Do czego służy krata odgrodowa


Zastosowanie kraty odgrodowej sprawia, że pszczelarz podchodzący do ula wie doskonale w której części ula należy szukać matki a z której części ula może pozyskiwać czysty miód pszczeli a wyciągane plastry z części magazynowej pozbawione będą czerwiu pszczelego. Kraty odgrodowe są dostosowane wielkością do typu ula.

Rodzaje krat odgrodowych

Wyróżniamy kraty odgrodowe pionowe, które mają najczęściej zastosowanie w ulach leżakach, gdzie rozbudowa poprzeczna gniazda pszczelego musi być ograniczona i tym samym stworzone miejsce do gromadzenia miodu. Kraty odgrodowe poziome mają zastosowanie w ulach stojakach, inaczej ulach korpusowych, gdzie część gniazdową - rodnię oddzielamy od miodni dzięki położeniu kraty. Gniazdo pszczele może mieć wtedy jeden lub dwa korpusy w zależności od wielkości ramki oraz siły rodziny pszczelej i plenności matki pszczelej. Kraty odgrodowe poziome oprócz wielkości mogą się różnić również materiałem z jakiego są wykonane. Wyróżniamy kraty odgrodowe winidurowe, kraty odgrodowe plastikowe i kraty odgrodowe metalowe. Te ostatnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze względu na ich trwałość. Do krat plastikowych grubych oraz krat metalowych posiadamy w ofercie specjalne skrobaki do krat, dzięki czemu można je wyczyścić również w otworach gdzie przechodzą pszczoły.

Folie powałkowe

Folie powałkowe to wykonane z grubej folii arkusze dostosowane wielkością do typu ula. Mają podobne zastosowanie jak powałka w ulu. W szybki sposób można przykryć całość korpusu ula i jednocześnie widzieć co się dzieje pomiędzy ramkami. Sam materiał z jakiego wykonana jest folia powałkowa jest dość gruby i trwalszy niż jakakolwiek inna folia.