wprost na rany i zadrapania.
Komu jeszcze polecamy prawdziwy miód akacjowy?
Miód z robinii akacjowej jest polecany zwłaszcza diabetykom i osobom, które z różnych względów muszą uważać na ilość przyswajalnych węglowodanów. W ustabilizowanej, łagodnej postaci cukrzycy miód ten może być wykorzystywany ze względu na najniższy indeks glikemiczny spośród miodów występujących w Polsce. Polecamy go także osobom, którym potrzebny jest dodatkowy zastrzyk energii - np. po intensywnym wysiłku fizycznym lub umysłowym.
Bibliografia:
Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Apiterapia. Leczenie miodem i produktami pszczelimi, Wydawnictwo SBM, 2020.
Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Krajowe miody odmianowe w lecznictwie i profilaktyce, Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2021, 114-124.