Pierzga pszczela - właściwości i stosowanie


Naturalna pierzga pszczela – królewski lek prosto z ula.
Właściwości i stosowanie chlebka pszczelego 

W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje zdrowotne stosowanie pierzgi pszczelej. Nic dziwnego – niezwykle bogaty skład i skuteczne efekty terapii pierzgą zachęcają do sięgania po naturalny chlebek pszczeli każdego dnia. Z czego tak naprawdę składa się pierzga pszczela i w leczeniu jakich chorób ma zastosowanie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania dotyczące pierzgi pszczelej! 

Co to jest pierzga pszczela? 

Pierzga pszczela to naturalny pokarm przygotowywany przez pszczoły dla kolejnych pokoleń pszczół. Jest to mieszanina pyłku pszczelego, miodu oraz śliny pszczół – taka mieszanka umożliwia im bardzo ścisłe ubijanie pierzgi pszczelej w komórkach plastra. Wypełnione komórki są powlekane dodatkowo cienką warstwą miodu, która dodatkowo zabezpiecza pierzgę pszczelą. Połączenie pyłku, miodu i enzymów obecnych w ślinie pszczół powoduje, że pierzga pszczela może być przechowywana w ramkach i poza nimi przez bardzo długi czas – dla pszczół to gwarancja posiadania niezbędnych ilości pokarmu nawet w okresie bezpożytkowym. Jest to możliwe m.in. dzięki dużej zawartości kwasu mlekowego, hamującego procesy fermentacyjne.  

W jakiej postaci występuje pierzga pszczela w naszym sklepie internetowym? 

W naszym sklepie internetowym dostępna jest pierzga pszczela w różnych gramaturach – najmniejsze opakowanie to pierzga pszczela 100 g i pierzga pszczela 250 g. W większych ilościach można kupić pierzgę pszczelą 1 kgpierzgę pszczelą 10 kgpierzgę pszczelą 20 kg a nawet pierzgę pszczelą 30 kg. Osobom, którym niekoniecznie odpowiada żywiczny smak naturalnej pierzgi pszczelej polecamy pierzgę pszczelą o smaku cytrynowym 70 gProponowana przez nas pierzga pszczela to produkt polski, pochodzący ze sprawdzonych pasiek. 

Pozyskiwanie pierzgi pszczelej – metody 

Metody pozyskiwania pierzgi pszczelej są zdecydowanie bardziej skomplikowane niż metody pozyskiwania pyłku pszczelego, co wpływa na końcową różnicę w cenach tych produktów. Pierzga pszczela ma postać twardego granulatu, który może być pozyskiwany dwoma metodami. 

Pozyskiwanie pierzgi pszczelej za pomocą aparatu tłokowego 

Niewielkie ilości pierzgi pszczelej można pozyskać za pomocą ręcznego wydobywacza pierzgi pszczelej. Jest to niewielki aparat tłokowy, który po umieszczeniu w komórce plastra zasysa zawartość (pierzgę pszczelą), co umożliwia jej wydobycie bez uszkodzenia plastra.  

Pozyskiwanie pierzgi pszczelej za pomocą młynka  

Większe ilości pierzgi pszczelej pozyskuje się podczas wycofywania plastrów nieprzydatnych już w pasiece. Plastry wypełnione pierzgą są poddawane działaniu niskiej temperatury (np. poprzez zamrażanie), co nadaje im kruchość i łamliwość. Młynek do pozyskiwania pierzgi umożliwia kruszenie plastra przy jednoczesnym oddzielaniu pierzgi od pozostałości wosku z ramek. Oprócz najprostszego urządzenia tego typu w naszym sklepie internetowym można nabyć również inne urządzenia do pierzgi – młynek do pozyskiwania pierzgi z separatorem oraz urządzenie do pozyskiwania pierzgi nierdzewne duże przeznaczone dla pszczelarzy, którzy zajmują się pozyskiwaniem chlebka pszczelego na większą skalę. 

Dobroczynny skład pierzgi pszczelej – co zawiera chlebek pszczeli? 

Pod względem chemicznym pierzga pszczela stanowi bogatą mieszaninę wielu cennych dla organizmu człowieka mikro- i makroelementów. Jest to źródło dużych ilości białka i cukru oraz kwasu mlekowego. Skład pierzgi pszczelej różni się jednak od składu pyłku kwiatowego. Pomimo, że pyłek pszczeli jest jednym z kluczowych składników pierzgi, zawartość łatwo przyswajalnego białka jest o 12% większa niż w pyłku kwiatowym. Węglowodanów w naturalnym chlebku pszczelim może być więcej nawet o 60%, ale tłuszczu jest zdecydowanie mniej – nawet o 66% mniej w stosunku do pyłku pszczelego. 

