Co piją pszczoły?


Pszczoły, jak każde inne organizmy potrzebują wody do niezbędnego rozwoju. To jednak niejedyny pszczeli napój…. Chociaż zapotrzebowanie na wodę dla pszczół jest uzależnione nie tylko od temperatury, ale i obecności pożytków pszczelich w każdym dobrze zorganizowanym gospodarstwie pasiecznym powinno znaleźć się miejsce dla poidła pasiecznego. Jak przygotować stanowisko do pobierania wody dla pszczół i kiedy warto to zrobić? O czym może świadczyć wzmożone zainteresowanie pszczół wodą w poidle? Dzisiaj opowiemy Ci wszystko na temat pszczelich napojów!

co piją pszczoły jak przygotować poidło dla pszczół

Po co pszczołom woda?

Każdy żywy organizm potrzebuje wody do prawidłowego rozwoju. Pszczoły nie odbiegają pod tym względem od innych zwierząt – woda stanowi dla nich bardzo ważny element codziennej diety. Największe potrzeby pszczół co do korzystania z wody możemy zaobserwować wczesną wiosną – w tym momencie wewnątrz ula trwają bardzo intensywne prace nad rozwojem nowych pokoleń pszczół. Rosnące wewnątrz komórek pszczelich plastrów larwy potrzebują wody – wykorzystują ją przede wszystkim do rozcieńczania pierzgi pszczelej, która stanowi dla nich bardzo wartościowy pokarm. Im więcej rozwijającego się czerwiu wewnątrz komórek plastrów – tym większe zapotrzebowanie rodziny pszczelej na wodę. Szczyt potrzebnej ilości wody do przeżycia przypada właśnie wczesną wiosną, kiedy matki pszczele intensywnie czerwią.

Jakie inne pszczele napoje mogą zainteresować naszych podopiecznych?

Oprócz wody czy wspomnianej wcześniej papki z pierzgi i wody pszczoły korzystają też z innych napojów. Interesujący je jest przede wszystkim rozcieńczony nektar, który jest przynoszony do ula z pożytku. Jedynie zimą pszczoły nie potrzebują w ogóle korzystania z zewnętrznych źródeł wody – pokarm dla pszczół w postaci syropu cukrowego, który jest magazynowany w ramkach całkowicie zapewnia zapotrzebowanie na wodę zimą.

Zobacz produkty w kategorii Pokarm dla pszczół

Poidło dla pszczół – nie tylko stanowisko pobierania wody

Poidło dla pszczół to naszym zdaniem obowiązkowe wyposażenie każdej pasieki. Dlaczego?

- Pszczoły, które mają poidło w pobliżu uli nie muszą szukać nowych źródeł wody i odbywać dalekich lotów po wodę. Duże zapotrzebowanie na wodę szczególnie wiosną wymaga od pszczół transportujących tą cenną ciecz do ula wykonania nawet kilku tysięcy dodatkowych lotów na dobę!

- odpowiednio przygotowane poidło dla pszczół gwarantuje nie tylko źródło wody w pobliżu, ale i znacznie ułatwia pracę pszczół – nagrzewająca się w poidle woda jest gotowa do spożycia przez pszczoły;

- dla pszczelarza, który bacznie obserwuje, co się dzieje w jego pasiece poidło może być źródłem dodatkowych informacji – np. o obecności nowych pożytków w okolicy. Pszczoły, które mają w pobliżu nektarujące pożytki pszczele nie będą się interesować wodą z poidła. 

Konstrukcja poidła dla pszczół

Wiemy już, dlaczego warto postawić poidło w pasiece. Jak powinno wyglądać i jakie są najważniejsze elementy poidła dla pszczół?

Gotowe poidła dla pszczół

W sprzedaży znajdziemy wiele gotowych poideł dla pszczół – najpopularniejsze poidło pasieczne dla pszczół to prosta, drewniana konstrukcja wyposażona w rowki, w które wpływa woda ze słoika. Przy większej pasiece lub w pasiece wędrownej źródłem wody najczęściej jest beczka lub kanister, z której powoli, ale systematycznie wypływa woda. Oprócz poideł typowych dla pszczół w pasiekach często są wykorzystywane także poidła dla innych zwierząt gospodarskich, np. poidła dla drobiu.

Samodzielnie wykonane poidło dla pszczół

Poidło oczywiście można wykonać też samodzielnie. Wystarczy blaszana lub drewniana konstrukcja, wewnątrz której umieścimy keramzyt, mech lub niewielkie drewniane elementy – pływaki, na powierzchni której będą mogły przysiąść na chwilę spragnione pszczoły. Poidło może być przepływowe – woda wpływa i wypływa – lub stałe, bez odpływu. W tym drugim przypadku trzeba pamiętać o regularnej wymianie wody w zbiorniku.

Kiedy i gdzie ustawić poidło dla pszczół?

Co ciekawe, nie każdy moment jest odpowiedni na ustawienie poidła. Okazuje się, że zbyt późno ustawione poidło… będzie puste przez cały sezon! Pszczoły w ogóle nie będą nim zainteresowane, ponieważ to wczesną wiosną szukają źródeł wody, z których korzystają cały sezon. Z tego powodu poidło najlepiej ustawić w wybranym miejscu na początku marca.

Najlepszym miejscem na ustawienie poidła będzie lokalizacja blisko uli – najlepiej pomiędzy nimi lub w niewielkiej odległości od pasieczyska. Miejsce powinno być osłonięte od wiatru, aby nie uszkodzić konstrukcji poidła, ale niekoniecznie zacienione – obecność promieni słonecznych jest jak najbardziej mile widziana z uwagi na nagrzewanie się wody w poidle a ciepłą wodę pszczoły chętniej pobierają.

Woda i pszczoły – nie tylko poidło!

Woda nieustannie towarzyszy rozwojowi rodziny pszczelej, ale nie tylko w postaci pszczelego napoju. Na jakie inne procesy z udziałem wody możemy natknąć się wewnątrz ula?

Odparowywanie miodu

W trakcie produkcji miodu nektar przynoszony do ula przez zbieraczki jest stopniowo zagęszczany i odparowywany. To nie tylko pozwala maksymalnie wykorzystać najbardziej odżywcze składniki miodu, ale też gwarantuje długą przydatność miodu do spożycia – miód o zawartości wody mniej niż 20% będzie można długo przechowywać. Wyjątkiem jest miód wrzosowy – dla tego gatunku Polskie Normy dopuszczają zawartość wody w miodzie na poziomie 23%.

Kontrola wilgoci wewnątrz uli

Woda nie tylko jest niezbędna pszczołom. Może im także zaszkodzić. Nieodpowiednia wentylacja gniazd, szczególnie wiosną może doprowadzić do pojawienia się pleśni na ściankach ula a w skrajnej sytuacji nawet i na plastrach. To zagrożenie dla pszczół – w takim środowisku pszczoły są bardziej narażone na działanie drobnoustrojów wywołujących choroby grzybowe.