Właściwości i zastosowanie miodu gryczanego. Na co pomaga miód gryczany?
Ciemny, brunatny miód o zaskakująco gorzkim posmaku – taki właśnie jest miód gryczany. Co kryje się w tym słoiku z tym wyjątkowym miodem? Niezwykłe właściwości! Miód gryczany to jeden z bardziej pożądanych na rynku pszczelarskim produktów spożywczych. Jego właściwości cenione są zwłaszcza przez osoby starsze i lubiące niezwykłe połączenia smakowe. Miód gryczany to źródło wielu cennych dla zdrowia substancji i ma wiele zastosowań. Jakich? Sprawdź, jak wykorzystać miód gryczany i wspomóc swój organizm!
Miód gryczany – niezwykły gatunek, którego zawsze jest za mało!
Miód gryczany to gatunek miodu nektarowego, który powstaje w wyniku pozyskiwania nektaru z kwiatów gryki zwyczajnej. Jest to roślina chętnie uprawiana jako poplon i nie tylko; dla pszczelarzy to także bardzo wartościowy pożytek pszczeli ze względu na stosunkowo dużą wydajność miodową z hektara – można z niej zebrać od 100 do nawet 500 kg miodu z hektara. Miód gryczany jest pozyskiwany praktycznie w każdym regionie Polski.
Jak rozpoznać prawdziwy miód gryczany?
Prawdziwy, naturalny miód gryczany to gatunek o dość długim czasie krystalizacji w porównaniu np. z miodem wielokwiatowym. Szybkość krystalizacji jest uzależniona od obecności w pobliżu pasieki innych roślin miododajnych kwitnących w terminie kwitnienia gryki – im ich więcej, tym bardziej miód jest wielkokwiatowy a mniej gryczany. Ten gatunek wyróżnia się ciemną barwą – od brunatnej do nawet czarnej; czasem dostrzegalna jest lekko czerwona poświata w płynnym miodzie gryczanym. Miód z gryki to także unikat pod względem smaku – jest raczej mało słodki jak na miód. Ma lekko korzenny, a czasem wręcz gorzki posmak. Łatwo poznać go też po zapachu – na ogół miód ten wyróżnia się dość mocno zauważalnym zapachem kwiatów gryki zwyczajnej.
Dlaczego miód gryczany jest tak trudno dostępny?
Miód gryczany to jeden z chętniej kupowanych gatunków ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Pomimo, że gryka to bardzo miododajna roślina pozyskiwanie tego miodu jest dość trudne – pszczelarze zwracają uwagę na fakt, że pszczoły korzystające z tego pożytku na ogół są zdecydowanie bardziej agresywne. Gryka nektaruje też tylko w godzinach przedpołudniowych i dla pszczół to dodatkowe utrudnienie. Pozyskiwanie miodu z gryki jest utrudnione szczególnie wtedy, gdy w pobliżu nie ma innych roślin miododajnych kwitnących w podobnym terminie, co gryka.
Kup naturalne miody z pasieki już dziś
Właściwości zdrowotne miodu gryczanego
Skład miodu gryczanego a jego właściwości zdrowotne
Ten rodzaj miodu odznacza się na tle innych miodów odmianowych znaczną ilością związków fenolowych i biopierwiastków takich, jak np. magnez, żelazo czy jod. Jest ceniony także z uwagi na zawartość witamin – zawiera m.in. witaminę C, witaminę B1, B2 a nawet witaminę PP i β-karoten. Wyróżnia się także przez bardzo dużą zawartość enzymów, dzięki którym miód gryczany można uznać za jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków wśród miodów.
Jak działa miód gryczany?
Miód gryczany to absolutny unikat wśród miodów odmianowych pozyskiwanych w Polsce. Wykazuje silne działanie antybiotyczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wspomaga procesy odtruwania organizmu i działa regenerująco – można go więc stosować w stanach osłabienia organizmu. Najbardziej rozpowszechnione jest wykorzystywanie miodu gryczanego w walce z chorobami serca i układu krążenia – zawiera on m.in. rutynę, która uelastycznia naczynia krwionośne i magnez, który jest bardzo ważny dla prawidłowej pracy serca.
Komu polecamy prawdziwy miód gryczany?
Miód gryczany to jednak nie tylko produkt doskonały dla sercowców! Mogą go stosować także diabetycy – ma dość niski indeks glikemiczny, więc może stanowić alternatywę dla cukru a przy ustabilizowanej postaci cukrzycy spożywany w kontrolowanych ilościach może przynieść wiele korzyści. Rekomendujemy wybór tego właśnie gatunku także osobom z niedokrwistością – bogaty skład miodu gryczanego pomaga w leczniu anemii i jest solidnym źródłem energii, nawet dla dzieci. Miód gryczany polecamy także osobom, które cierpią z powodu wyczerpania po długotrwałym wysiłku psychicznym lub fizycznym. Można go stosować także wspomagająco w leczeniu chorób układu oddechowego.
Jak jeść miód gryczany?
Podobnie, jak inne gatunki miód gryczany można spożywać bezpośrednio na łyżeczce albo dodając go do posiłków. Lecznicze stosowanie miodu gryczanego to najczęściej rozpuszczanie go w wodzie – taki napój każdego dnia naturalnie wspomoże organizm. Do posiłku można dodać także pyłek pszczeli – to nie tylko pokarm dla pszczół, ale też bogate źródło witamin i minerałów dla człowieka.
Bibliografia:
Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Apiterapia. Leczenie miodem i produktami pszczelimi, Wydawnictwo SBM, 2020.
Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Krajowe miody odmianowe w lecznictwie i profilaktyce, Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2021, 114-124.