Jaki miód działa najlepiej na nerki?
Naturalne miody pszczele to remedium na wiele przeróżnych dolegliwości. Wzmacniają odporność, pomagają w procesach trawiennych a nawet pozwalają złagodzić objawy nerwicy i zlikwidować uciążliwe odczucie zmęczenia. Miód pszczeli to też pomocna broń w walce z problemami układu moczowego. Który miód jest najlepszy na nerki? Jaka jest rola miodu w leczeniu chorób układu moczowego i czy inne produkty pszczele również mają pozytywny wpływ na organizm człowieka? Dziś pod lupę bierzemy gatunki miodu, które pomogą w zapaleniu pęcherza i innych dolegliwościach układu moczowego!
Miód prosto od pszczelarza – recepta na całe zło!
Miody pszczele – niezależnie od tego, czy są to naturalne miody prosto z pasieki, czy też kremowane miody z naturalnymi dodatkami (np. liofilizowaną maliną czy cytryną) – są źródłem wielu cennych dla organizmu substancji. Pomimo, że zdecydowaną większość składowych miodu stanowią węglowodany i woda, już niewielkie domieszki innych substancji takich, jak enzymy czy kwasy organiczne wpływa na lecznicze właściwości miodu. Naturalny miód pszczeli prosto od pszczelarza to również źródło witamin i biopierwiastków – takich, jak np. żelazo, magnez czy wapń.
Miód prosto z pasieki – pomocna broń w walce z chorobami układu moczowego
Produkt pracy pszczelego roju może mieć pozytywny wpływ na uciążliwe objawy ze strony układu moczowego. Miód i inne produkty pszczele takie, jak pierzga czy propolis stosuje się też profilaktycznie. Jakie problemy można naturalnie wyeliminować przy użyciu miodu?
- stany zapalne pęcherza, cewki moczowej czy nerek – miód ma działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Pomaga łagodzić zmiany wywołane zapaleniem i działa łagodząco. Powszechnie znane jest też rozkurczowe działanie miodu;
- poprawa funkcjonowania nerek – miód rozszerza naczynia krwionośne, także te, które są zlokalizowane w nerkach. Dzięki lepszemu ukrwieniu transport płynów przez nerki działa bardziej sprawnie;
- kamica nerkowa i problemy ze zbyt małą ilością przyjmowanych płynów na dobę – jak wiadomo, odpowiednie nawadnianie to podstawa, jeśli chodzi o funkcjonowanie nerek i innych elementów układu moczowego. Szklanka wody z miodem każdego dnia pomoże zwiększyć ilość przyjmowanych płynów a zarazem zadbać o kondycję nerek, minimalizując ryzyko wystąpienia złóg a w rezultacie kamicy nerkowej.
Jakie składniki miodu odpowiadają za jego pozytywny wpływ na kondycję nerek?
Jedną z najważniejszych substancji, która poprawia funkcjonowanie nerek jest arbutyna. Jest to związek chemiczny o charakterze bakteriobójczym i przeciwwirusowym. Arbutyna jest obecna przede wszystkim w ciemnych miodach, szczególnie w miodach spadziowych. Pozytywny wpływ na układ moczowo-płciowy mają też szczególnie olejki eteryczne i żywice.
Zobacz jak miód wpływa na Twoje zdrowie dzieki naszej literaturze
Jaki miód na nerki?
Miód rzepakowy
Miód rzepakowy – pomimo, że jest to jasny gatunek odmianowego miodu nektarowego – poprawia funkcjonowanie nerek przede wszystkim dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym. Miód rzepakowy jest zalecany w przypadku schorzeń układu krążenia – przeciwdziała miażdżycy, ale też ogólnie poprawia funkcjonowanie obiegu krwi. Dzięki swoim zdolnościom do rozszerzania naczyń krwionośnych poprawia też ukrwienie nerek.
Miód nawłociowy
Miód nawłociowy to gatunek podbierany jako jeden z ostatnich w sezonie. Powstaje w wyniku zbierania przez pszczoły nektaru z charakterystycznych, żółtych kwiatów nawłoci pospolitej. Ma charakterystyczną, ciemną barwę i zawiera dużo arbutyny – związku korzystnie wpływającego na pracę nerek.
Miód wrzosowy
Kolejnym gatunkiem, który warto polecić osobom borykającym się z problemami układu moczowego jest miód wrzosowy. To wyjątkowa odmiana miodu nazywana często miodem królewskim ze względu na bardzo dużą w porównaniu do innych gatunków zawartość mikroelementów. Miód wrzosowy wyróżnia działanie moczopędne i przeciwzapalne, więc można go z powodzeniem stosować profilaktycznie w chorobach układu moczowego.
Miody spadziowe
Miody ze spadzi iglastej, jak i liściastej są polecane nie tylko w schorzeniach układu moczowego, ale ogólnie są uznawane za jedne z najzdrowszych gatunków miodu. Miody spadziowe wyróżnia nie tylko nietypowy, mało słodki smak, ale też duża zawartość mikroelementów – enzymów, witamin z grupy B, A i K, żelaza, manganu, magnezu, cynku, miedzi, potasu, wapnia, fosforu, kobaltu. W składzie miodów spadziowych znajdziemy też garbniki i żywice.
Jak jeść miód, aby wspierać codzienną pracę nerek?
Wystarczy już 3 łyżki miodu dziennie, aby skutecznie pomóc w łagodzeniu objawów chorób układu moczowego i zapobiegać kolejnym schorzeniom. W leczeniu kamicy nerkowej sprawdza się miód w połączeniu z oliwą z oliwek i sokiem z cytyny.
Bibliografia:
Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Miody odmianowe i ich znaczenie lecznicze, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, 2002.