Miód a cukrzyca. Czy cukrzyk może jeść miód?


Naturalny miód prosto z ula to znany i ceniony na całym świecie zamiennik cukru. Nie zawsze można go jednak zastosować zamiast tradycyjnego, białego kryształu. Stosowanie miodu zamiast cukru na co dzień niesie ze sobą szereg korzyści – od wzmocnienia odporności po wspomaganie procesów leczniczych, np. w przypadku wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych. Dzisiaj przyjrzymy się z bliska, w jakich sytuacjach miód może być wykorzystywany przy cukrzycy. Czy osoby chore na cukrzycę mogą korzystać z dobrodziejstw płynących z ula? Kiedy jest możliwe używanie miodu pszczelego przy cukrzycy i po jaki gatunek powinien sięgnąć diabetyk?

miód a cukrzyca informacje

Czy cukrzyk może pozwolić sobie na coś słodkiego?

Nie od dziś wiadomo, że chorzy na cukrzycę najczęściej muszą stosować ścisłą dietę. Źródłem węglowodanów są przecież nie tylko słodycze, ale także pieczywo a nawet makarony i napoje. Cukrzyk właściwie na każdym kroku musi uważać. Ale czy da się żyć bez odrobiny słodyczy?

Naturalny miód pszczeli – coś więcej niż tylko słodycz!

Naturalny miód z pasieki, mimo, że jest źródłem węglowodanów zawiera w sobie także inne substancje. Miód to cenne źródło enzymów, kwasów organicznych czy różnych biopierwiastków – dokładny skład jest uzależniony od nektaru roślin miododajnych, z których powstał miód. Miody spadziowe – czyli te powstałe poprzez pobieranie przez pszczoły osadzających się na liściach i gałęziach drzew i krzewów wydzieliny czerwców takich, jak np. mszyce charakteryzują się jeszcze innym składem niż miody nektarowe. W miodzie znajdziemy także witaminy – m.in. te z grupy A, B czy C. 

Sprawdź naszą ofertą przekąsek z miodem

Kiedy cukrzyk może jeść miód?

Chociaż na ogół miód jest odradzanym produktem dla diabetyków, w niektórych postaciach tej choroby można pozwolić sobie na skorzystanie z dobrodziejstw płynących z ciężkiej pracy pszczół. Po naturalny miód pszczeli można sięgnąć, gdy:

- występuje ustabilizowana postać cukrzycy – chory od lat leczy się na zaburzenia metabolizmu węglowodanów i dobrze reaguje na stosowane leki,

- chęć wprowadzenia do diety miodu pszczelego została przedyskutowana z lekarzem prowadzącym,

- gatunek miodu został skrupulatnie wybrany i jest spożywany w niewielkich ilościach. 

Indeks glikemiczny miodu – nie zawsze taki sam!

Dlaczego tak ważny jest właściwy wybór miodu spośród dostępnych na rynku gatunków? Poszczególne miody naturalne różnią się pomiędzy sobą nie tylko zawartością składników odżywczych, kolorem i smakiem, ale także indeksem glikemicznym. Indeks glikemiczny – dobrze znany cukrzykom wskaźnik obrazujący wpływ danego produktu na stężenie cukru we krwi – dla naturalnych miodów pszczelich waha się od 40 do 90. To bardzo duża rozbieżność, dlatego uważnie wybierając gatunek miodu będzie można pozwolić sobie na więcej słodyczy, nawet przy cukrzycy! Ogólnie uważa się jednak, że indeks glikemiczny miodu plasuje się na poziomie 55.

Jaki miód dla diabetyków będzie najlepszy? Przegląd miodów odmianowych

Dla osób borykających się z cukrzycą na pierwszym miejscu jest zawartość konkretnych cukrów w miodzie. W związku z tym, że miód pszczeli składa się w 70-80% z węglowodanów rodzaj dominujących cukrów determinuje możliwość wykorzystania danego gatunku przy ustabilizowanej cukrzycy. Sprawdźmy, który z miodów w polskich pasiekach będzie najlepszym wyborem dla cukrzyka?

Miód akacjowy

To wyjątkowy, długo krystalizujący gatunek bogaty zwłaszcza we fruktozę, więc o bezpieczniejszym dla diabetyków poziomie glukozy. Miód akacjowy wyróżnia się najniższym indeksem glikemicznym wśród wszystkich miodów odmianowych – wynosi ok. 32-40.

Miód wrzosowy

Kolejny gatunek miodu, który można wykorzystywać także przy cukrzycy to miód wrzosowy – cechuje go wyjątkowo bogaty skład, ale jest zaliczany do miodów o średnich wartościach indeksu glikemicznego, dlatego przy cukrzycy warto uważać z ilością spożywanego miodu.

Miód lipowy 

Gatunek znany przede wszystkim z naturalnego wsparcia organizmu przy grypie i przeziębieniach może być stosowany przy cukrzycy, ale w niewielkich ilościach – indeks glikemiczny miodu lipowego wynosi ok. 55.

Miód gryczany

Jeden z najbardziej pożądanych gatunków miodu wyróżniający się ciemną barwą, mocnym aromatem i skutecznym wsparciem układu krążenia. Może być stosowany przez diabetyków w naprawdę niewielkich dawkach – indeks glikemiczny miodu gryczanego wynosi ok. 60.

Miody odradzane przy cukrzycy

Miody odmianowe, z których cukrzycy powinni zrezygnować to miód rzepakowy, wielokwiatowy, leśny czy spadziowy. Nie polecamy także miodu faceliowego, którego indeks glikemiczny może sięgać nawet 90. Cukrzycy raczej powinni z dystansem podchodzić też do miodów z naturalnymi dodatkami – obecność owoców liofilizowanych w miodach owocowych takich, jak miód z maliną może wpłynąć na podwyższenie indeksu glikemicznego miodu.

Miód pszczeli przy cukrzycy – także leczniczo!

 Co ciekawe, produkty pszczele mogą być stosowane nie tylko jako smaczny dodatek do posiłków. Diabetykom i nie tylko oprócz niektórych gatunków miodu polecamy także pyłek pszczeli i pierzgę, które naturalnie wspomagają organizm w procesach metabolizmu cukrów. Sam miód może być stosowany nie tylko „doustnie”, ale także w formie okładów. Czy warto?

Najnowsze doniesienia dotyczące leczenia powikłań cukrzycowych

Jak możemy dowiedzieć się z publikacji „Leczenie miodem owrzodzeń cukrzycowych stóp” autorstwa Bogdana Kędzia i Elżbiety Hołderna-Kędzia miód ma udowodnione zastosowanie lecznicze, jeśli jest stosowany w formie okładów. Miód pszczeli to naturalne wsparcie organizmu, nie tylko od wewnątrz, ale i od zewnątrz, co dla chorych na cukrzycę może być szczególnie ważne!

Bibliografia:

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Apiterapia. Leczenie miodem i produktami pszczelimi, Wydawnictwo SBM, 2020.

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Leczenie miodem owrzodzeń cukrzycowych stóp. Postępy Fitoterapii 1/2020, 49-54.

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Indeks glikemiczny miodu [http://www.pasiekaradwan.pl/artykuly/75-indeks-glikemiczny-miodu.html dostep dn. 11.08.2022 r.]

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Krajowe miody odmianowe w profilaktyce i lecznictwie, Postępy Fitoterapii 2021; 2/2021,114-124.