Pszczoły murarki – charakterystyka. Jak je zaprosić do swojego ogrodu?


Zna je praktycznie każdy, ale mało kto docenia ich fenomenalną zdolność do zapylania kwiatów. Podobne do pszczoły miodnej, ale jednak nieco inne… Powszechnie spotykane nie tylko na łąkach czy w ogrodach, ale nawet i na terenach zielonych dużych miast i w parkach. Pszczoły murarki, bo o nich mowa to prawdziwe mistrzynie w zapylaniu roślin, ale i w przystosowywaniu się do otoczenia. Te dziko żyjące pszczoły są w Polsce tak popularne, że często nie zwracamy na nie uwagi a szkoda – pszczół z każdym rokiem ubywa. Czy i jak można ułatwić osiedlenie się pszczół murarek w Twoim ogrodzie? Jak to zrobić i czym tak właściwie różnią się pszczoły murarki od pszczół miodnych? Dzisiaj zapraszamy na kompendium wiedzy o dziko żyjących pszczołach murarkach!

charakterystyka pszczoły murarki jak hodować murarki

Co to są pszczoły murarki?

Pszczoły murarki to owady przypominające pszczoły miodne, ale jednak nieco różniące się od tych najpopularniejszych hodowlanych owadów w Polsce. W naszym kraju występują pospolicie – praktycznie każdy wie, jak wygląda pszczoła murarka. Co ciekawe, nazwa pszczół murarek jest związana ze sposobem osiedlania się tych owadów – murarki budują swoje gniazda „murując” je ze śliny i takich materiałów, jak glina czy piasek.  

Jak wygląda pszczoła murarka?

Pszczoła murarka to gatunek zaliczany do rodziny miesiarkowatych. Inna nazwa pszczoły murarki to błonkówka. Wyglądem pszczoły murarki nie odbiegają znacząco od pszczół miodnych, mają podobne gabaryty a tym, co je wyróżnia jest nieco rdzawe ubarwienie. 

Gdzie występują pszczoły murarki?

Pszczoły murarki, w przeciwieństwie do pszczół miodnych nie zasiedlają uli, lecz budują gniazda w ziemi lub innych, wolnych przestrzeniach. Chętnie wykorzystują specjalne domki dla murarek z charakterystycznymi rurkami, wewnątrz których owady mogą znaleźć schronienie o każdej porze roku. Warto wiedzieć, że murarki pojawiają się wiosną dość szybko – już w kwietniu możemy obserwować ich obecność na kwiatach. Możemy spotkać je praktycznie w całej Polsce – chętnie osiedlają się nie tylko na terenach zielonych, ale nawet i w niewielkich parkach i skwerach, dzięki pomocy człowieka.

Dowiedz się więcej o pszczołach z naszej oferty literatury

Hodowlane czy nie – jak wygląda życie pszczoły murarki?

Hodowla tych pożytecznych owadów jest bardzo prosta. Murarki to owady praktycznie samowystarczalne – mogą spokojnie bytować bez obecności człowieka. Te dzikie pszczoły są często nazywane samotnicami – dlatego, że nie tworzą wielkich rodzin pszczelich tak, jak pszczoły miodne i nie mają ścisłej hierarchii w roju. 

Czy pszczoły murarki są pożyteczne?

O tak i to bardzo! Murarki to jedne z najskuteczniejszych zapylaczy – interesują się wszystkimi roślinami miododajnymi i w przeciwieństwie do pszczół miodnych nie zwracają uwagi zbytnio na to, jak dużo nektaru mogą pozyskać z danej rośliny. Celem murarek jest zapylanie kwiatów, drzew i krzewów i to sprawia, że m.in. zbiory owoców mogą być zdecydowanie większe. Warto postawić na murarki!

Pszczoła miodna kontra murarka – które wybrać?

Chociaż pszczoły miodne i pszczoły murarki mają wiele wspólnych cech i oba gatunki należą do głównych zapylaczy w naszym kraju, różnic pomiędzy nimi jest naprawdę sporo. Zdecydowanie prostsza jest hodowla murarek niż hodowla pszczół miodnych. Prześledźmy jednak, jakie są główne różnice pomiędzy nimi.

Zapylanie roślin

Murarki w przyrodzie często pojawiają się samoistnie – wystarczy obecność wielu różnych, nektarujących równolegle roślin a pszczoły murarki szybko osiedlają się w pobliżu. Murarki to niezwykle efektywne zapylacze, chętnie wybierane przez właścicieli tuneli i innych osłon – doskonale pełnią swoją funkcję nawet w tak specyficznych warunkach. Warto wiedzieć, że murarki poświęcają w ciągu doby nawet kilkanaście godzin na zapylanie roślin. 

Hodowla

Hodowcą pszczół murarek może być nawet dziecko – oczywiście pod nadzorem. Murarki nie są w ogóle agresywne wobec człowieka a to je zdecydowanie odróżnia od pszczół miodnych, które – w zależności od rasy – mogą mieć naprawdę „trudny charakter”. Hodowla pszczół murarek polega głównie na ułatwieniu im osiedlenia się w wybranym miejscu i obserwacji życia owadów.  Nie będzie potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt pszczelarski ani odzież pszczelarska – wystarczą dobre chęci i domek dla murarek. Hodowla murarek jest prosta – nie wymagana jest ani specjalistyczna wiedza np. z zakresu hodowli matek pszczelich, podawania pokarmu dla pszczół czy leczenia pszczół murarek. Murarki to owady żyjące w zgodzie z człowiekiem i z naturą – to proste!

Produkcja miodu i innych produktów pszczelich

Nie może być za dobrze! Łagodne dla człowieka pszczoły murarki nie produkują miodu – to kolejna różnica pomiędzy nimi a pszczołami miodnymi. Zabierając się do hodowli murarek nie potrzebujemy ani miodarki, ani wanienki do odsklepiania – ale nie będziemy też mogli spróbować pysznego miodu i innych produktów pszczelich.

Zimowanie

W przeciwieństwie do pszczół miodnych murarkom nie trzeba podawać syropu cukrowego w odpowiednich proporcjach. Ich zimowla nie wymaga żadnych przygotowań – oprócz zabezpieczenia ich domku.

Samodzielna hodowla pszczoły murarki – jak to zrobić?

Jak wygląda domek dla pszczół murarek?

Domek dla pszczół murarek to konstrukcja składająca się z wielu rurek, np. trzcinowych. Do tego celu nadają się nawet puste w środku łodygi. Dzięki tej odpowiedniej budowie pszczoły murarki mogą znaleźć dom, w którym ukryją się przed ptakami i innymi, czyhającymi na nie zagrożeniami. Jako pszczoły – samotnice murarki nie mają dużych wymagań.

Jak zwabić murarki do ogrodu?

To bardzo proste! Aby zwabić murarki do ogrodu wystarczy ustawić domek dla murarek w pobliżu ogrodu lub sadu. Urozmaicenie bazy pożytkowej na pewno sprawi, że prędzej czy później murarki znajdą swój dom w pobliżu Twojego ogrodu. Zadbaj więc o różne, długokwitnące rośliny w swoim otoczeniu.