Czy w ciąży można jeść miód? Wyjaśniamy!


Naturalne, nieskażone sztucznymi dodatkami produkty cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Staramy się odżywiać coraz bardziej świadomie, uważnie dobierać składniki tworzące danie i na nowo odkrywamy leczniczą moc ziół i innych darów natury – m.in. naturalnych produktów pszczelich. O zdrowie warto dbać w każdym momencie swojego życia, ale jest taki szczególny moment, w którym przyszłe mamy wyjątkowo troszczą się o to, co i w jaki sposób jedzą. W ciąży wszystko wydaje się „podejrzane”. Czy miód służy – a może szkodzi – nowo rozwijającemu się życiu i czy warto sięgać po w ciąży? Obalamy mity i ujawniamy, jak jest naprawdę!

Czy w ciąży można jeść miód? Wyjaśniamy!

Naturalny miód pszczeli – antybiotyk prosto z ula

Naturalny miód pochodzący ze sprawdzonego źródła to coś więcej niż solidna dawka węglowodanów. Miód pszczeli dzięki substancjom pochodzenia roślinnego i zwierzęcego stał się prawdziwym synonimem zdrowia. Zawiera cenne biopierwiastki – takie, jak magnez czy żelazo, witaminy m.in. z grup B i C, enzymy, kwasy organiczne i wiele, wiele innych. Skład poszczególnych gatunków miodu nieco różni się między sobą, stąd też nie wszystkie odmiany miodu mają takie samo działanie. Jaki miód wybrać? Odpowiedź na to pytanie poznasz w dalszej części artykułu.

Lecznicze właściwości miodu pszczelego kontra ciąża: wolno czy nie?

Miód w ciąży nie jest produktem zakazanym. Właściwie, z medycznego punktu widzenia jest to często jeden z niewielu naturalnych medykamentów, po które można sięgnąć w tym wyjątkowym stanie. Miód ma udowodnione działanie:

- przeciwgorączkowe,

- napotne,

- bakteriobójcze,

- wzmacniające odporność,

- łagodzące objawy przeziębienia,

- wspierające pracę układu trawiennego.

Zapoznaj się z ofertą naszych pszczelich preparatów zdrowotnych

Kiedy stosować miód w ciąży?

Łyżka miodu codziennie to coś więcej niż zdrowy nawyk. Regularne spożywanie miodu – nawet w niewielkich dawkach – to sposób na walkę z wieloma dolegliwościami, które dopadają także przyszłe mamy. Jest kilka wyjątkowych sytuacji, w których szczególnie warto sięgnąć po miód:

Grypa i przeziębienie

W ciąży każda infekcja może być groźna. Każdy z nas ma zwykle sprawdzone leki, które stosuje, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy przeziębienia i grypy. Ciąża bardzo często uniemożliwia stosowanie popularnych farmaceutyków uderzających w katar, kaszel i podwyższoną temperaturę. Tymczasem ciepła herbata z miodem i sokiem malinowym lub innym, naturalnym syropem to świetny sposób na wsparcie walczącego z chorobą organizmu.

Niedobory witamin i minerałów

Jedną z częstszych, ciążowych przypadłości jest anemia ciążowa – nic dziwnego, organizm przyszłej mamy pracuje w okresie ciąży na podwójnych obrotach. Uzupełnienie poziomu takich biopierwiastków, jak żelazo jest możliwe nie tylko dzięki lekom z apteki – z pomocą przychodzą naturalne produkty pszczele takie, jak miód gryczany.

Zamiast cukru

Niektóre przyszłe mamy walczą w okresie ciąży z wyjątkową ochotą na słodkie. Zamiast sięgać po cukierki i batoniki wybierz wyjątkowe miody z naturalnymi dodatkami, przetwory z miodem i zdrowe przekąski z miodem.

Jaki miód w ciąży będzie najlepszym wyborem?

