Zastosowanie maty ocieplającej w ulu


Zalety mat słomianych

Mata słomiana chłonie wilgoć w zimie i bez problemu może ją oddać latem. Maty są wieloletnie i trwałe. Jest to idealne rozwiązanie dla pszczelarzy ceniących sobie wysoką jakość powiązaną z użyciem naturalnych materiałów. Gorąco polecamy oferowane maty ocieplające do uli.

Ocieplenie górne

Oferujemy także maty do ocieplenia górnego uli. Ocieplenia górne, zwane inaczej poduszkami lub matami górnymi do uli, wykonane są z sieczki słomy żytniej włożonej w drewnianą ramę i obszyte mocnym półtnem. Tak jak w przypadku mat słomianych, ocieplenia doskonale chłoną nadmiar wilgoci z ula a rodziny pszczele doskonale reagują na obecność ociepleń w ulu.

Samo ocieplenie jest niezastąpione wczesną wiosną przy pobudzaniu matek do czerwienia. Rodzina pszczela musi wtedy zapewnić odpowiednią temperaturę do wychowu czerwiu pszczelego. Latem, zapewnia izolację termiczną i chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się ula i rodziny pszczelej. Wykonanie zarówno mat jak i ociepleń górnych to w całości ręczna robota! Można w zasadzie powiedzieć, że jest to rękodzieło. Wykonanie ich jest niesamowicie pracochłonne i wymaga ogromnych nakładów środków (słoma do wykonania mat jest zbierana ręcznie przy użyciu snopowiązałki).