Miód na ból gardła. Jaki wybrać?
Zwłaszcza jesienią i wiosną nasz organizm potrzebuje wyjątkowego wsparcia. W czasie, gdy pojawiają się okresowe infekcje a wirusy czyhają za każdym rogiem warto wiedzieć, jak wspomóc regenerację po przebytej chorobie, zapobiegać zamiast leczyć i które produkty pochodzenia naturalnego mogą pomóc w konkretnych dolegliwościach. Jednym ze sprawdzonych sposobów leczenia bólu gardła jest stosowanie naturalnego miodu pszczelego. Jaki miód wybrać? W jakim stężeniu powinien być stosowany, aby szybko osiągnąć pożądany efekt? A może skuteczniejsze od rozpuszczania miodu będzie stosowanie go w inny sposób? Dzisiaj o tym, jak leczniczo stosować miód w stanach zapalnych gardła!
Miód – naturalny antybiotyk!
Miód pszczeli – pochodzący z prawdziwej pasieki, sprawdzony miód to źródło wielu cennych substancji, które mają pozytywny wpływ na ludzki organizm. Oprócz węglowodanów, które stanowią ok. 70-80 % składowych miodu w składzie tego płynnego złota można znaleźć enzymy, witaminy i szereg aminokwasów. W zależności od gatunku miodu skład miodu ulega zmianie, ale zawartość składników odżywczych jest niepodważalna. Szczególnie wartościowe dla zdrowia są obecne w miodzie flawonoidy, które działają przeciwutleniająco i nie tylko – doniesienia literaturowe wskazują, że mogą one działać nawet przeciwnowotworowo.
Bolące gardło? Postaw na miód!
Zawarte w miodzie pszczelim witaminy, kwasy organiczne i enzymy powodują, że miód może skutecznie wspomagać procesy leczenia infekcji gardła, zatok i inne sezonowe schorzenia. Gardło, które boli potrzebuje nie tylko działania łagodzącego, ale też przeciwbakteryjnego. W leczeniu infekcji wykorzystuje się też wykrztuśne, napotne i przeciwgorączkowe działanie miodu. Niektóre odmiany miodu nektarowego pod tym względem działają skuteczniej niż inne – jest to związane najczęściej z obecnością olejków eterycznych w składzie miodów takich, jak miód lipowy. Stosowanie miodu, pyłku pszczelego czy pierzgi a nawet naturalnych świec z wosku pszczelego przyjemnie wycisza i działa uspokajająco, dzięki czemu szybciej można wrócić do dobrej formy.
Jaki miód jest najlepszy na ból gardła?
Jest kilka gatunków, po które warto sięgnąć w pierwszej kolejności szukając naturalnego, pszczelego medykamentu na ból gardła. Oto najważniejsze z nich:
Miód lipowy
Nasz – i nie tylko nasz – numer 1 wśród nektarowych miodów odmianowych. To połączenie rewelacyjnych właściwości miodu pszczelego z subtelnymi dodatkami kwiatów lipy, która od wieków jest stosowana w leczeniu grypy i przeziębienia. Łyżka miodu lipowego w połączeniu z naparem kwiatów lipy – szybszy powrót do zdrowia gwarantowany!
Miód malinowy
Chociaż może jest to mało popularny gatunek, warto potrudzić się trochę i poszukać wyjątkowo aromatycznego miodu malinowego. Jego właściwości są podobne do miodu lipowego – działa napotnie, przeciwgorączkowo i przyjemnie rozgrzewa. Oprócz miodu malinowego pozyskiwanego z nektaru kwiatów malin polecamy także miód z maliną – pyszne połączenie miodu wielokwiatowego z liofilizowanymi malinami, który świetnie sprawdzi się solo, ale też i jako dodatek do naleśników czy lodów.
Miód wielokwiatowy
Uniwersalny gatunek miodu, który wyróżnia się delikatnym smakiem i aromatem. Idealnie sprawdzi się w łagodnych stanach zapalnych gardła – zadziała osłaniająco i złagodzi uporczywy ból. To najpopularniejszy gatunek miodu, pozyskiwany w niektórych pasiekach nawet kilka razy w trakcie sezonu – smak miodu wielokwiatowego może różnić się nie tylko w zależności od terminu zbioru, ale także i od lokalizacji pasieki.
Miód gryczany
Uważany za jeden z najzdrowszych gatunków miodu o wyjątkowo cennych właściwościach biologicznych – antybiotycznych i przeciwzapalnych. Cechuje go duża zawartość biopierwiastków – m.in. żelaza, magnezu, wapnia, fosforu czy cynku. Miód gryczany – pomimo swojego nietypowego smaku i aromatu – skutecznie wspiera leczenie stanów zapalnych gardła – i nie tylko!
Miody świata
Za najzdrowszy na świecie jest uważany miód Manuka, pozyskiwany głównie w Nowej Zelandii. W Polsce coraz popularniejsze są też inne miody egzotyczne – na ból gardła warto polecić zwłaszcza miód tymiankowy i miód rozmarynowy, które wyróżniają się ciekawym smakiem a jednocześnie działają antyseptycznie i pomagają szybciej zwalczyć infekcję.
Zapoznaj się z bogatą ofertą naszych miodów
Jak stosować miód w przypadku bólu gardła?
Naturalny miód pszczeli można stosować na wiele sposobów – dodając go do napojów i posiłków, używając go do naturalnych słodyczy czy przetworów z miodem albo po prostu stosować samodzielnie. Jak używać miodu, aby raz na zawsze pożegnać się z bólem gardła?
Napoje z miodem
Najskuteczniejszym wsparciem dla gardła, które boli będą ciepłe napoje z miodem w roli głównej. Herbata albo po prostu woda zmieszana z naturalnym miodem pszczelim działa lepiej niż niejeden lek z apteki na gardło! Polecamy zwłaszcza w asyście naturalnych soków owocowych, bogatych w witaminę C – takich, jak np. sok malinowy czy sok porzeczkowy.
Płukanie gardła
Kolejnym sposobem na wykorzystanie zdrowotnego działania miodu jest płukanie gardła roztworem miodu w wodzie – wystarczy łyżeczkę miodu rozpuścić w szklance ciepłej, ale nie gorącej wody, aby szybko uśmierzyć nawet bardzo silny ból gardła.
Po prostu – na łyżeczce!
Silne działanie antyseptyczne, a także natychmiastową poprawę w przypadku bolącego gardła możemy uzyskać po prostu spożywając miód prosto z łyżeczki. Aby leczenie było skuteczne trzeba pamiętać jedynie o tym, aby sięgać po miód każdego dnia a nie okazjonalnie!
Bibliografia:
Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Krajowe miody odmianowe w lecznictwie i profilaktyce, Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2021, 114-124.