 Dodatkowo w chlebku pszczelim znajdziemy m.in. takie makroelementy, jak potas, siarka, fosfor, wapń czy sód. Cenna jest również zawartość mikroelementów potrzebnych do prawidłowego rozwoju organizmu – magnezu, żelaza, cynku, selenu, chromu czy miedzi. W składzie pierzgi pszczelej zidentyfikowano również wiele witamin – m.in. witaminę A, B1, B12, C, PP, E, D i K. To jeszcze nie koniec – pierzga pszczela to także źródło różnych enzymów – np.  inwertazy, pepsyny, lipazy czy laktazy. 

Jakie są właściwości zdrowotne pierzgi pszczelej? W jakich chorobach chlebek pszczeli ma zastosowanie? 

Bogaty, ale i mocno zróżnicowany skład pierzgi pszczelej powoduje, że skutecznie wspiera ona leczenie wielu różnych schorzeń. Naturalny chlebek pszczeli ma m.in. działanie wzmacniające i antybiotyczne. Kuracje pierzgą pszczelą są pomocne w walce z: 

- osłabioną odpornością, 

- niedokrwistością, 

- cukrzycą, 

- stanach napięcia nerwowego, problemach z koncentracją, 

- problemach z przemianą materii (zaparcia, biegunki), przewlekłym zapaleniu wątroby, chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy, 

- chorobach narządu wzroku,  

- bólach mięśni i kręgosłupa, zaburzeniach wzrostu. 

Jak stosować pierzgę pszczelą? Dawkowanie 

Kurację pierzgą pszczelą należy rozpocząć od przyjmowania małych dawek – przed wprowadzeniem takiej kuracji warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku poważnych schorzeń. Przyjęte dawkowanie pierzgi pszczelej to 30-40 g/dobę dla osób dorosłych, 10 g/dobę dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat oraz 15 g/dobę dla dzieci do 12. roku życia. Pierzgę pszczelą można przyjmować także profilaktycznie – w ilości ok. 20 g/dobę. Kurację przeprowadza się spożywając całą dawkę rano przed śniadaniem lub podzieloną na porcje 3 razy dziennie, pół godziny przed posiłkiem.  

Popularnym zastosowaniem pierzgi jest przygotowywanie naparów – polega to na namoczeniu 1-3 łyżeczek pierzgi pszczelej przez kilka a nawet kilkanaście godzin. Tak przyrządzony napar najlepiej spożywać rano, na czczo.  

Kuracje pierzgą pszczelą najlepiej rozpocząć w sezonie wiosennym lub jesiennym – dzięki temu dodatkowo wzmocnimy organizm w sezonie najczęstszych zachorowań.  

Ile kosztuje pierzga pszczela? 

Pierzga pszczela to – oprócz mleczka pszczelego – najbardziej wartościowy pszczeli produkt. Z uwagi na niezwykle bogaty skład, skuteczne działanie i skomplikowaną metodę pozyskiwania ceny pierzgi są dość wysokie w porównaniu np. z pyłkiem pszczelim. W naszym sklepie internetowym pierzga pszczela jest dostępna w atrakcyjnej cenie w stosunku do innych propozycji na rynku – ok. 300 zł/kg. 

Co – oprócz pierzgi pszczelej – warto kupić w naszym sklepie internetowym? Inne polecane produkty spożywcze i preparaty zdrowotne 

Sprawdzona pierzga pszczela z polskich pasiek to nie jedyny produkt, który możemy Państwu zaproponować. W kategorii „produkty spożywcze i preparaty zdrowotne” dostępne są inne produkty pszczele – zachęcamy do zapoznania się m.in. z bogatą ofertą miodów. W ofercie również niezwykle odżywcze mleczko pszczelepropolis, naturalny pyłek pszczeli i wiele, wiele innych. 

Informacje przygotowano na podstawie: 

Friedrich Hainbuch: Lecznicza moc pszczół, Wydawnictwo Vital, 2017. 

Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia: Apikosmetyka. Miód, propolis, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele, jad pszczeli, wosk, Wydawnictwo Borgis sp. z o.o., 2020.