Jakie informacje muszą się znaleźć na etykiecie słoika z miodem? Wyjaśniamy!
Pyszny przysmak, jakim jest naturalny miód pszczeli to stały bywalec w domu praktycznie każdego z nas. Idealnie komponujący się z wieloma innymi produktami spożywczymi, niezastąpiony w kuchni, ale i medycynie naturalnej. Ceniony za swoje prozdrowotne właściwości i wykorzystywany przy wielu różnych dolegliwościach… Cudownie wyciszający i wspomagający odporność – czy trzeba mówić coś więcej na temat miodu? Aby w pełni skorzystać z jego rewelacyjnych właściwości przed zakupem warto przyjrzeć się etykiecie na słoiku. Co powinno znaleźć się na etykiecie słoika z miodem i jakich informacji szukać, aby mieć pewność, że jest to produkt najwyższej jakości?
Miód – doskonały tylko wtedy, gdy sprawdzony!
Rynek produktów pszczelich w Polsce, mimo swojej wieloletniej tradycji niestety ciągle musi borykać się z problemem taniego, importowanego miodu zza granicy, którego jakość jest często zdecydowanie niższa niż jakość miodu z rodzimych pasiek. Jak rozpoznać sprawdzony miód? Przede wszystkim po etykiecie! O tym, jak cennych informacji może dostarczyć etykieta produktu nie trzeba nikogo przekonywać – tak samo, jak w przypadku innych produktów spożywczych jest w przypadku etykiet na słoikach z miodem. Prześledźmy więc, co powinno znaleźć się na takiej etykiecie i na które informacje warto zwrócić szczególną uwagę!
Jakie informacje powinna zawierać etykieta słoika z miodem?
Etykieta miodu – podobnie, jak w przypadku innych produktów spożywczych dostarcza informacji na temat konkretnego produktu wewnątrz opakowania, w naszym przypadku wewnątrz słoika. Dokładna identyfikacja miodu będzie możliwa tylko wtedy, gdy poznamy:
Gatunek miodu
W Polsce występuje wiele różnych odmian miodu – w sprzedaży znajdziemy miody nektarowe, miody spadziowe i miody nektarowo-spadziowe. Wśród miodów nektarowych zdecydowanie najpopularniejsze są miody lipowe, gryczane i wielokwiatowe, ale to niejedyne gatunki podbierane w Polskich pasiekach. Oprócz tradycyjnych miodów nektarowych czy spadziowych coraz popularniejsze są też miody z naturalnymi dodatkami, np. miód z maliną czy miód z cytryną, dodatkowo wykorzystujący liofilizowane owoce i ich zdrowotne właściwości. Niezależnie od tego, jaki gatunek miodu wybierzesz – na etykiecie powinna znajdować się precyzyjna informacja odnośnie rodzaju miodu a jeśli jest to kremowany miód z dodatkami – informacja o procentowej zawartości wykorzystanego dodatku.
Dane pozwalające na bezpośrednią identyfikację producenta
Etykiety na miód zawierają też informację dotyczącą producenta miodu. Seria uniwersalna etykiet zwykle posiada miejsce na pieczątkę właściciela pasieki – to najszybsza metoda znakowania słoików. Jeśli etykieta była przygotowana na specjalne zamówienie pszczelarza wtedy jego dane kontaktowe zwykle są po prostu jednym z elementów nadruku. Dane kontaktowe do pszczelarza umożliwiają nie tylko zamawianie kolejnych słoików w przyszłości – to też gwarancja, że za wysoką jakość produktu odpowiada konkretna osoba.
Zapoznaj się z naszą oferta słoików na miód
Data minimalnej trwałości i warunki przechowywania
Miód, który jest przechowywany w odpowiednich warunkach zachowuje swoje walory przez bardzo długi czas. Co więcej, ze słoika miodu, który nie ma kontaktu z promieniami słonecznymi i jest przechowywany w chłodnym, suchym miejscu możemy korzystać przez wiele lat! Nie każdy wie jednak, jak przechowywać miód, aby nie sfermentował – dlatego informacje na temat warunków przechowywania i daty minimalnej trwałości miodu są szczególnie istotne.
Numer partii produkcyjnej
To obowiązkowy element oznakowania, który często zastanawia zwłaszcza początkujących pszczelarzy. Numerem partii produkcyjnej może być np. data minimalnej trwałości miodu.
Oznaczenie dotyczące pochodzenia miodu
Tym, co wyróżnia słoiki miodu produkowanego przez polskich pszczelarzy jest oznaczenie „Produkt polski” lub „Wyprodukowano w Polsce”. Miód importowany zza granicy nie będzie posiadać tego typu oznaczeń, chociaż na etykiecie możemy znaleźć często inne, nieco mało precyzyjne oznaczenia – np. „Wyprodukowano na terenie Unii Europejskiej”.
Masa, objętość lub zawartość
Miód pszczeli jest sprzedawany w słoikach o różnych objętościach. Najpopularniejsze są słoiki o pojemności 900 ml, ale coraz częściej możemy natknąć się też na słoiki o pojemności 720 czy 540 ml. Warto zwracać uwagę na informację o masie netto czy objętości netto, którą znajdziemy na etykiecie – zwłaszcza po to, aby uniknąć rozczarowania już po zakupie.
Jakie informacje na etykiecie mogą wprowadzić nas w błąd?
W przepisach dotyczących znakowania żywności możemy znaleźć informację, że etykieta produktu spożywczego w żaden sposób nie może wprowadzać konsumenta w błąd – podobnie jest i w przypadku miodu. Na etykiecie miodu mogą – i nawet powinny - być podane wartości odżywcze produktu, ale na pewno nie powinny się tam znaleźć informacje o leczniczym działaniu danego gatunku miodu. Wskazywanie na etykiecie na walory zdrowotne danego gatunku nie jest właściwe dlatego, że inna odmiana miodu też może mieć podobne działanie.