Propolis (kit pszczeli) - jak stosować


Czym jest i jak powstaje propolis?

Jest to inaczej kit pszczeli, jest substancją żywiczną, pochodzącą z pączków i młodych pędów topoli, brzozy, klonu, kasztanowca, świerka, sosny i z innych drzew oraz niektórych roślin zielonych (np. smółka). Pszczoły zbieraczki przynoszą pachnące substancje żywiczne do ula w postaci lepkich, błyszczących obnóży, o różnym zabarwieniu; od zielonkawego, poprzez żółte, czerwone, brązowe do prawie czarnego. Obnóża te pszczołą zdejmują w ulu żuwaczkami inne pszczoły. Propolis służy pszczołą w ulu do uszczelniania gniazda, zalepiania otworów i szpar, a także w mieszaninie z woskiem do polerowania komórek przed zaczerwieniem

Jakie witaminy i minerały zawiera propolis?

Z dotychczasowych, ciągle kontynuowanych badań wynika, że w propolisie wyodrębniono dotąd ok. 300 substancji aktywnych. Są w nich biopierwiastki, witaminy, kwasy organiczne, antybiotyki, substancje wzrostowe, flawonoidy, które niszczą wolne rodniki.

Dlaczego warto stosować propolis?

Propolis to naturalny antybiotyk, skuteczny w leczeniu schorzeń, w których nie skutkują dostępne środki farmakologiczne. Sprawdź na co można stosować propolis:

  1. Zwiększa aktywność antybiotyków.
     
  2. Niszczy i blokuje wszelkie drobnoustroje, bakterie, grzyby chorobotwórcze, wirusy i pierwotniaki, m.in.  złośliwego gronkowca złocistego
     
  3. Wzmacnia organizm w stanach osłabionej odporności, zmęczenia i wyczerpania, zwłaszcza w podeszłym wieku.
     
  4. Ma zdolność wychwytywania wolnych rodników, uszkadzających DNA w organizmie.
     
  5. Hamuje wzrost komórek nowotworów, zwłaszcza szyjki macicy, piersi, wątroby, czerniaka złośliwego, okrężnicy, nerek. Przeciwdziała rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych oraz zmniejsza skutki uboczne chemio i radioterapii.
     
  6. Poprawia strukturę anatomiczną i funkcjonowanie błony śluzowej żołądka i przewodu pokarmowego, zmniejsza kwasowość żołądka. Pobudza aktywność grasicy.
     
  7. Działa znieczulająco, również miejscowo.
     
  8. Reguluje ciśnienie tętnicze krwi, uszczelnia naczynia włosowate, zapobiega miażdżycy.
     
  9. Ochrania i odtruwa wątrobę w przypadkach zatruć metalami ciężkimi oraz zatruć ekologicznych.
     
  10. Leczy wrzodziejące żylaki podudzi.
     
  11. Pomaga w leczeniu zapalenia gruczołu krokowego.
     
  12. Pomaga w leczeniu trudno gojących się ran po zranieniach, oparzeniach, operacjach, odmrożeniach, po cesarskich cięciach, nacięciach krocza przy porodach. Goi świeże i wypalone nadżerki szyjki macicy, regeneruje tkankę.
     
  13. Skutecznie leczy różne ropne choroby skóry np. czyraki, przewlekłe zapalenia gruczołów potowych, mnogie ropnie pach, zajady, grzybice skóry, rumienie wysiękowe, łuszczycę, choroby wirusowe, opryszczki wargowe, półpasiec, liszaje, trądzik pospolity, łysienie plackowate.
     
  14. Maść propolisową warto mieć na plaży, chroni przed oparzeniami i przebarwieniami skóry osób, które nadużywają słońca.
     
  15. Pielęgnuję cerę trądzikową, działając przeciwbakteryjnie i regenerująco.
     
  16. Stosowany miejscowo, nie tylko zapobiega powstawaniu odleżyn, ale radzi sobie nawet ze starymi, głębokimi odleżynami.
     
  17. Chroni skórę przed infekcjami, stabilizuje jej kwasowość, łagodzi podrażnienia mechaniczne i termiczne.
     
  18. Regeneruje tkankę kostną, chrzęstną, skórną po urazach, oparzeniach, w przypadku odleżyn. Rany leczone propolisem nie pozostawiają blizn.
     
  19. Łagodzi ból, zapobiega infekcji, przyspiesza zrastanie kości. Pod wpływem propolisu rany się szybko oczyszczają, ziarninują, zabliźniają, nie pozostawiając śladów.
     
  20. Pomaga w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, zmniejsza ograniczenia ruchomości stawów.
     
  21. Leczy stany zapalne dróg oddechowych, gardła - kaszel, anginę. Pomaga w leczeniu astmy.
     
  22. Leczy stan zapalny dróg moczowych i pęcherza.
     
  23. Wspomaga leczenie zębów, ubytków próchniczych, chorób miazgi zębowej, kanalików korzeniowych, zapalenia tkanki zębnej i dziąseł, paradentozy (stabilizuje obluzowane zęby). Łagodzi nadwrażliwość tkanek zębów oraz ból po ekstrakcjach. 
     
  24. Propolisowe dopochwowe czopki usuwają zmiany zanikowe śluzówki w okresach menopauzy, leczą bakteryjne i grzybicze zapalenia pochwy.
     
  25. Poprawia wzrok, leczy stan zapalny oczu.
     
  26. Poprawia pamięć, koi nerwy.

Dawkowanie propolisu

Dorośli 15-25 kropli wyciągu
Dzieci 10 kropli wyciągu
Podawać z miodem, cukrem lub wodą 2 razy dziennie, przed śniadaniem i po kolacji.

Jak stosować propolis?

Propolis może być stosowany w formie wyciągu lub maści.

Propolis rozpuszcza się w alkoholu etylowym, w 60 – 70% spirytusie, a także w eterze, amoniaku, acetonie, benzenie, chloroformie i innych rozpuszczalnikach organicznych. W wodzie jest praktycznie nie rozpuszczalny.
Stosowany z witaminą C działa bardziej aktywnie – lubi środowisko kwaśne

Jak zrobić wyciąg z propolisu?

Składniki:
50 g propolisu
350 ml spirytusu
150 ml przegotowanej wody

Wykonanie:
Rozdrobniony produkt zmieszaj ze spirytusem i przegotowaną wodą. Przechowuj w temperaturze pokojowej w zaciemnionym miejscu przez co najmniej 14 dni. Pamiętaj, by tak przygotowaną miksturę codziennie wstrząsnąć. Po 14 dniach wstaw mieszaninę do lodówki na 24 godzinny, a następnie przecedź. Powstały wyciąg propolisowy przechowuj w ciemnej szklanej butelce w temperaturze pokojowej, najlepiej w zaciemnionym miejscu.

Jak wykonać próbę uczuleniową?

Przed użyciem preparatów na bazie kitu pszczelego należy się upewnić, czy nie jest się uczulonym i zrobić próbę uczuleniową. Można przyłożyć tampon z wyciągiem propolisowym w zagięciu łokcia lub wetrzeć trochę maści propolisowej za uchem. Albo też wypić 10 kropli ekstraktu rozcieńczonego wodą. Odczyn alergiczny pojawia się zwykle po kilku godzinach. Objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem, wypryskami, rzadziej podwyższoną temperaturą, pokrzywką, nudnościami, bólami głowy. Jeśli nie ma przeciwskazań na tle alergicznym, preparaty propolisowe są dobrze tolerowane, także w dużych dawkach, nawet stosowany przez dłuższy czas.

Źródło informacji Co może miód? Helena Noskowicz – Bieroniowa.