Właściwości i zastosowanie miodu faceliowego. Na co pomaga?
Chociaż nie jest zbyt popularny, jego właściwości zdrowotne sprawiają, że warto zwrócić uwagę właśnie na ten gatunek. Kremowy, wyjątkowo aromatyczny miód o delikatnie kwiatowym posmaku – taki jest miód faceliowy. Skąd się bierze i gdzie właściwie występuje taka roślina, jak facelia błękitna? Jak go wykorzystywać, aby w pełni skorzystać nie tylko z jego leczniczych właściwości, ale także z ciekawych walorów smakowych? I w końcu: gdzie szukać prawdziwego miodu faceliowego, aby być pewnym, że to produkt pochodzący z nektaru kwiatów facelii błękitnej? Zapraszamy do naszego vademecum na temat właściwości i zastosowania miodu faceliowego!
Miód faceliowy kontra inne gatunki miodu
Miód faceliowy to jeden z ciekawszych gatunków miodu nektarowego występujący praktycznie w całej Polsce, ale stosunkowo rzadko wybierany przez konsumentów. Dlaczego? Raczej sięgamy po to, co dobrze znamy a miód faceliowy raczej nie jest rozpowszechniony. To duży błąd! Jest cennym źródłem wielu mikroelementów i ma niezwykle korzystny wpływ na organizm. Zacznijmy jednak od początku…
Jak powstaje miód faceliowy?
Miód faceliowy to miód typowo nektarowy, czyli gatunek miodu pozyskiwany z nektaru kwiatów roślin miododajnych. W przypadku miodu faceliowego źródłem nektaru jest facelia błękitna – chętnie wybierana przez rolników na poplon roślina miododajna, która ma niezwykle wysoką wydajność miodową – z 1 ha uprawy można pozyskać od 300 do nawet 1100 kg miodu. Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia) to roślina należąca do rodziny ogórecznikowatych, do której należą także inne, bogato obfitujące w nektar rośliny takie, jak np. ogórecznik lekarski. Ta przyciągająca wzrok roślina, efektownie kwitnąca na niebiesko jest źródłem nektaru i pyłku dla pszczół w okresie od maja do sierpnia – zależnie od terminu siewu.
Jak rozpoznać prawdziwy miód z facelii?
Chociaż facelia błękitna kwitnie na niebiesko pozyskany z niej miód wcale nie wyróżnia się niebieskawym odcieniem. Po tym, że pszczoły noszą do ula nektar właśnie z facelii można rozpoznać po zbieranym pyłku – facelia błękitna to niezwykle bogate źródło pyłku kwiatowego, który ma ciemny, fioletowo-niebieski odcień i łatwo można go odnaleźć w komórkach plastra pszczelego. Z facelii można oprócz miodu pozyskiwać też pyłek pszczeli i pierzgę – wydajność pyłkowa facelii jest duża podobnie, jak wspomniana już wydajność miodowa. Miód z facelii, który został już rozlany do słoików wyróżnia się delikatnym, kwiatowym aromatem i smakiem. Wyróżnia się także lekko kwaskowatym posmakiem, dzięki czemu ten gatunek odpowiada na potrzeby nawet tych osób, które nie są miłośnikami słodyczy. Po skrystalizowaniu miód z kwiatów facelii błękitnej przybiera jasnobrązową, kremową barwę.
Właściwości zdrowotne miodu faceliowego
Miód faceliowy to produkt o wyjątkowych walorach zdrowotnych. Jest polecany przede wszystkim w problemach układu krwionośnego – obniża ciśnienie krwi, więc może być stosowany w nadciśnieniu, przy miażdżycy i wielu chorobach serca. Można go wykorzystywać także wspomagająco w problemach układu trawiennego: miód faceliowy oczyszcza organizm z toksyn – przede wszystkim używek takich, jak nikotyna, alkohol, kawa czy herbata. Miód z facelii wspiera pracę wątroby i może być stosowany przy wrzodach żołądka, dwunastnicy czy trzustki.
Sprawdź naszą ofertę preparatów zdrowotnych
Skład miodu faceliowego a jego właściwości zdrowotne
Tak, jak w przypadku wszystkich innych miodów większość w składzie miodu faceliowego stanowią węglowodany – w przypadku miodu z facelii głównym składnikiem jest fruktoza. Oprócz niej i wody miód faceliowy tworzą jeszcze białka, biopierwiastki takie, jak żelazo, magnez czy wapń a także kwasy organiczne, enzymy i witaminy m.in. z grup B czy C.
Komu jeszcze polecamy prawdziwy miód faceliowy?
Miód faceliowy polecamy także osobom, które chcą codziennie wspierać pracę układu odpornościowego. Podobnie, jak inne gatunki miodu miód z kwiatów facelii błękitnej zapobiega stanom zapalnym górnych dróg oddechowych i wspomaga walkę z pierwszymi objawami grypy i przeziębienia. Ten naturalny miód to wyśmienita propozycja także dla miłośników kulinarnych zastosowań miodu – jego delikatny, kwiatowy smak sprawi, że przygotowywane potrawy będą smakować zupełnie inaczej. Miód faceliowy sprawdzi się nie tylko jako składnik marynat czy sosów, ale także jako dodatek do deserów czy napojów. Ze względu na swoje łagodzące właściwości może być bezpiecznie stosowany przez osoby starsze i schorowane. Delikatny smak miodu faceliowego będzie odpowiadać też na pewno najmłodszym łasuchom, dla których można samodzielnie przygotować zdrowe przekąski z miodem i słodycze a nawet przetwory z miodem nie zawierające cukru!
Bibliografia:
Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Apiterapia. Leczenie miodem i produktami pszczelimi, Wydawnictwo SBM, 2020.
Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Krajowe miody odmianowe w lecznictwie i profilaktyce, Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2021, 114-124.
Jacek Jagiełło, Elżbieta Kołeczek, Michalina Horochowska, Zygmunt Zdrojewicz, Amelia Głowaczewska: Bursztynowe źródło zdrowia – zastosowanie miodu we współczesnej medycynie, Borgis – Medycyna Rodzinna, 1/2018, 64-69.