Polecamy kilka gatunków, które wyjątkowo warto wybrać w okresie przygotowywania się na narodziny dziecka:

Miód lipowy

Przetestowany przez stulecia miód lipowy z polskich pasiek to jeden z najskuteczniejszych naturalnych medykamentów pomagających w walce z grypą i przeziębieniem. Ale nie tylko! Miód lipowy ma też działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie – a w ciąży często zdarzają się kłopoty ze snem. 

Miód gryczany

Uważany za jeden z najzdrowszych gatunków miodu, o wyjątkowo dużej koncentracji składników odżywczych. Miód gryczany znajduje zastosowanie w leczeniu anemii, ale jest też pomocny dla układu krążenia – a podwójnie obciążony organizm przyszłej mamy wymaga wsparcia! Problemy z krążeniem takie, jak żylaki, opuchnięte stopy czy pojawiające się na skórze pajączki to przecież jedne z najczęściej występujących objawów towarzyszących ciąży.

Miód nawłociowy

Mniej popularny gatunek miodu nektarowego, na który warto zwrócić uwagę szczególnie pod kątem leczenia zapaleń układu moczowego. Bakteriobójcze właściwości tego miodu powodują, że skutecznie wspiera on leczenie wszelkich dolegliwości ze strony nerek i pęcherza, które często przytrafiają się w ciąży.

O czym pamiętać sięgając po miód w ciąży?

Miód to słodki przysmak, na który trzeba uważać – w ciąży szczególnie! Na co zwrócić uwagę?

Zgaga

Zgaga to jedna z najczęściej występujących u ciężarnych dolegliwości. Jest właściwie nieunikniona – rosnący bobasek potrzebuje coraz więcej miejsca i zaczyna uciskać narządy wewnętrzne. Chociaż niektórym przyszłym mamom woda z miodem może pomóc na zgagę, zjedzenie miodu wprost z łyżeczki może spotęgować uczucie pieczenia w przełyku. Jak tego uniknąć? Jeśli planujesz wprowadzić miód do codziennej diety warto robić to stopniowo i sprawdzać, jak zareaguje organizm.

Cukrzyca ciążowa

Kobiety spodziewające się dziecka bardzo często borykają się też z problemem cukrzycy ciążowej – nawet, jeśli przed ciążą wyniki badań były wzorowe. W takim przypadku warto przedyskutować z lekarzem prowadzącym ciążę i/lub z diabetologiem możliwość wprowadzenia miodu do codziennej diety. W zależności od odmiany miód może mieć różny indeks glikemiczny, ale średnio wskaźnik ten dla miodu wynosi ok. 55, więc jest to produkt, którego w diecie cukrzycowej raczej będziemy unikać. Wyjątkiem może być miód akacjowy, który charakteryzuje się najniższym indeksem glikemicznym spośród miodów pozyskiwanych w Polsce. Jednak nawet miód akacjowy nie powinien być spożywany w nadmiarze.

I co dalej? Miód w diecie matki karmiącej i małych dzieci

Przyjście na świat nowego człowieka wiele zmienia. A co z miodem w diecie matki karmiącej i diecie niemowląt, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze stałymi posiłkami? 

Miód w diecie mamy karmiącej piersią

Dieta matki karmiącej to jeden z największych, nadal stosowanych mitów. Pokarm produkowany jest z krwi i archaiczne zalecenia dotyczące unikania w trakcie karmienia piersią cytrusów, warzyw kapustnych czy grzybów już dawno nie są aktualne. Do pokarmu mogą przenikać jedynie alergeny – miód raczej do nich nie należy, więc mama karmiąca piersią spokojnie może sięgać po ten słodki przysmak i zastępować nim farmaceutyki, które pomagają zwalczyć przeziębienie.

Miód w diecie niemowląt

Aktualne wytyczne zalecają, aby miód wprowadzić do diety dziecka dopiero po ukończeniu 1. roku życia. Wcześniejsze podanie miodu niemowlętom może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem botulizmu niemowlęcego – niezwykle groźnej dla niemowląt choroby, która jest związana ze spożyciem bakterii jadu kiełbasianego.

Bibliografia:

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Apiterapia. Leczenie miodem i produktami pszczelimi, Wydawnictwo SBM, 2020.