Jak przechowywać pyłek pszczeli?


Dla miłośników naturalnych produktów pasiecznych pyłek kwiatowy jest jednym z najważniejszych pszczelich smakołyków. Coraz więcej osób uzupełnia dietę w różne mikroskładniki włączając do codziennych posiłków pyłek pszczeli lub pierzgę. Wybierając produkty pszczele – nie tylko miód, ale właśnie i pyłek, pierzgę czy propolis warto pamiętać nie tylko o spożyciu ich w określonym przez producenta terminie, ale także o sposobie przechowywania. Jak przechowywać pyłek pszczeli, aby jak najdłużej korzystać z jego prozdrowotnych właściwości? Czy podobne zasady przechowywania dotyczą też innych produktów pszczelich?

jak przechowywać pyłek pszczeli właściwości

Co to jest pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli to jeden z podstawowych produktów pszczelich powszechnie pozyskiwanych w wielu gospodarstwach pasiecznych. Pyłek przynoszony przez pszczoły do ula występuje w postaci różnokolorowych, miękkich granulek o nieregularnych kształtach. W sprzedaży występuje w słoikach lub w ekologicznych strunowych opakowaniach.

Jak powstaje pyłek pszczeli i jakie są jego właściwości?

Pyłek pszczeli jest – oprócz miodu, pierzgi pszczelej i mleczka pszczelego – podstawowym pokarmem pszczół. Zbierają go robotnice – zbieraczki oblatując kwiaty roślin pyłkodajnych. Pszczoły mogą poławiać jednocześnie i miód, i pyłek, ponieważ granulki pyłku są gromadzone w oddzielnych wolach. Kolor granulek pyłku pszczelego jest uzależniony od gatunku, z którego korzystają pszczoły. Gromadzony w wolach przez robotnice pyłek często jest z daleka widoczny – dla pszczelarza obserwującego pszczoły podczas pracy to jedna z najważniejszych informacji o pożytku. 

Po co pszczołom pyłek kwiatowy?

Dla pszczół pyłek kwiatowy jest podstawowym źródłem pożywienia. Jest źródłem przeróżnych związków chemicznych – od cukrów i białek, po kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Pyłek pszczeli jest też inaczej określany jako chlebek pszczeli – to świadczy o tym, jak bardzo podstawowym źródłem pożywienia jest w każdym ulu. Pyłek pszczeli jest magazynowany także w postaci pierzgi pszczelej, która jest mieszaniną pyłku, miodu i wydzieliny gruczołów ślinowych pszczół. W tej postaci może być przechowywany przez zdecydowanie dłuższy czas. Dzięki temu, że pyłek razem z miodem i śliną pszczół jest ubijany w komórkach plastra pszczelego pierzga jest dodatkowo zakonserwowana.

Zobacz produkty w kategorii Pyłek pszczeli - pyłek kwiatowy

Jak jest pozyskiwany pyłek kwiatowy?

Poławiacze wylotkowe

Pyłek kwiatowy pozyskuje się w Polsce na dwa sposoby – pierwszym z nich jest poławianie go w trakcie przynoszenia go przez zbieraczki do ula. W tym celu wykorzystywane są wylotowe poławiacze pyłku, które stanowią rodzaj dodatkowego wejścia dla pszczół przed wylotkiem właściwym. Ten rodzaj poławiaczy pyłku będzie właściwy dla niedużych pasiek amatorskich – można nim poławiać niewielkie ilości pyłku pszczelego na własne potrzeby. 

Poławiacze dennicowe

Na większą skalę stosowane są dennicowe poławiacze pyłku – są to poławiacze pyłku zintegrowane z dennicami dostosowanymi do konkretnego typu ula. Zastosowanie tego typu poławiacza pyłku umożliwia pozyskiwanie obnóży spadających na dno ula w trakcie obróbki przyniesionego do gniazda pyłku przez pszczoły – a te ilości – wbrew pozorom – są naprawdę spore. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość pozyskania pyłku kwiatowego w sposób praktycznie bezkontaktowy z pszczołami – z tyłu dennicy z poławiaczem pyłku znajduje się szuflada, w której jest gromadzony pyłek. 

Przechowywanie pyłku pszczelego – jak to dobrze zrobić?

Pyłek kwiatowy powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach – jest to produkt naturalny, do którego nie są dodawane jakiekolwiek konserwanty a to rzutuje na jego przydatność do spożycia. Informacji na temat sposobu przechowywania, jak i terminu przydatności pyłku warto szukać na etykietach – etykiety na miód i pyłek pszczeli są podstawowym źródłem informacji nie tylko na temat produktu, ale i na temat gospodarstwa pasiecznego, z którego pochodzą. Pyłek należy przechowywać w chłodnym miejscu bez dostępu wilgoci – istnieje ryzyko zepsucia się granulek pyłku przy zbyt dużej wilgotności powietrza. Najkorzystniejsza dla pyłku byłaby temperatura ok. 5°C. Opakowanie, w którym przechowujemy pyłek powinno być szczelnie zamykane za każdym razem, gdy z niego korzystamy.

Nie tylko pyłek – przechowywanie innych produktów pszczelich

Wszystkie produkty pasieczne należy przechowywać w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii wewnątrz słoika z miodem czy opakowania z pyłkiem lub pierzgą. Wymagania co do przechowywania różnią się dla poszczególnych produktów pszczelich – najbardziej restrykcyjnych warunków wymaga mleczko pszczele, które jest wrażliwe nie tylko na temperaturę, ale i na obecność promieni słonecznych. Najmniejsze wymagania ma kit pszczeli, który w temperaturze pokojowej jest kruszącym się ciałem stałym. Miód pszczeli wymaga temperatury poniżej 17-18°C a najdłużej można go przechowywać w temperaturze 8-10°C w suchym i zacienionym miejscu.