Czym się różni pierzga od kitu pszczelego?
Wśród produktów pszczelich zdecydowanie najpopularniejszy jest miód. Oprócz tej słodkiej, gęstej substancji w pszczelim ulu powstają jednak inne, niezwykle wartościowe produkty. Lecznicze właściwości pierzgi i kitu pszczelego są powszechnie wykorzystywane w medycynie naturalnej, ale nie tylko. Pierzga, jak i kit pszczeli mogą stanowić świetne uzupełnienie diety. Ze względu na swoje różnorodne właściwości są też wykorzystywane zewnętrznie. Jakie są różnice pomiędzy pierzgą i kitem pszczelim? Jak powstają i kiedy warto po nie sięgnąć?
Pierzga pszczela – cudowny pszczeli pokarm
Pierzga pszczela to naturalny produkt pszczeli występujący w sprzedaży zazwyczaj w postaci twardych granulek o nieregularnym kształcie. Pod względem składu pierzga to mieszanina miodu, śliny pszczół i pyłku kwiatowego. To mocno odżywcze źródło wielu różnych substancji, które pszczoły wykorzystują jako naturalny pokarm. Pierzga pszczela ma zdecydowanie bogatszy skład niż popularny pyłek pszczeli – obecność enzymów pochodzących m.in. z wydzieliny gruczołów ślinowych pszczół powoduje, że wewnątrz komórki plastra, w której znajduje się pierzga zachodzą procesy fermentacji beztlenowej. Dzięki temu nawet po ekstrakcji pierzgi z komórek plastra pszczelego jej skład pozostaje nienaruszony – pierzga pszczela jest źródłem wielu witamin i innych składników odżywczych ważnych dla organizmu – m.in. żelaza czy krzemu. W składzie chemicznym pierzgi obecne są również białka i węglowodany – nic dziwnego, że jest ona nazywana pszczelą bombą witaminową.
Kit pszczeli – kolejna niesamowita substancja prosto z ula
Kit pszczeli – powszechnie znany produkt pszczeli nazywany inaczej propolisem – to substancja o gęstej konsystencji uzależnionej od temperatury. W formie naturalnej występuje w postaci nieregularnych kawałków przypominających plastelinę w temperaturze ok. 25-30 st. W temperaturze pokojowej kawałki propolisu są twarde. Propolis ma wiele różnych właściwości leczniczych i od wielu lat znajduje zastosowanie w produkcji nalewek, syropów czy leczniczych aerozoli. Pod względem chemicznym propolis stanowi mieszaninę żywic i wydzieliny gruczołów ślinowych pszczół.
Kit i pierzga pszczela – różnice
Skład produktów
Zarówno kit pszczeli, jak i pierzga pszczela to produkty pszczele, które w naturalny sposób powstają w każdym ulu. Obydwa mają zastosowania lecznicze, jednak ich skład jest mocno odmienny – pierzga pszczela to przede wszystkim źródło witamin i biopierwiastków podczas, gdy kit pszczeli to przede wszystkim mieszanina żywic, olejków eterycznych a nawet pyłku pszczelego.
Wykorzystanie w kuchni i medycynie naturalnej
Te dwa produkty pszczele różnią się też zastosowaniem – podczas, gdy pierzgę można dodawać bezpośrednio do posiłków, kit pszczeli nie jest stosowany jako dodatek do żywności. Pierzgę można stosować jako naturalny suplement diety – kit pszczeli jest wykorzystywany raczej doraźnie w przypadku wystąpienia specyficznych problemów zdrowotnych.
Rola w rodzinie pszczelej i sposób powstawania
Kit pszczeli i pierzga różnią się praktycznie wszystkim – od sposobu powstania poprzez funkcje w rodzinie pszczelej aż do sposobu pozyskiwania tych produktów pszczelich przez pszczelarza. Kit to dla pszczół substancja uszczelniająca wolne przestrzenie wewnątrz ula – można go znaleźć pomiędzy ramkami do uli i beleczkami odstępnikowymi, pomiędzy ramkami oraz matami ocieplającymi i przegrodami a także w miejscach, w których występują nieszczelności np. pomiędzy korpusami czy deskami w ulach drewnianych. Z kolei pierzga jest przez pszczoły magazynowana bezpośrednio w komórkach pszczelego plastra i stanowi pokarm dla pszczół.
Sposób pozyskiwania
Pierzgę pszczelą pozyskuje się za pomocą dedykowanych urządzeń do pozyskiwania pierzgi nierdzewnych dużych lub na mniejszą skalę z wykorzystaniem tzw. wydobywacza pierzgi. To pracochłonny proces, który składa się z kilku etapów – oprócz wydobycia pierzgi z komórek plastra konieczne jest m.in. zamrożenie plastrów z pierzgą czy usunięcie zanieczyszczeń. Skomplikowany proces pozyskiwania pierzgi ma wpływ na jej wysoką cenę.
W przypadku propolisu technologia pozyskiwania tego produktu pszczelego jest zdecydowanie prostsza i najczęściej polega na zeskrobywaniu propolisu z ramek i innych przestrzeni wewnątrz pszczelego gniazda.
Właściwości lecznicze pierzgi pszczelej i kitu
Propolis – naturalny antybiotyk
Kit pszczeli i pierzga różnią się pomiędzy sobą także właściwościami zdrowotnymi. Propolis jest najczęściej wykorzystywany jako naturalny antybiotyk – świetnie wspomaga procesy leczenia trudno gojących się ran i może być stosowany w formie bezpośredniego okładu na leczone miejsce. Kit pszczeli znajduje zastosowanie również w leczeniu chorób układu oddechowego – wspomaga proces leczenia gardła, zatok. Pomaga zwalczyć stan zapalny i przyśpiesza regenerację organizmu.
Zobacz produkty w kategorii Propolis i kit pszczeli
Pierzga pszczela – skoncentrowany suplement diety
Z kolei pierzga to produkt pszczeli wykorzystywany raczej jako naturalna odżywka. To skoncentrowane źródło białek, aminokwasów, węglowodanów, witamin i biopierwiastków doskonale wzmacnia organizm i ma pozytywny wpływ na odporność. Pomaga uzupełnić niedobory i przyśpiesza regenerację organizmu, dlatego często jest wykorzystywana w rekonwalescencji np. po skomplikowanych operacjach. Pierzga pszczela wyróżnia się również właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwutleniającymi. Jest źródłem związków fenolowych a nawet kwasu foliowego.